E-Devlet

E-Devlet

İnterneti bir ihtiyaç haline getiren alanların en başında kuşkusuz sağladığı kolaylıklar olmuştur. Bu kolaylıklardan bir tanesi de ülkemizde uygulanan e-devlet sistemidir. Bu sistemde sayesinde vatandaşlar artık birçok resmi işlemleri için uzun kuyruklarda beklemekten kurtulmuşlardır. Başta sigorta sorgulama, borç sorgulama, sosyal güvenlik bilgileri olmak üzere bu sistem sayesinde vatandaşlar evlerinden çıkmadan kendilerine lazım olan bilgileri evlerinin rahatlığında öğrenebilirler. Başka bir ifadeyle söyleyecek olursak, artık bir çok bilgiyi öğrenmek için resmi dairelere gitmekten bu sistem sayesinde kurtulmuşuzdur.

T.C. Kimlik Numaranızı bilmiyorsanız öğrenebilir veya PTT’den yolladığınız bir mektup ya da paketi takip edebilirsiniz. Sitede bu ve benzeri birçok işinizi sorunsuzca halledebilirsiniz. Şunu unutmayın ki çoğu işleminizi e devlet şifresi ile giriş yaparak gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu yüzden bu uygulamalardan sorunsuzca yararlanmak için en yakın PTT şubesine gidip şifrenizi almanız gerekiyor. Devlet Başlığı altında yapabileceğiniz işlemler: Tarihimiz, Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı, Adli ve İdari Yargı, Araştırma ve İstatistikler, Bilim ve Teknoloji, Devlet Sözleşme ve İhaleleri, Eğitim, Enerji, Doğal Kaynaklar ve Çevre, Kültür ve Turizm, Savunma ve Güvenlik, Sağlık, Tarım, Uluslar arası İlişkiler ve Konular, Mevzuat.

E-devlet internet sitesi siz vatandaşlara birçok kolaylıklar sağlamaktadır. Kurumsal olan işlerinizin birçoğunu evinizde internet başında rahat bir şekilde bu site üzerinden takip edebilir ve sorgulayabilir ve birçok kuruma iş başvurusu yapabilirsiniz. Siz de bu siteyi kullanarak ulaşmanız gereken kurumsal bilgileri elde edebilirsiniz. Sizde Milli Eğitim Bakanlığı öğrenci bilgi sistemine girerek sınav sonuçlarını öğrenebilir ve sınava gireceğiniz yeri bu site üzerinden sorgulayabilirsiniz. Yaptığınız adres değişikliklerinde Nufus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne site üzerinden girerek adres değişiklik bildiriminizi yerine getirebilirsiniz.

PTT ile ilgili halletmeniz gereken işleri evinizden e-devlet sitesi sayesinde kolaylıkla yapabilirsiniz, en yakın PTT yi bulabilir PTT kayıtlı gönderi takibini yapabilirsiniz. Ayrıca Sağlık Bakanlığı’ndan aile hekim bilgisi, organ nakli bilgisi ve yeşil kart durum bilgisini sorgulayabilirsiniz. Siz de Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünde uçuş mürettebatı lisansı ve rating müracaatını yapabilirsiniz. Tapu kadastroyla ilgili işlemlerinizi Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünden halledebilirsiniz tapu bilgilerini sorgulayıp tapu harçlarını sorgulayabilirsiniz. Döviz kurlarını her an gerçek bilgileriyle takip etmek isterseniz T.C. Merkez Bankası bölümüne girip öğrenebilirsiniz.

Etiketler: , , ,

Bu yazı için 37 yorum yapıldı:

 1. yildizsutluoglu diyor ki:

  Emelilik derrcemi vepriim gun sayisini ogrenmek istiyvorum

 2. Süleymöan OKKAY diyor ki:

  Edevlete girmek istiyom devamlı 118leri veriyo illaki paramı ödemek gerekiyo anlam veremedim.

 3. bulent yilmaz diyor ki:

  turk telekom sabit hattımmı kapatmak istiyorum

 4. zıya balcı diyor ki:

  temmuz 2013 maaş ımı öğrenmek ıçın

 5. Nihat Alan diyor ki:

  Şifremi unuttugumda ne yapmaliyim her defasinda yenidenmi numara almak gerkiyor

 6. SEVGİ ARSLAN diyor ki:

  E devlet sistemi gayet başarılı bence yorum yazanlar lütfen doğru düzgün yorum yapsın. Devlet daha sizin için ne yapacak be ne güzel sistem

 7. süleyman diyor ki:

  ben şifremi unuttum yeniden hesap açamyorum ne yapmam gerekiyo bana yardımcı olurmusunuz

Yorum Yaz