Bağkur Sorgulama

Bağkur Sorgulama

Çalışma hayatı için son yapılan düzenlemelerle beraber artık sigortasız yani sosyal güvencesiz çalışma ve çalıştırma yasak hale gelmiştir. Oluşturulan tüm yasaklara rağmen sigortasız çalışmanın önüne geçilmesi zor olsa da yine de bu aşamada bir hayli yol katedilmiştir. Çalışma hayatında sosyal güvence hem çalışma hayatı boyunca karşılaşabileceğimiz birtakım olumsuz durumlarda bize (işsizlik, hastalık, iş görememezlik vb. )  avantaj sağlar hemde emeklilik sonrasında maddi ve manevi  destek görevini üstlenir. Bağkur da SSK ve Emeklilik sandığı gibi bir sosyal güvence sistemidir. Bağkur, 1972 yılında kurulan, SSK ve Emekli Sandığından farklı olarak kişilerin 15 veya 25 yıllık zaman diliminde dışarıdan ödeme yapması sayesinde emeklilik ve diğer sosyal güvencelere hak kazanmasını sağlayan bir emeklilik sistemidir. Ancak 16 Mayıs 2006  tarihinde kabul edilen 5502 Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı T.C. Sosyal Güvenlik Kurumuna devredilmiş ve diğer emeklilik sistemleri ile beraber tek çatı altında birleştirilmiştir. Bağkura bağlı kişiler zaman zaman güncel durumlarını veya geçmişe yönelik ödemelerini merak etmektedirler.

Daha önceden T.C. kimlik numarası veya bağkur sicil numarası ile Bağkur sorgulama işlemleri internet üzerinden yapılabilmekteydi. Fakat Birçok kamu kurum ve kuruluşlarına erişim imkanı sağlayan E-Devlet işletim sisteminin hayatımıza girmesiyle beraber SGK sorgulama işlemleri sadece bu sistem üzerinden yapılmaktadır. Her ne kadar E devlet şifre işlemleri ilk etapta zahmetli bir durum gibi görülse de. kişisel güvenliğimiz için önemi büyüktür. Tüm sosyal güvenlik kurumları işlemleri gibi  Bağkur sorgulama işlemleri içinde E devlet sistemine giriş yapmak gerekmektedir.

E Devlet Bağkur Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Öncelikle yapmanız gereken geçerli ve üzerinde T.C: kimlik numaranızın bulunduğu bir kimlik belgeniz ( Nüfus cüzdanı, Pasaport, Ehliyet, Evlilik cüzdanı vb.) ile PTT şubelerinden birisine giderek 2 TL. ücret karşılığında bir şifre almak. Ve aldığınız bu şifre ile E devlet işletim sistemine girip Bağkur sorgulama ekranına ulaşmak. Bağkur sorgulama ekranından Geçmiş tüm bağkur işlemlerinizi, gün sayınızı vb. öğrenebilirsiniz. Aynı şekilde diğer sandıklara ait işlemlerinizi de bu ekran üzerindeki diğer sekmelerden rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

 

Sayfamızda Bağkur borç hesaplama ve bilgilendirme işlemleri yapılmaktadır Resmi hiçbir kurum ve kuruluşla ilgisi yoktur bilgilendirme ve yönlendirme amaçlı kurulmuştur.

Etiketler: , , ,

Bu yazı için 30 yorum yapıldı:

 1. hüseyin acar dedi ki:

  borcumu örenmek istiyorum

 2. filiz kaya dedi ki:

  bagkurdan kaç yılında emekli olduğumu öğrenmek istiyorum

 3. nizam demirci dedi ki:

  bağkur bocumu ve günerimi oğrenmek istiyoru

 4. halil baran dedi ki:

  bağkur ben borcum varmı

 5. mehmet ışık dedi ki:

  bağkur hizmetim ne kadar

 6. hüseyin dedi ki:

  borç sorgulama

 7. sibel dedi ki:

  edevlet şifresi sinir

 8. MAHMUT SOBAY dedi ki:

  BAĞKUR HİZMET SORGULAMA

 9. mehmet güzeldal dedi ki:

  gunlerımı ögrenmek ıstıyorum

 10. mustafa yavuz dedi ki:

  borç sorgulama

 11. volkan dedi ki:

  BU SİTE SADECE BİLGİLENDİRME AMACLIDIR SGK.COM YADA gib.gov.tr dan istediklerinize edevlet sifrenizle ulasablirsiniz.

 12. salih kayseri dedi ki:

  borcumu kredi kartıyla ögrenmek istiyorum

 13. murat dedi ki:

  Bagkur aidatlarimi odedigim halde 4000 tl borc gorunuyo neden acaba?

 14. turhan baş dedi ki:

  bağkur borcumu örenmek istiyorum

 15. abdul baki pak dedi ki:

  bağkur borcumu öyrenmekistiyorum

Yorum Yaz