Araç Sorgulama

Araç Sorgulama

Araç sorgulama başlığı adı altında sizler için ele alacağımız bu konuda, internet üzerinden veya e-devlet üzerinden sorgulama yapmak için ne gibi adımlar izlenmeli, nasıl yapılmalı, neler gerekir gibi sorulara birlikte cevap bulmaya çalışalım.

E-Devlet sisteminden önce araç sorgulama işlemi Emniyet Genel Müdürlüğü’nün internet adresinden yapılıyordu. E-Devlet sisteminin hayata geçirilmesinden sonra diğer pek çok işlem bu sistem içinde toplandı. Bu şekilde olmasının sebebi ise vatandaşlara daha etkin ve kolay hizmet sunabilmektir. Üstelik oldukça güvenli bir sistem olarak tasarlanmıştır.

Her gün Türkiye Cumhuriyeti Devleti genelinde binlerce araç alım satımı yapılmaktadır. Vatandaşlar sıfır araç alımı dışında ikinci el araç aldıklarında bazı endişeler yaşamaktadırlar. Vatandaşların bu noktada sorunlarını azaltmak ve gönül rahatlığı ile araç almalarını sağlamak için e-devlet araç sorgulama sistemi bulunmaktadır. Bu sorgulama sistemi sayesinde vatandaş alacağı aracın plakası ile araç hakkında detaylı pek çok bilgiye ulaşabilir, şartlarını sağlaması durumunda gönül rahatlığı ile arabayı üstüne alabilir. Bu sorgulama sayesinde araç hasar geçmişi, kaza bilgileri, sigorta poliçeleri gibi pek çok bilgiye bir sorgulama da ulaşmak mümkün olmaktadır.

E-Devlet sistemi üzerinden araç sorgulama yapabilmek için öncelikle; hatta olmazsa olmazlar arasında e-devlet şifresi bulunmaktadır. E-Devlet şifresini ilk kez alacak bir kişi ise PTT şubelerinden veya müdürlüklerden bir kaç dakika içinde e-devlet şifresini temin edebilirler. E-Devlet şifresi temin ederken iki farklı durum söz konusudur. İlk durumda ilk kez e-devlet şifresi almak isteyen bir kişi için ödemesi gereken bir ücret bulunmaktadır. İlgili merciler tarafından belirlenen bu hizmet bedeli tutarı ise 2 TL’dir. İkinci durumda ise daha önce e-devlet şifresi almış, fakat unutmuş veya kaybetmiş ise bu kez ödemesi gereken hizmet bedeli 4 TL’dir. Bu işlemleri başarı ile geçtikten sonra görevli memur tarafından zarf içerisinde şifre sizlere takdim edilecektir. Bu şifre ile birlikte internet bağlantısı olan herhangi bir yerden www.turkiye.gov.tr internet adresine giriş yapabilir, ardından sağ üst köşede yer alan arama motoru bölümüne araç sorgulama yazmanız ve ardından açılan sayfada ilgili başlığı seçerek, e-devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası ile sisteme giriş yapmanız gerekmektedir.

Etiketler: , ,

Bu yazı için 8 yorum yapıldı:

 1. vedat dedi ki:

  sigorta

 2. vedat dedi ki:

  sigortapirimiüğrenmek

 3. zafer dedi ki:

  herhangi bi borcu varmı

 4. zülküf görgün dedi ki:

  site kullanımı iyi değil

 5. seyit dedi ki:

  emekli maaşimı öğrenmek istiyorum

 6. ahmet dedi ki:

  arac sorgulama

 7. şenol dedi ki:

  Araç sorgulaması sadece kendi araçlarımız için mi geçerli başka araçlara bakamıyormuyuz.

 8. zeki sönmez dedi ki:

  src bılgılerıme ulaşamıyorum bu ne iş

Yorum Yaz