Devletin verdigi 300 tl çocuk teşvik parasını nerden alırım

Devletin verdigi 300 tl çocuk teşvik parasını nerden alırım

Devletin verdigi 300 tl çocuk teşvik parasını nerden alırım?

Devlet kadın istihdamını artırmak için “Annelik Fonu” oluşturmaya hazırlanıyor. Kadınlara “hem çalışın, hem çocuk yapın, kreş parası, mama ve bez parası da devlet tarafından karşılanacak” mesajını veren paket, AKP Kadın Kolları, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından ortaklaşa yürütüyor. Pakete göre, 0-5 yaş arasında çocuğu olan çalışan çalışan annelere, çocuk başına 300 milyon lira kreş parası ödenecek.
Çocuğu nedeniyle çalışmaktan vazgeçen annelerin içini rahatlatmayı hedefleyen hükümet kadın istihdamını arttırmak için Annelik Fonu ile pozitif ayrımcılık uyguluyor. Bu amaçla İstihdam Paketi’nde “Annelik Fonu” projesi altında yeni bir proje geliştiriliyor. Hükümete göre, İş Kanunu’nda yer alan “En az 150 kadın işçi çalıştıran işyeri, kreş ve bakımevi açmak zorundadır” hükmü, pratik hayatta uygulanmıyor. İşyerleri, maliyeti arttırdığı için kreş açmak yerine, kadın sayısını 149’da tutuyor veya yeni bir şirket kurararak, bu zorunluluktan kaçıyor.

Devletin verdigi 300 tl cocuk tesvik parasini nerden alirim

Çalışan annenin maaşından da yüzde 15 kesinti yapılacak

 

Şimdiki İş Kanunu’na göre, çocuğu olan çalışan kadından, “analık sigortası” adı altında yapılan kesinti proje işlerliğe kavuşursa iptal edilecek. Çocuk başına 300 YTL’lik kaynağının oluşması için çalışan annenin maaşından da yüzde 15 kesinti yapılması uygun bulundu. Geri kalan kaynak için işveren, sendika, odalar ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu’ndan kesinti yapılacak. İşsizlik Fonu’ndaki kaynaktan da yeni fona para aktarılacak.

AKP’de, 10 gün içinde bu konuda bir çalıştay yapılacak. Uluslararası Çalışma Örgütü (İLO), çalışma hayatındaki akademisyenler, işveren, oda, sendika ve ilgili bakanların katılacağı toplantıda, hangi kurumdan kime ne kadar kesinti yapılacağı netleşecek. AKP Kadın Kolları, çalıştaya çağrılacak akademisyenleri belirlemek üzere bir iletişim havuzu oluşturdu.

 

İşverenlerde nefes alacak

 

Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, kadın istihdamını “kreş desteği” ile artıracaklarını kaydetti. Birçok kadının çocuklarına bakamadığı için işten ayrıldığına işaret eden Yazıcı, “İşçi, işveren, sendika, kamu bu sorunu ortadan kaldırmak için elini taşın altına sokacak” dedi. Yazıcı, projenin ayrıntılarının ileriki zamanda daha da netleşeceğini, ancak kapsamlı bir çalışma yürüttüklerini söyledi. Kurs açarak da ev hanımlarını çalışmaya teşvik edeceklerini söyleyen Yazıcı, “Kreş sorunu çözülürse, kadının istihdam sorunu da çözülür” değerlendirmesini yaptı.

 

Kadın kariyer de yapacak, çocuk da!

 

AKP Kadın Kolları Başkanı ve Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin, çalışan kadınların hem çocuk hem de kariyer yapmasını sağlayacaklarını vurgulayarak, “Sayın Emine Erdoğan’dan çalışma hayatındaki kadının güçlenmesi, siyasetteki kadın noktasında çok ciddi pozitif destek alıyoruz. Kadının statüsünün yükselmesi, ekonomik gücü ile alakalı. Bugün, ailede şiddet varsa ya da parçalanmış aile sorunu varsa gelip ekonomiye dayanıyor. Kadının eğitimi ve çalışma hayatındaki statüsünün yükseltilmesini amaçlıyoruz. Kadının annelik vasfını koruyacak ve çalışma hayatında var olmasını sağlayacak bir modeli hayata geçireceğiz”

