Diş Tedavisi Sgk Kapsamına Alındı

Diş Tedavisi Sgk Kapsamına Alındı

Hükümetim Ağız ve diş sağlığı ile ilgili yeni düzenlemeler yapıyor. Diş tedavinizi özel hastanelerde de yaptırabileceksiniz. Artık özel hastanelelerde de diş tedavisini  SGK ödeyecek.
SGK özel ağız ve diş sağlığı merkezleri ile anlaşma yoluna gidiyor. Böylece sağlık sigortalılar özel diş hekimlerinde artık muayene ve tedavi olabilecek.

Kamu hastanelerinde diş tedavisi için aylarca sıra bekleyen vatandaş artık anlaşma yoluna gidilirse diş tedavileri sgk tarafından karşılanacak. Sağlık Bakanlığı ve SGK’nın 2012 eylem planına göre, özel ağız ve diş sağlığı merkezleriyle sözleşme imzalayarak bu kurumlardan hizmet satın alımına gidilecek. Sözleşme çerçevesinde genel sağlık sigortası kapsamındaki sigortalılar, ağız ve diş tedavisinde özel diş hekimlerinden yararlanabilecek. SGK, Türk Diş Hekimleri Birliği ve oda başkanlarıyla bir araya gelerek Genel Sağlık Sigortası olan vatandaşların bilgilerini bulunduran MEDULA sisteminin özel ağız ve diş sağlığı merkezlerinde de uygulanması yönünde anlaşmaya vardı.

Böylece MEDULA programına ağız yapısı, tedavi türlerinin belirlenmesi ve hasta takibi gibi modüller yüklenecek. Öte yandan özel diş hekimine ödenecek tavan ücret de sözleşme kapsamında belirlenerek hizmet satın alımı başlatılacak. Yeni sistemle vatandaşlardan ‘diş taşı temizleme’, ‘dolgu’, ‘parlatma’ gibi tedavilerde belli miktarda katılım payı alınması beklenirken köprü, protez gibi tedavilerde katılım payının biraz daha yüksek oranda olması planlanıyor.

Türkiye genelinde 20 bin civarında diş hekimi bulunuyor. Bu hekimlerin 5 bin 500’ü devlet hastanelerinde görev alırken, 15 bine yakın diş hekimi de özel ağız ve diş sağlığı merkezlerinde çalışıyor. Sağlık Bakanlığı ve SGK’nın bu günlerde hayata geçirmeye hazırlandığı bu sistemle birlikte devlet hastanelerindeki yığılmalar da bitmiş olacak.

Bu özel merkezlere diş tedavi hizmeti bağlamında vatandaşın başvurması sağlanacak.  1 Ocak 2013 tarihinden itibaren herkes genel sağlık sigortası kapsamında.

Etiketler: , , , , ,

Bu yazı için 4 yorum yapıldı:

 1. hüseyin öncü diyor ki:

  turkiy de ikinci sağlik devrımi

 2. oguz Tanyıldızı diyor ki:

  Bu nasıl devrim anlayamadım. Devlet hastaneleri hizmet veremeyecek kadar yoğun fakat özelde diş yapımı yaptıramayan sgk üyesi hastalar. İstediğimiz yerde gidip protez yaptıramayan yaşlı insanlar.. Ama milletvekillerimiz için her şey ala.. bu millet çok saf ve beceriksiz. Ben oyumu çöpe atacağım sizi kendinize bırakıyorum

 3. mehmet emin bostan diyor ki:

  pendik-kurtkoyde oturuyorum. dis icin hangi hastaneden yararlanabilirim.

 4. taner diyor ki:

  hani bazı hastalıklarda 6ay 1 sene belki 2sene sonraya gün veriyolar bizim doktorlar neden mesaiye kalmazki baska bir anlatımla ambulans can kurtarma her seyde en oncelikli taksimde olaylarda hekimler is basindaydi doktorlugun hakkini doktorlar yerine getirmelidir özel veya devlet farketmez bu kadar insana bu kadar doktor bi sekilde bakmali

Yorum Yaz