E Devlet İlk Giriş

E Devlet İlk Giriş

Yakın geçmişte, kamu kurum ve kuruluşları aracılığı ile sürdürdüğümüz işlemler zamanımızı almakta, bizleri yormaktaydı. Fakat tüm bu sorunlar ve zahmetler e-devlet sisteminin geliştirilmesi ile birlikte son buldu. Bu sistem sayesinde vatandaşalar, herhangi bir kamu kurum ve kuruluşunun kapısında beklemesine gerek kalmadan, oturdukları yerden 7 gün 24 saat boyunca hizmet alma şansı elde etmiş oldular.

www.turkiye.gov.tr internet adresi üzerinden hizmet sunan e-devlet sistemi ile vatandaşlar kamu işlemleri başta olmak üzere, çalışma bilgileri, sigorta bilgileri, sağlık bilgileri, vergi bilgileri, sosyal güvence bilgileri gibi pek çok konuda 7 gün 24 saat boyunca bilgi alabilir bir hale geldiler.

E-Devlet sistemi üzerinden hemen her türlü kamu kurumu hizmet vermeye başladı. Vatandaşlara hizmet sunan bu kurumların, vatandaşların kişisel bilgilerinin güvenliği açısından, e-devlet şifresi geliştirildi. Bu şifre sayesinde vatandaşların kişisel bilgileri güvence altına alınmış oldu.

E-Devlet ilk giriş işlemi için yukarıda da bahsettiğimiz gibi e-devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. Bu şifreyi ise herhangi bir PTT şubesi veya müdürlüklerinden rahatlıkla temin edebilirsiniz. İlk kez şifre temin edecek kişiler 2 TL ücret ödemesi yaparken, ikinci kez şifre alacak kişiler ise, 4 TL ücret ödemesi yapmak zorundadırlar.

E-Devlet İlk Giriş Nasıl Yapılır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi PTT şubelerinden veya müdürlüklerinden temin ettiğimiz e-devlet şifresi ile www.turkiye.gov.tr internet adresine giriş yapmamız gerekiyor. Bu işlem basamağı için internet bağlantısı olan herhangi bir elektronik cihaz yeterli olacaktır. Sisteme giriş işleminden sonra sağ üst köşede yer alan ”Sisteme Giriş” seçeneğine tıklamanız gerekiyor.

E devlet sisteme giriş

Bu işlemden sonra, bir sonraki adım olan Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlık Kimlik Doğrulama Sistemi penceresine geçiş yapacaksınız. Bu pencere de yer alan 5 adet seçenek arasından en sol da yer alan; e-devlet şifresi seçeneğine tıklamak gerekiyor. Bu ekranda yer alan kişisel kimlik bilgilerinin doğru ve eksiksiz girilmesi gerekmektedir. Burada yer alan bilgiler ise; T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi bilgileridir.

edevlet girişi
İlgili yerler için istenilen bilgilerin girilmesi durumunda ise sağ altta yer alan ”Sisteme Giriş” seçeneğine tıklamak gerekiyor. Bu son işlem sayesinde, e-devlet kapıları sizler için sonuna kadar aralanacaktır.

Etiketler: , ,

Bu yazı için 6 yorum yapıldı:

 1. mehmet yaman dedi ki:

  e devlet giriş şifremi kabul etmiyor,giriş yapamıyorum.

 2. mustafa dedi ki:

  bılgı

 3. MEHMET dedi ki:

  elektrik doğalgaz su işlemlerimi kapatmak istiyorum internet üzerinden gerçekleştiremiyorum

 4. NAFİZ AYHANDAN dedi ki:

  çok güzel bir işlem hanınıda her şeyi örenebiliyorsun.

 5. alaaddin demir dedi ki:

  vergi borçlarım ve arabamın cezaları ile ilgili bilgi almak istiyorum

 6. durmus dedi ki:

  mahkeme sorgulama

Yorum Yaz