Ali Tezel erken emeklilik için yılmayın diyor

Ali Tezel erken emeklilik için yılmayın diyor

SGK Kurumunun yanlışlarını her defasında avazı çıktığı kadar düzeltmeye çalışan veya yapılan haksızlıkların düzeltilmeye çalışılmasını isteyen Ali Tezel “Erken emeklilik”te birileri doğruyu eksik söylüyor.

Çalışma Bakanı ve SGK Başkanı emeklilikte yaşı bekleyenler için erken emeklilik mutfak çalışması yaptıklarını ifade ediyor ama Maliye Bakanı yok öyle bir şey deyip bir de rakamları açıklarken doğruyu eksik ifade ediyor.

Çalışma Bakanımız ve Sosyal Güvenlik Kurum Başkanlığımız, emeklilikte yaşa takılanlar için, daha az maaşa razı olmayı kabul edecek olanlara erken emeklilik konusunda mutfak çalışması yaptıklarını ifade ediyorlar ama Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK, “yaş bekleyenlere erken emeklilik” ile ilgili olarak “Böyle bir şey söz konusu değildir. Gündemimizde değildir. Açık ve net olarak söylüyorum Sosyal Güvenlik sistemi yılda bütçeden 74 milyar TL’lik destek alıyor. Böyle bir kurumun ilave bir takım açıkları artıracak bir strateji belirlemesi söz konusu değildir” demiş. Hazineden veya Maliye’den SGK’ya 74 milyar lira verdiği doğru ama eksik ifade edip, kafaları karıştırıyor.

ALMANYADAKİ AKRABANIZ

Şöyle bir düşünün, Almanya’da bir akrabanız var ve buradaki işleri için sizi vekil tayin etmiş ve kendisi adına harcamanız için size her ay 10 bin lira gönderiyor, siz de gidip O’nun adına parayı harcıyorsunuz, cebinize tek kuruş kalmıyor. Sonra aynı akrabanız, sizin için ben “O’na her 10 bin lira gönderiyorum” dese bu doğrudur ama eksiktir. Zira, para gönderen kişi için yapılan harcamaları sanki hibe ediyormuş gibi göstermek doğru değildir. Maliye Bakanı da aynı Almanya’daki akraba gibi davranıyor. Eksik bilgi verip sizleri yanıltıyor.

Erken Emeklilik

Erken Emeklilik

SOSYAL GÜVENLİK AÇIĞI SIFIRA DOĞRU GİDİYOR

“Sosyal Devlet”in en önemli özelliği, sosyal güvenlik açıklarıdır. Zira, sosyal güvenlik sistemi ne kadar çok açık veriyorsa devlet o kadar sosyaldir, açık ne kadar az ise o kadar kapitalist devlettir. Kapitalist devlet zenginin dostu, fakirin düşmanıdır. Mesela, AB ülkeleri arasında sosyal güvenlik açıkları GSMH’nin (Milli Gelirin) yüzde 16’sı ortalamasındadır. Kuzey Avrupa ülkelerinde ise yüzde 19’lar civarındadır. Biz de ise şu an yüzde 1’e kadar düşmüş durumdadır, sıfıra doğru gitmektedir. Sıfıra doğru gittikçe de sosyal devletten, sadaka devletine doğru gidiyoruz. Tablodan bakın evet Maliye SGK’ya, 74 milyar göndermiş ama bu paraların büyük kısmı, terör mağdurları, şehit-dul yetim aylıkları, gazilere ödenen aylıklar, özürlü maaşları, 65 yaş maaşları ve sağlık giderleridir. Yani, Maliye parasını ben ödeyeceğiz sen yukarda sayılanlara paralarını öde, sağlık giderlerini yap diyor sonra da ben SGK’ya 74 milyar gönderdiğim diyor.

EMEKLİLİKTE YAŞI BEKLEYENLER YILMAYIN

Maliye Bakanı’nın esas isteği, yerel seçime doğru gidilirken, artık daha çok sözü dinlenmesi ve istekleri yerine getirilmesi gereken Emeklilikte Yaşa Takınların istek ve arzularını kırmaktır. Bu oyuna gelmeyin, artık sesinizi daha çok çıkarın ki hakkınızı alabilin.

Sosyal Güvenlik Sisteminin Gelir-Gider Dengesi ve Bütçe Transferlerinin GSYİH’ya Oranı

2008 2009 2010 2011
Gelir – Gider Dengesi -2,7% -3,0% -2,4% -1,3%
Emeklilik -1,6% -1,9% -1,9% -1,1%
GSS -1,3% -1,3% -0,7% -0,2%
Primsiz Ödemeler 0,2% 0,2% 0,1% 0,1%
Bütçe Transferi 3,7% 5,5% 5,0% 4,1%
Açık Finansmanı 2,7% 3,1% 2,5% 1,3%
Devlet Katkısı 0,2% 1,2% 1,4% 1,6%
Ek Ödeme 0,3% 0,3% 0,3% 0,3%
Özürlü Teşviki 0,4% 0,5% 0,4% 0,4%
Faturalı Ödemeler 0,1% 0,1% 0,1% 0,1%
Ek Karşılık 0,0% 0,4% 0,3% 0,4%
Teşvikler (SSK 5 Puan Primi, Özürlü) 0,0% 0,0% 0,0% 0,0%

Habertürk

Etiketler: , , ,

Bu yazı için 2 yorum yapıldı:

  1. yaşar karakaya diyor ki:

    ERKEN EMEKLİLİK HAKKIMIZDIR.BİZ BUNU HAK ETTİK DEVLETİN BELİRLİ YERLERİNE GELİP İNSANLARIN HAKLARIYLA OYNAMAK DOGRU DEGİLDİR.BAŞBAKANIMIZ İNANÇLI İNSANDIR İNANIYORUMKİ HAKKIMIZ OLANI VERECEKTİR.KENDİSİNE BEN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLERİMİ İLETİYORUM.DURMAK YOK YOLA DEVAM SLOGANIMIZ HALA GEÇERLİDİR.HAKLARIMIZIN KORUNMASI ŞARTLARI İLE DAİM VE BAKİ,DİR.ŞİMDİDEN HEDEF 2023 DURMAK YOK YOLA DEVAM ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN.

  2. kemal diyor ki:

    devlet adamları kendilerini 6 ayda emekli yapabiliyor ama biz yaşı bekleyenler ne halleri varsa görsün oluyor gibi davranıyorlar okoltuklara oturan nedense hep kendini düşünüyor.vatandaş açmış susuzmuş elkt.su.d.gaz.kira.çocukların okul masrafı nerden bulacaklar diye düşünmüyorlar.Bune saygısızlık bune düşüncesizlik kardeşim ayıptır yazıktır vicdansızlıktır.kimse sormuyor bunlar ne iş yapar çalışabiliyorlarmı. ama kendileri 40 bin 50 bin MAAŞ alıyorlar.gerisi ne yaparsa yapsın onların umurundamı vicdanınız sizi başbaşa bırakıyor ALLAHA havale ediyorum.

Yorum Yaz