Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)


Merhaba bu yazımızda e-devlet sistemi üzerinden SGK işlemlerimizi nasıl yapabiliriz onu anlatıcaz. Günümüzde birçok işlemin internet üzerinden gerçekleşmesinin ardından artık kamu işlemleri de sanal ortamda gerçekleştirilebilmektedir. Halk arasında sanal devlet olarak kabul edilen edevlet sistemi kullanıcılarına büyük kolaylıklar sunmaktadır. Vatandaşların rahat ve güvenli bir şekilde kullanabileceği bu yeni sistem şimdiden 10 milyondan fazla kullanıcıya hizmet vermektedir. Her geçen gün kayıtlı kullanıcı sayısını arttıran bu sisteme giriş yapabilmek oldukça kolaydır. Vatandaşlık numaranız ve size özel olan e-devlet şifreniz ile sisteme basit ve güvenli bir şekilde giriş yapabilirsiniz.

Kullanıcılarına birçok alanda hizmet vermeyi hedefleyen edevlet sistemi vatandaşların gündelik hayatta en çok kullandığı hizmetlere öncelik vermesi ile de büyük beğeni toplamıştır. Sistemin kullanıcılarına sunduğu yeni hizmetlerinden birisi de artık cep telefonlarından türkiye.gov.tr adresinden   sisteme giriş yaparak istenilen hizmetten faydalanabilinmesini sağlamaktadır. Uygulamayı ücretsiz olarak kullanıcılarına sunan sistem bu yönü ile de büyük beğeni toplamaktadır. Kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen sistemler sosyal güvenlik kurumun hizmetleri ile adalet bakanlığının dava sorgulama hizmetleridir. En çok tercih edilen bu hizmetler kullanıcıların birçok isteğine karşılık verebilmektedir. Bunların yanı sıra sistemde bulunan sorgula bölümünden kullanıcılar dilediği sorgulama hizmetinden yararlanabilmektedir. Bu sorgulama bölümünde en çok tercih edilen hizmet sosyal güvenlik kurumunun 4A hizmet dökümü sorgulama hizmetidir. Eskiden bu kuruma giderek işlemlerini gerçekleştiren vatandaşlar artık bu sistem sayesinde dilediği birçok hizmete sistem aracılığı ile ulaşabilmektedir. Ayrıca istediği işlem ile ilgili döküm de alabilen kullanıcılar e-devlet sisteminin ne kadar kullanışlı olduğunun farkına varmıştır.

Kullanıcı odaklı hizmet veren sistem kullanıcıların olası bir durumda sıkıntı yaşamamaları için sitede telefon numarası ve mail adresini belirterek kullanıcı desteğini de en üst seviyede tutmayı hedeflemektedir. Bunların yanı sıra sistem, iletişime geç bölümü ile vatandaşlara Cumhurbaşkanlığına, Başbakanlığa ve Milli Savunma Bakanlığına yazı gönderebilme imkanı sunmaktadır.

Önemli Not:  Hizmet Dökümü Sorgulama işlemleri artık sgk.gov tr adresinden yapılabilmektedir.

Bir çok ülkede olduğu gibi ülkemizde de kamu kuruluşlarındaki işlemlerinizi online ortamlarda gerçekleştirmeniz için oluşturulmuş internet sitesi vardır. Bu siteler ülkelere göre bir çok isim alır. Bu hizmetin bizim ülkemizdeki adı e-devlet’tir. E-devlet sistemi bütün vatandaşların girip kullanabileceği, kamu kuruluşlarındaki işlemlerinizi internet üzerinden online bir şekilde yapabileceğiniz devlet tarafından yönetilen internet sitesidir. E-devlet sade ve gelişmiş tasarımıyle bir çok konuda hizmet vermektedir. Örneğin sgk konusunda sorgulamalar yapabilirsiniz.

Sgk konusunda sorgulamalar yapabileceğiniz e-devlet vatandaşlarının bir çok konuda haberdar olabilmeleri için sitesini sürekli güncelleyerek, güncel haberler ve duyurular koymaktadır. Emekli olmaya yaklaşmış vatandaşlar hayallerini gerçekleştirmek için emekli olmaya biraz daha yaklaşmak isteyeceklerdir. Bunu öğrenmek için tek yapmaları gereken e-devlet sitesine girmek ve emeklilik işlemleri altından hizmet dökümü almaktır. Hizmet dökümü aldıktan sonra bir muhasebeciye giderek sayım yaptırabilir ve emekli olabilirlier.

Etiketler: , , , ,

Bu yazı için 63 yorum yapıldı:

  1. mehmet diyor ki:

    ssk sorgulamak

  2. muhammet diyor ki:

    ssk sorgulama

  3. haydar diyor ki:

    ssk sorgulaması yapabiliyoruz hemide şifresiz gözlerim yaşardı be

Yorum Yaz