E Devlet İlaç Kullanım Süresi Sorgulama

E Devlet İlaç Kullanım Süresi Sorgulama

 

Türk halkı ne yazık ki ilaç bağımlısı bir halktır. Bu yargının doğruluğunu anlayabilmek için çevremize bakmamız yeterli olacaktır. Son zamanlarda Sağlık Bakanlığı bu yanlış uygulama nedeni ile top yekün bir mücadele başlattı. Vatandaşların biliçsiz bir şekilde ilanç kullanması nedeni ile hem vatandaş hem de devlet zarar görmektedir. Devletin penceresinden bakacak olursak, devletin gördüğü zarar milyar dolarları bulmakta, milli servet yurt dışına çıkmaktadır. Sağlık Bakanlığı bu gidişatın önüne geçmek için pek çok sıkı önlem aldı. Öncesinde olduğu gibi dileyen gidip rastgele ilaç alamamaktadır. Alınan ilaçların kaydı tutulmaktadır. Bir de her ilacın son kullanım tarihi sistemde kayıtlı olduğu için ve ilacın reçete edildikten sonra belirli bir gün süresi kadar kullanılması gerekmektedir. Eğer bu süre dolmamış ise aynı ilacı tekrar reçete etme gibi bir şansınız bulunmamaktadır.

Her ilacın şifa verme özelliği yanında zehirli özelliği de bulunmaktadır. Bu nedenle yanlış doz ve yanlış ilaç kullanımına bağlı karaciğer ve böbrek başta olmak üzere toksik özellikleri bulunmaktadır.

Sağlık Bakanlığı ve e-devlet portalının ortak yürüttüğü çalışmalar neticesinde evde bulunan ilaçlarınızın kullanıma uygun olup olmadığını, halk sağlığını tehdit edip etmediğini rahatlıkla öğrenebileceksiniz. Bu hizmet ise e-devlet sistemi üzerinden verilmektedir. Arama motorlarına e-devlet ilaç kulanım süresi sorgulama yazmanız durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu 4a/4b/4c ilaç kullanım süresi sorgulama ekranına yönlendirileceksiniz.

E-Devlet şifresi ile yapacağınız bu sorgulama işlemi neticesinde şu bilgilere rahatlıkla ulaşabileceksiniz. Reçete no, reçete edilme tarihi, reçetenin yazıldığı sağlık kurumu, reçeteyi yazan doktor, periyot, ilaç alım tarihi, doz bitiş tarihi, ve günlük kullanılması gereken doz miktarı bilgileri yer almaktadır.

Tüm bu sorgulama hizmetinden faydalanabilmek için öncelikle e-devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. E-Devlet şifresini ilk kez alacaklar için PTT şubelerinde ve müdürlüklerinde 2 TL hizmet ücreti alınırken, ikinci kez alacaklar için ise 4 TL hizmet bedeli temin edilmektedir. Bu aşamadan sonra kapalı bir zarf içerisinde sizlere verilen şifre ile birlikte e-devletin kapıları sizler için sonuna kadar aralanacaktır. Üstelik 7 gün 24 saat sisteme girebilir, bilgi, belge temin edebilirsiniz.

 

 

 

Etiketler: , ,

Bu yazı için 12 yorum yapıldı:

 1. Rıza sarı dedi ki:

  Bugün itibariyle hangi ilaçlarımın süresi doldu.

 2. kamil fidan dedi ki:

  raporum ne zaman bitiyor

 3. selahattin dedi ki:

  ilaçbitim tarihlerini görme

 4. hayri aslan dedi ki:

  ilaç bitim tarihlerini görme

 5. yusuf yükselen dedi ki:

  ilac bitim tarihleri

 6. sebahattin çağlayan dedi ki:

  ilaçlarımın bitim tarihleri

 7. issmail semih zeren dedi ki:

  benim ilaçlarımın bitim tarihi

 8. kemaluguz dedi ki:

  mersin ünıversitesi hastahanesi tedavi neticelerim

 9. kurban KARAKOÇ dedi ki:

  bugünitibariyle hangi ilaçlarımınsüresidoldu ilaçlarımı ne zaman alabilirim

 10. hayri alsaç dedi ki:

  okskarbazepın ne zaman yazdıra bilirim

 11. hayri alsaç dedi ki:

  ilaç bitim tarihini görme

 12. ibrahim dedi ki:

  ilacımın son günü nezaman

Yorum Yaz