 

İşsizlik sigortası fonundan çekebilir

 

Fatma Şahin, asgari ücretle çalışmak zorunda kalan pek çok kadınının kreş ücretini ödeyemediğine işaret ederek, “Bu durumda, kocası ‘elinde para kalmıyor, işi bırak’ diyor. Kadın da çaresiz işten ayrılıyor” dedi. Şahin, kadının hem iyi bir eş, hem de iyi bir anne olmasının istendiğine işaret ederek, “Kadından sihirbazlık bekleniyor. Kadın istihdamındaki düşüklükten şikayet ediyorsak, kadınlara pozitif ayrımcılık yapmak gerekiyor” diye konuştu. Şahin, fondan kadınlara yapılacak ödemenin nakit para şeklinde ya da hizmet satın alma modeliyle mümkün olabileceğini vurgulayarak, “Yani anne, 0-5 yaş arasındaki çocuğunu bir kreşe yerleştirecek, kreş bizim şu anda 300 YTL olarak belirlediğimiz parayı, fondan çekebilir veya biz anneye direkt verebiliriz. Ayrıntılar, 10 gün içinde netleşecek” diye konuştu.

 

 3. çocuk teşvikinde son durumu öğrenmek için tıklayınız…

 

 

Etiketler: , , , , , , ,

Bu yazı için 130 yorum yapıldı:

 1. aslihan karakuş diyor ki:

  biri bir buçuk biride bir aylık iki kızım var durumum yok eşim asgari ücretle çalışıyor ama yetmiyor yardım istiyorum

 2. fatma genel diyor ki:

  üc cocuk annesıyım esım calısmıyor yardıma cok muhtacım lutfen yardım edınız beklıyorum

 3. mehmet diyor ki:

  çocuk maaşı sorgulama

 4. gonul diyor ki:

  merhabalar 4 ay once
  uçuncu çocuğum oldu.çalişmıyorum.evhanımıyım maddı durumumuzda yok.cocuk yardım parası olarak 5000tl verılıyormuş.verılıyorsa nereye nasıl başvurabilirim.benı bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinirim.

 5. hacer köfün diyor ki:

  ben üç çocuk anesiyim benim eşimin sag dizdenaşşagısı özürlüdür benim kendimise 06 yaşından.beri.epilepsi.hastasıyım.buyüzden.çalışamıyorum.eşimde.ayagı sakat.kalınca kimse işvermiyor bizkaraman ermenek yukarıçaglar köyünde yaşıyorum .

 6. şirin gürses diyor ki:

  2 çocuk annesiyim durumum yok kayınpederimin evinde kalıyorum çocuklarımın ihtiyaçları çok karşılayamıyorum çocuklarım için aylık maaşa baglayabilirmisiniz allah rızası için cevabınızı bekliyorum.

 7. admin diyor ki:

  Şirin hanım durumunuzu bizim ile paylaştığınız için teşekkürler. Şu an için net bir gelişme yok bu konu hakkında fakat kaymakamlığa başvuru yaparsanız size yardım edeceklerdir.

 8. aslı diyor ki:

  mrb kreş yardımı ile ilgili nereye başvurmamız gerekiyor bilgi verir misiniz…iyi çalışmalr

 9. dilek diyor ki:

  2çocuk annesiyim evim kira çocukların masrafı çok işe girmek istiyorum ama çocuklarıma bakacak kimse yok kreşe versem maaşın yarısındançoğu istiyo sizden enazından çocuklarım için aylık maaş bağlayabilirmisiniz lütfen çok zor durumdayım

 10. zehra diyor ki:

  peki ev hanımları bu 5 bin tlyi almayacak mı? yada onlar içinde 3 cü çocuk için para verilmeyecek mi?neden sadece çalışan anneler?

Yorum Yaz

Önceki yazıyı okuyun:
Yaklaşık 100 bin Bağ-Kur’lunun prim borcu silindi

  Bağ-Kur'a prim borcu bulunduğu için, yakınları sağlık hizmeti alamayan Bağ-Kur'luların ödemesi gereken borçlar silindi. Geçen hafta Meclis'ten geçen düzenleme...

Kapat