E-Devlet Kapısı Giriş

E-Devlet Kapısı Giriş

28 milyon 147 bin 111 kayıtlı kullanıcısı ile Türkiye Cumhuriyeti Devletinin en büyük devlet kapısıdır. Her geçen gün ve dur durak bilmeden büyümeye devam eden capcanlı bir devlet portalıdır.

e-devlet portalına www.turkiye.gov.tr internet adresi üzerinden ulaşılmakta olup, kamu kuruluşlarının sunduğu hizmetlere tek bir noktadan ulaşabilirsiniz. Üstelik tüm bu hizmetlere hızlı ve güvenli erişim imkanı bulunmaktadır.

E-Devlet sistemi ile vatandaş ve devlet tek bir çatı altında bir araya getirilmiştir. Böylece kamu hizmetleri kamu kurumları vasıtası ile daha etkin ve hızlı bir şekilde vatandaşlara ulaştırılmaktadır.

E-Devlet kapısı giriş sistemi üzerinden verilen hizmetlerde bir sınır yok. Aklınıza gelebilecek her türlü kamu hizmetine sistem üzerinden ulaşabilirsiniz. E-Devlet sistemi üzerinde yer alan ve en çok kullanılan hizmetler şu şekilde; Sosyal Güvenlik Kurumu 4a hizmet dökümü, adalet bakanlığı mahkeme dava dosyası sorgulama, gelir idaresi başkanlığı vergi borcu sorgulama, meteoroloji genel müdürlüğü 3 günlük hava durumu tahmini, Türkiye Cumhuriyeti merkez bankası günlük döviz kurları, bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu mobil hat sorgulama, sosyal güvenlik kurumu genel sağlık sigortası sorgulama, sosyal güvenlik kurumu sgk tescil ve hizmet dökümü sorgulama, tapu ve kadastro genel müdürlüğü tapu bilgileri sorgulama gibi pek çok hizmet her gün vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

E-Devlet kapısı ilk olarak 2006 Euro bilişim fuarında tanıtımı yapıldı. Bu ilk tanıtımdan sonra deneme işlemi yapıldı. Vatandaşlardan beklenen ilgili toplayınca da tüm Türkiye Cumhuriyeti Devletinde hizmete açıldı.Sistemin ilk kurulu Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanlığına Başbakanlık tarafından verildi. Sonrasında ise bu görev TURKSAT kurumuna verildi. Günümüze kadar da bu kurum tarafından yönetilmektedir.

E-Devlet işlemi için pek çok güvenlik sistemi geliştirilmiştir. Fakat bunlardan en çok kullanılanı e-devlet şifresidir. E-Devlet şifresi ile giriş yapabilmek için öncelikle PTT şubeleri ve müdürlüklerinden e-devlet şifresi temin etmek gerekiyor. Aksi durumda sisteme giriş yapılamamaktadır. Şifre ise ilk kez alacaklar için 2 tl, ikinci kez alacaklar için 4 tl hizmet bedeli karşılığında temin edilebilmektedir. Şifreyi aldıktan sonra e-devlet internet adresine giriş yapmak gerekiyor. Temin ettiğiniz şifreyi bu sayfada yer alan ilgili bölümlere girerek, e-devlet kapılarını sonuna kadar aralayabilirsiniz.

Etiketler: , , ,

Bu yazı için 9 yorum yapıldı:

 1. sabri duyar dedi ki:

  SSK hizmet dökümünû mobilden göremiyorum neden

 2. ADİL dedi ki:

  ŞİFREYI GIRIYOM OLMUYOR

 3. hasan dedi ki:

  ben sifre aldım sonra değiştirdim değiştirdiğim şifre siteyı açmıyor neden aceba

 4. Anonim dedi ki:

  E.devlet

 5. ferhat dedi ki:

  yaw herşeyim war ama sisteme giremiorum. neden habire deiştirirlerki bu sistemi ank

 6. Anonim dedi ki:

  ŞİFREYİ DEĞİŞTİRDİM SAYFAYI AÇMIYOR

 7. ahmet gülsüm dedi ki:

  sgk emeklimaaş zamları

 8. meşkure dedi ki:

  ALLAHIM ALLAHIM YA DELİRİCEM ŞİFREYİ TCKİMLİK NOSUNU DOĞRU YAZIYORUM YANLIŞ DİYE DİYE EN SONUNDA ŞİFRE İPTAL BU NASIL İŞ YAAAA

 9. elife öztürk dedi ki:

  e devlet şifresi aldıktan sonra mahkeme açılmışmı açılmamışmı nasıl öğreniriz