Devlete Olan Borç Sorgulama

Devlete Olan Borç Sorgulama

Başta vergi borcu olmak üzere trafik cezaları da dahil pek çok vergi borcunu internet ortamından veya e-devlet üzerinden dilediğiniz zaman; 7 gün 24 saat sorgulama yapabilirsiniz. Halk arasında bu işleme vergi borcu sorgulama işlemi denilmektedir. Aklınıza gelebilecek hemen her türlü vergi borcu internetin olduğu her yerde görüntülenebilmekte ve istenildiği taktirde ödenebilmektedir.

Sizler için ele aldığımız devlete olan borç sorgulama yazısı ile vergi borcu öğrenmenin iki farklı yolunu göstereceğiz. Bu iki seçeneğin neler olduğuna değinecek olursak; e-devlet portalı ve Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet vergi dairesinden oluşmaktadır. Tabi ki diğer her işlemde olduğu gibi en çok tercih edilen sistem e-devlet sistemidir. E-Devlet sistemi üzerinden sorgulama yapmak isteyen bir kişi öncelikle e-devlet kapısını aralamak için e-devlet şifresine ihtiyaç duyacaktır. Bu şifreyi ise herhangi bir PTT şubesi veya müdürlüklerinden rahatlıkla temin edebilir. Şifre temini için başvurulan şubede görev alan devlet memuruna e-devlet şifresi temini için gelindiğinin söylenmesi durumunda ve ardından belirlenen hizmet bedelinin ödenmesi sonrasında kapalı bir zarf içerisinde e-devlet şifresi sizlere teslim edilecektir.

PTT şube ve müdürlüklerinden temin ettiğiniz bu şifre ile birlikte internet bağlantısı olan herhangi bir yerden 7 gün 24 saat olmak üzere www.turkiye.gov.tr internet adresine giriş yapabilirsiniz. Ardından ekranın sağ üst köşesinde yer alan arama motoruna vergi borcu sorgulama yazmanız yeterli olacaktır. Bu işlem sonrasında arama motoru site içi arama yaparak Gelir İdaresi Başkanlığı/ Vergi Borcu Sorgulama işlemi ile ilgili olan linki ilk sırada bizlerin karşısına getiriyor. Sizlerin yapması gereken ise ilk sırada yer alan bağlantıya tıklamaktan başka bir şey değil. Bir sonraki pencere de ise vergi borcu sorgulaması için kimliğinizi doğrulamanızı sizden isteyecektir. İlgili linke tıkladıktan sonra ise T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi sisteme giriş için yeterli olacaktır. Kişisel güvenlik bilgilerini doğru girmeniz ve ardından sisteme giriş seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır. Eğer devlete ödemeniz gereken herhangi bir borcunuz var ise bu ekranda görüntülenecektir. Şayet yok ise ”Borç bilgisi bulunamamıştır.” yazısı ile karşılaşacaksınız.

İkinci yöntemde ise Vergi İdaresi Başkanlığı internet adresi üzerinden yapılan sorgulama işlemidir.

 

Etiketler: , ,

Bu yazı için 40 yorum yapıldı:

 1. ARİF ADAKLI diyor ki:

  TRAFİK BORCUM WARMI

 2. bekir diyor ki:

  herhangi kuruma borcum varmı

 3. HAMDI SERTER diyor ki:

  DEVLETE HERHANGI BIR BORCUM VARMI ? ACILEN BILDIRIRMISINIZ.

 4. admin diyor ki:

  Sayın girmiş olduğunuz sayfadaki linki tıklayarak kendi kimlik ve tc numaranızla sorgulama yapabilirsiniz.

 5. Nilgün Okumuş diyor ki:

  İyi günler

  herhangi bir kuruma borcum varmı ??

 6. mehmetşah diyor ki:

  borcum varmmı öğrenmek istiyorum.

 7. KUTBETTIN KARATAY diyor ki:

  Saygıdeger Yetkili ,
  1983 SSK gırışımın oldgunu biliyorum . Ne zaman emeklı olurum ?
  saygılar

 8. Atilla ERGÜLEÇ diyor ki:

  devlete olan borçlarımı öğrenmek istiyorum

 9. yusuf diyor ki:

  Yusuf kaya ssk girişim 1996 ne zaman. Emekli olurum

 10. MEHMET ÖZSOY diyor ki:

  BANKA BORCUM VARMI ÖĞRENMEK İSTİYORUM

Yorum Yaz