e Devlet Şifre Değiştirme

e Devlet Şifre Değiştirme

E-Devlet sistemi üzerinden yapabileceğimiz hizmetlerin bir sınırı yok. Dileyen herkes dilediği yerden rahatlıkla sisteme giriş yapabilir ve gerekli bilgileri rahatlıkla sorgulayabilir. Üstelik bu işlemi 7 gün 24 saat oturduğu yerden yapma şansıda bulunmaktadır. E-Devlet sisteminin hayatımıza girdiği andan itibaren bizlere büyük kolaylıklar sağladı. Çünkü binlerce kamu kurum ve kuruluş üzerinden verilen hizmetler tek bir çatı altında toplandı. Sistemin hayata geçirilmesinden önce gerekli olan evrak, belge, çıktı almak için kapı kapı dolaşmak, o sıkıntıları yaşamak zorunda kalıyorduk.Üstelik bazı zamanlarda kısıtlı zamanda önemli bazı işleri tamamlayamama sorunu ile karşı karşıya kalıyorduk. Geliştirilen bu sistem sayesinde 28 milyona yakın bir kitle hemen her gün dilediği yerden giriş yaparak kamu hizmeti alabilmektedir. Bu sayede e-devletin vatandaşlara sunmak istediği amaç gerçekleşmiş olmaktadır.

E-Devlet sistemini kullanmak isteyen bir kişi öncelikle herhangi bir PTT şubesi veya müdürlüklerinden şifre temini yapabilir. Üstelik bu işlem sadece bir kaç dakikasını alacaktır. Şifre alma işleminde belirlenen iki ayrı durum söz konusudur. İlk kez şifre alan veya ikinci kez şifre alan arasında hizmet bedeli farkı bulunmaktadır. İlk kez şifre alacak bir kişi hizmet bedeli olarak 2 TL hizmet bedeli öderken, ikinci kez şifre alacak bir kişi hizmet bedeli olarak 4 TL ödeme yapmak zorundadır. Devlet tarafından belirlenen bu hizmet ücretinin ödenmesi sonrasında e-devlet şifresi kapalı bir zarf içerisinde vatandaşa teslim edilmektedir. Sonrasında vatandaşalar diledikleri yerden; internet, mobil telefon, tablet gibi internet bağlantısı olan cihazlar üzerinden sisteme giriş yapabilirler. Ardından temin ettiğiniz e-devlet şifresi ile birlikte T.C. kimlik numarası bilgileri ilgili alanlara girilerek sisteme giriş yapılabilmektedir.

Öncelikle www.turkiye.gov.tr internet adresine giriş yapılması gerekmektedir. Sonrasında ise sağ üst köşede yer alan sistem giriş seçeneği seçilerek bir sonraki pencereye ulaşılmalı, burada sizden istenilen bilgiler sisteme girilmeli, ardından giriş tuşuna basılmalıdır. Bu işlemden sonra sistem sizi şifre değiştirme ekranına yönlendirecektir. Bu ekranda yer alan diğer kişisel bilgilerinizin tamamlanması veya güncellenmesi gerekmektedir. Bu sayede yeni bir şifreye ihtiyaç duyulması durumunda rahatlıkla şifre değişikliği yapılabilecektir.

Etiketler: , ,

Bu yazı için 89 yorum yapıldı:

 1. Anonim dedi ki:

  şifre değiştirmek imkansız gibi

 2. şenol dedi ki:

  şifremi unuttum

 3. ahmet şimşek dedi ki:

  ben şifremi unuttum yeniden almak istiyorum

 4. admin dedi ki:

  Ahmet bey e devlet şifresini kaybettiğiniz için e devlet şifresini PTT şubelerinden 4TL karşılığında alabilirsiniz.

 5. necatiöncel dedi ki:

  edevlet şifremi uzatmak
  istiyotum

 6. Hayrettin Erden dedi ki:

  edevletşifremi değiştimek istiyorum

 7. sadettin aker dedi ki:

  e devlet şifremi değişdirmek istiyorum

 8. yaşar dedi ki:

  e devlet şifremi unuttum

 9. nihat kasapoğlu dedi ki:

  e edvet şifremi güncellemek istiyorum

 10. hakim yılmaz dedi ki:

  he yıl sonu güncellemek zorundamıyız

 11. mehmet dedi ki:

  allah bu siteyi açamlardan razı olsun en azından diğeri kadar karışık değil.

 12. osman faruk şerbetçi dedi ki:

  şifremi unuttum yenı şifre yollarmısıniz teşekkurler

 13. necatiöncel dedi ki:

  e dedvlet şifremi değiştirmek istiyorum

 14. admin dedi ki:

  Necati bey yazımızda çok açıklayıcı bir şekilde şifrenizin nasıl değiştirileceği anlatılmıştır. Lütfen daha dikkatli okuyunuz. teşekkürler.

Yorum Yaz