Edevlet

Edevlet
Teknoloji ve bilgisayar sitemlerinde ki gelişimin zararı kadar faydası da oldukça fazla. E devlet otomasyonu, teknolojinin insan için faydalı işlevlerinden biri olarak 2008 aralık ayında ülkemize, ülkemiz insanına özgü olarak faaliyete geçen bir bilgi ve işlem sistemidir. Kurulduğu günden bugüne kadar yerinde saymayıp devamlı geliştirilerek gücüne güç katmış, bunun paralelinde vatandaşın işini bir hayli kolaylaştırıp, zamanımıza zaman katmaktadır.  Konumuzun başında belirttiğimiz gibi çok değil yaklaşık 10 sene önce adliyeler, vergi daireleri, askerlik şubeleri ve daha sayabileceğimiz bir çok kamu kuruluşu ile ilgili yapacağımız işlemlerimiz hem vakitimizden çalıyor hemde gereksiz masraf yapmamıza neden oluyor, uzun ve bitmek bilmeyen kuyruklar adeta canımızdan bezdiriyordu. E devlet kapısı sayesinde yerimizden kalkmadan kendimize özel şifremiz ile sisteme giriş yaparak istediğimiz yerden ve istediğimiz saatte devlet kamu kuruluşları ile ilgili bir çok işlemi gerçekleştirebiliyoruz. Yapabileceğimiz bazı işlemlere örnek vermek istersek;
-Adli sicil kaydı sorgulama
– Mahkeme dava dosyası sorgulama
-Vergiler ile ilgili işlemler
-Askerlik işlemleri
-Sgk ile ilgili işlemler
-Milli eğitim bakanlığı ile ilgili işlemler
-Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık ile iletişim
15 yaşını doldurmuş her Türk vatandaşının kullanabileceği E devlet sistemi ile örnek verdiğimiz kurumlar ve çok daha fazlasına yılın 365 günü  24 saat rahatça ulaşabilirsiniz.
E devlet sisteminin önemli bir artısı,otomasyona her kullanıcının kendine özgü bir şifre ile girebilmesi, gizlilik ve güvenliğin en üst düzeyde olması. Eminiz ki zaman geçtikçe E devlet üzerinden erişebileceğimiz hizmetler dahada artacak ve vatandaş olarak bir çok kamu işlemimize daha hızlı ve rahat erişebileceğiz. Şöyleki ilk zamanlarında ssk hizmet dökümü gibi basit bir kaç işlem yapılabilen e devlet işletim sisteminden şimdi, adli sicil kaydından tutunda terhis belgesine, çocuğumuzun öğrenim bilgilerinden vergi borcumuzu öğrenmeye ve ödemeye kadar sayısız işlem parmaklarımızın ucunda.

Etiketler: ,

Bu yazı için 32 yorum yapıldı:

  1. AHMETYEIER dedi ki:

    ŞİFREMIEGİRİŞYAPAMIYORUM

  2. eyyüp dedi ki:

    şifremgeçersizoldu neyapmam gerekiyr

Yorum Yaz