Çocuk yapanlara ne kadar teşvik primi ödenecek?

Çocuk yapanlara ne kadar teşvik primi ödenecek?

Türkiyede nufusun giderek yaşlandığını ve her defasında her ailenin 3 çocuk sahibi olması gerektiğini belirten başbakanımız. Nüfus artış hızını tersine çevirmek ve Başbakan Erdoğan’ın ısrarla savunduğu ‘3 çocukteşvik parası‘ stratejisini yaşama geçirmek için çalışma başlatan hükümet, Avrupa’da ve OECD‘de uygulanan modelleri incelemeye aldı. Avrupada bildiğimiz gibi çocuk parası olarak adlandırılır.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Başbakan’ın talimatı üzerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı ile ortak çalışma yaptıklarını açıklarken, konunun ayrıntıları da netleşti.

cocuk yapanlara ne kadar tesvik primi odenecek

Bu çerçevede hazırladığı kapsamlı raporu hükümete ileten AK Parti Kadın Kolları, yurtdışındaki örnekleri inceleyerek, ‘Sadece çocuk bakımında kullanılmak üzere yemek ticketi gibi 300 liralık çocuk bakım teşviki’ ve İşsizlik Fonu’ndan alınacak yüzde 1’lik kaynakla ‘Aile Bakım Sigortası’ oluşturulması önerisini getirdi.

Akşam’ın haberine göre; Kadın Kolları, yemek ticketlerinin sadece gıda harcamasında kullanıldığına işaret ederek, aynı modelin ‘çocuk harcamalarında kullanılmak üzere annelere çocuk bakım teşviki’ şeklinde verilmesini talep etti.

Aile Bakanlığı, bu modeli merkeze alan bir çalışma başlattı. 300 liralık çocuk bakım teşvikinin 0-3 yaş grubunda bez ve mama yardımı, 3-6 yaş grubunda kreş yardımı olarak kullanılmasına dönük bir proje üzerinde duruluyor. Aile Bakanlığı, çocuk bakımında ‘aileyi merkeze’ üzere ‘Aile Destek Sigortası’ adıyla yeni bir sisteme geçilmesini de tartışıyor.

Etiketler: , ,

Bu yazı için 37 yorum yapıldı:

 1. emine diyor ki:

  Devlet 3 çocuk diyor, ve olanlara para yardımı yapacağını söylüyor.Büyük şehirde yaşayan bayanlar günde en az 12 saat çelışıyor.Özel sektörde hiçbir haklarıda yok sadece %10 ssk lı geri kalanın hiçbir sosyal hakkı yok.Bu bayanlar bu kadar çalışma saatleri fazlayken soruyorum yetkililere ne zaman vakit bulacaklarda çocuk sahibi olacaklar. Günümüzde artık kolay çocuk sahibi olunmuyor devlet çocuk sahibi olmak isteyenlere de öyle tv dekiler gibi yardım falan yapmıyorlar kimseyi kandırmasınlar. Tüm masrafları ödüyoruz arkadaşlar. Doğurmak ayrı bir dert doğurdukdan sonra ayrı bir dert. Tabi genç nüfus azalır bu şartlarda.

 2. kadir diyor ki:

  yalan

 3. sivas58 diyor ki:

  başbakan ne yapsa size yaramaz aaaa doğru siz ecevit dönemini yokluğu fakirliği özlemişsiniz bu kadar bolluk birilerine iyi gelmiyor hani derlerya çok yaramazlık yapana (arpanmı çok geliyor) aynı mevzuu galibaa

 4. Anonim diyor ki:

  tutuklanmamiçin bir kararvarmı

 5. turgut diyor ki:

  görürsünüz yarın işciye bişe yok memur nasiplenir gerci basbakana memur atıyoya oyu sadece

 6. Sinan diyor ki:

  Benim 2 çocuğum var biri daha 2 haftalık biri de 5 yaşında ve sigortam yok çocuk teşfik parası nasıl alırım yardımcı olun

 7. ...... diyor ki:

  BENİM 2 COCUGUM VAR BİRİ 1BUCUK YASINDA BİRİDE 2AYLIK SİGORTAMDA VAR … NASIL COCUK PARASI ALABİLİRİM???

Yorum Yaz