E-Devlet

E-Devlet

E-Devlet vatandaş ile devlet kurumları arasındaki uçurumu kapatmak ve vatandaşın daha hızlı hizmet almasını sağlamak için geliştirilmiş bir sistemdir. Bu sistem sayesinde vatandaşlar daha rahat ve hızlı bir şekilde hizmet alabilmektedir. Bu sistemin sağladığı faydalar saymakla bitmez. Bu faydalardan belkide en önemlisi Türkiye Cumhuriyeti Devletinin hemen her yerinden ve mesai saati derdi olmadan; 7 gün 24 saat giriş yaparak hizmet alınabiliyor olmasıdır.

E-Devlet sistemi www.turkiye.gov.tr internet adresi üzerinden hizmet vermektedir. Bu sistem sayesinde aklınıza gelebilecek hemen her türlü kamu kurum ve kuruluşu sistem ile entegre çalışmakta ve hizmet üretmektedir. Bu sistemin hayata geçirilmesinden önce her bir kamu kurum ve dairesinin kendi adları ile internet adresleri bulunmaktaydı. Bu vatandaş için çoğu zaman zor ve zahmetli bir durumdu. Çünkü her işlem için ayrı ayrı adreslere gitmek gerekiyordu. Neyse ki e-devlet sistemi ile bu durum son buldu.

E-Devlet sistemi üzerinden hizmet almak isteyen vatandaşların öncelikle Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlık Kimlik Doğrulama Sistemi üzerinden gerekli olan bazı şifreleri almak zorundadır. Sisteme giriş için 5 seçenek geliştirilmiştir. Bu yöntemleri sıralayacak olursak; e-devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza, T.C. kimlik kartı ve internet bankacılığı şifresidir. Geliştirilen bu seçeneklerden en çok tercih edileni ise e-devlet şifresidir. Bunun sebebi ise e-devlet şifresinin diğerlerine nazaran daha kolay temin edilebilmesidir.

İkinci seçenekte ise mobil imza yer almaktadır. Mobil imza ise mobil operatörler(Turkcell, Avea ve Vodafone aracılığı ile temin edilebilmektedir. Bu pencere de T.C. kimlik numaranız ve GSM numaranız yer almaktadır. Bu bilgileri doğru girmeniz, ardından ileri butonuna basmanız durumunda ve operatörünüzü seçmeniz gerekiyor. Bu şekilde cep telefonunuza gelen şifre ile sisteme giriş yapabilirsiniz.

E-Devlet sistemini kullanan yaklaşık 28 milyon 147 bin 111 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bulunmaktadır. Bu sayıdaki vatandaşların aldığı hizmet sayısı 1522, bu hizmetleri veren kurum sayısı ise 252 kadardır.

E-Devlet kapısının bize sağladığı bir diğer kolaylık ise tabletlerden, mobil akıllı cihazlardan e-devlet uygulaması sayesinde sisteme hemen her yerden giriş yapabilme şansımızın bulunmasıdır.

Etiketler: , , ,

Bu yazı için 37 yorum yapıldı:

 1. yildizsutluoglu dedi ki:

  Emelilik derrcemi vepriim gun sayisini ogrenmek istiyvorum

 2. Süleymöan OKKAY dedi ki:

  Edevlete girmek istiyom devamlı 118leri veriyo illaki paramı ödemek gerekiyo anlam veremedim.

 3. bulent yilmaz dedi ki:

  turk telekom sabit hattımmı kapatmak istiyorum

 4. zıya balcı dedi ki:

  temmuz 2013 maaş ımı öğrenmek ıçın

 5. Nihat Alan dedi ki:

  Şifremi unuttugumda ne yapmaliyim her defasinda yenidenmi numara almak gerkiyor

 6. SEVGİ ARSLAN dedi ki:

  E devlet sistemi gayet başarılı bence yorum yazanlar lütfen doğru düzgün yorum yapsın. Devlet daha sizin için ne yapacak be ne güzel sistem

 7. süleyman dedi ki:

  ben şifremi unuttum yeniden hesap açamyorum ne yapmam gerekiyo bana yardımcı olurmusunuz

Yorum Yaz