E Devlet Sendikaya Üyelik

E Devlet Sendikaya Üyelik

E-devlet’ten sendika üyeliği geliyor, yaş sınırı 15’e çekiliyor

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın işkolu barajını yüzde 10’dan yüzde 3’e indirilmesi konusunda Türk-İş’i ikna etmesiyle son engeli de aşılan toplu iş sözleşmesi tasarısı dün Meclis’e sunuldu.

Sunulan tasarıya göre, sendika üyeliğinde ya da üyelikten ayrılmada noter koşulu kaldırılıyor. Sendikaya üye olmak serbest olacak. Tasarıyla, işçi sendikalarına e-devlet üzerinden üye olma ya da üyelikten ayrılabilme olanağı sağlanıyor. Tasarıya göre, 15 yaşını dolduranlar işçi sendikalarına üye olabilecek. Hiç kimse sendikaya üye olmaya veya olmamaya zorlanamayacak. İşçi veya işverenler aynı işkolunda ve aynı zamanda birden çok sendikaya üye olamayacak. Sendikaya üye olmak serbest olacak.  Ancak aynı işkolunda ve aynı zamanda farklı işverenlere ait işyerlerinde çalışan işçiler birden çok sendikaya üye olabilecek. Bir işyerinde yardımcı işlerde çalışan işçiler de işyerinin girdiği işkolunda kurulu bir sendikaya üye olabilecek. Bir yılı geçmeyen işsizlik üyeliği etkilemeyecek, ancak askere gidenlerin üyeliği bu süre içinde askıda kalacak.

Her üye, e-Devlet kapısı üzerinden çekilme bildiriminde bulunmak suretiyle üyelikten ayrılabilecek. E-Devlet kapısı üzerinden yapılan çekilme bildirimi, elektronik ortamda eşzamanlı olarak Bakanlığa ve sendikaya ulaşacak. Çekilme, sendikaya bildirim tarihinden itibaren bir ay sonra geçerlilik kazanacak. Çekilenin bir aylık süre içinde başka bir sendikaya üye olması halinde yeni üyelik, bu sürenin bitimi tarihinde kazanılmış sayılacak. Sendika üyeliğinden çıkarılma kararı genel kurulca verilecek. Çıkarılma kararına karşı üye otuz gün içinde yetkili mahkemeye itiraz edebilecek.

Yabancı yasağı kalkıyor
Tasarıda, işletme barajı yüzde 40, işyeri barajı ise yüzde 50 olarak düzenleniyor. Yine tasarıya göre bir işkolunda birden fazla tarafla toplu iş sözleşmesi de yapılabilecek. Sendika kuruculuğunda Türk vatandaşı olma ya da iş kolunda fiilen çalışma koşulu kaldırılıyor. Tasarıya göre,  greve katılıp katılmamak serbest hale getiriliyor.

Yetkili sendikanın 5 yıl süresi var

Çalışma Bakanı Faruk Çelik, “Şubat içerisinde bu tasarının yasalaşmasını gerçekleştireceğiz. Mevcut etkilerini almış olan sendikaların bir geçiş süreci olacak.  Bu tasırada şu anda 5 yıl olarak şuan yer almaktadır” dedi.

E Devlet Sendika Üyeliği İçin TIKLAYINIZ…

 

Etiketler: ,

Bu yazı için 4 yorum yapıldı:

 1. BATUHAN dedi ki:

  ÇOK GÜZEL

 2. yusuf dedi ki:

  güzel

 3. yusuf dedi ki:

  güzel
  olum bak git

 4. seymus dedi ki:

  sendika

Yorum Yaz