E devlet şifresiz hizmet dökümü nasıl alınır ?

E devlet şifresiz hizmet dökümü nasıl alınır ?

Bir kaç yıl önce Sosyal Sigortalar Kurumu internet adresi üzerinden şifresiz bir şekilde işlem yapabildiğimiz ve e-devlet şifresiz hizmet dökümü alabildiğimiz bir sistem mevcuttu. Fakat sonrasında Sosyal Güvenlik Sistemi ile e-devlet portalının iş birliği sonucunda hizmet dökümü sorgulama e-devlet sistemine taşındı. Bu değişimle ile birlikte, e-devlet şifresiz hizmet dökümü nasıl sorgulanır sorusuna cevap olarak e-devlet üzerinden sorgulanabilir. Fakat bu işlem şifresiz olmayıp, e-devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Bunun için de e-devlet şifresine ihtiyaç olacaktır.

E-Devlet sistemi üzerinden 4a hizmet bilgisi sorgulaması yapmak isteyen bir kişi öncelikle sistemin kapısını aralayan giriş yollarından birisiyle sisteme giriş yapmak zorundadır. Sisteme giriş noktasında vatandaşa 5 seçenek sunulmaktadır. Bu seçeneklerden en çok tercih edilen ise e-devlet şifresi ile yapılan giriş seçeneğidir.

E-Devlet şifresini nereden almak gerekiyor? sorusunun cevabı ise; PTT şubeleri ve müdürlükleridir. Mesai saatleri içerisinde dilediğiniz herhangi bir zamanda PTT şubelerine uğrayabilir, veznede görev yapan memurdan ilk kez alacaklar için 2, ikinci ve fazlası için şifre alanlar ise 4 TL hizmet bedeli ödemek zorundadırlar. Ardından görevli memur kapalı bir zarf içerisinde sizlere e-devlet şifresini teslim edecektir. Aldığınız zarfın kapalı olmasına dikkat ediniz. Sonrasında ise internet bağlantısı olan herhangi bir yerden internete giriş yapabilir, arama motoruna e-devlet, e-devlet sistemi, e-devlet portalı ya da www.turkiye.gov.tr yazarak web adresine ulaşabilirsiniz. Sonrasında ise arama motoru bölümüne( sağ üst köşede yer alıyor) veya sisteme giriş seçeneğine tıklayarak bir sonraki sayfaya yönlendirileceksiniz. Bu sayfada üst satırlarda bahsettiğimiz gibi sisteme giriş yapabilmek için 5 yolun olduğunu göreceksiniz. En sol tarafta yer alan e-devlet şifresi ile yapılan giriş penceresine gelerek, güvenlik nedeni ile sizden istenilen güvenlik bilgilerini; e-devlet şifresi ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti kimlik numarasını girmeniz gerekmektedir. Bu işlemden sonra ise pencerenin altında yer alan siteme giriş butonuna basmanız yeterli olacaktır. İlk kez girenler için zarf içinde verilen şifre ile giriş yaptıktan sonra sistem otomatik olarak şifre değiştirme paneline yönlendirecektir. Kişisel bilgilerinizin güvenliği için belirleyeceğiniz yeni şifrenin etkili güvenlik seviyesinde olması gerekmektedir.

Etiketler: , ,

Yorum Yaz