Ehliyet Gbt Sorgulama

Ehliyet Gbt Sorgulama

Türkiye Cumhuriyeti Devletinde yaşayan her vatandaşın suçlu olsun veya olmasın; fark etmeyen bir Genel Bilgi Toplama(GBT) birimi adı verilen sistemde bilgileri kayıtlıdır. GBT sisteminden yararlana teşkilatların başında Sahil Güvenlik kurumu, Emniyet teşkilatı, Jandarma ve Gümrük Müsteşarlığı gibi kurumlar yer almaktadır. Bu sistemde tüm Türkiye genelinde yaşayan vatandaşların kayıtları tutulmaktadır.

Genel Bilgi Toplama kurumu genel olarak İçişleri Bakanlığına bağlı çalışmaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte GBT’ye hemen her yerde ulaşılabilmektedir. Kolluk ekipleri tarafından yapılan sorgulamalarda vatandaşın suçu, mahkemesi gibi konularda bilgiler alınabilmekte, eğer yakalama emri var ise şahıslar bu şekilde yakalanabilmektedir. Güvenlik görevlilerinin GBT sorgusu sayesinde vatandaşın kişisel bilgilerine ulaşma hakkı yasalar ile belirlenmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti Devletinde GBT sorgulama işlemini daha çok emniyet teşkilatı, jandarma, gümrük müsteşarlığı ve sahil güvenlik ekipleri tarafından yapılmaktadır. Genel Bilgi Toplama sistemi güvenlik görevlileri tarafından genellikle denetimler sırasında şüpheli davranış içerisinde bulunan vatandaşlar için yapılmaktadır.

Bu işleme daha anlaşılır bir ifadeye sabıka kaydı sorgulama işlemi de denilmektedir. Ehliyet GBT sorgulama işlemi yapabilmek için öncelikle e-devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. E-Devlet sistemine giriş yapabilmek için öncelikle e-devlet şifresi almak gerekiyor. Bu şifreyi alabilmek için öncelikle PTT şubelerine veya PTT müdürlüklerin yolunu tutmak gerekiyor. Eğer daha önce şifre temin etmiş iseniz, herhangi bir şubeye uğramadan sisteme kaydettiğiniz e-mail ve telefon numaranızdan yeni bir şifre alabilirsiniz. Şayet şifreniz yok ise PTT şubelerinde görev yapan memurlardan e-devlet şifresi temin etmeniz gerekmektedir. Bunun için ise belirli bir tutarda ücret ödemeniz gerekmektedir. Bu ücret ise 2 farklı duruma göre değişiklik göstermektedir. Bu durumlardan ilki, ilk kez şifre alacak bir kişinin vezneden görevli memura hizmet bedeli olarak 2 TL ödeme yapması gerekmektedir. İkinci durumda ise vatandaş daha önce şifre almış olup, aldığı şifreyi unutmuş olmasından ileri gelmektedir. Bu durumda ise hizmet bedeli olarak 4 TL ücret ödemesi gerekmektedir.

Bu şifreyi temin ettikte sonra sıra sisteme giriş yapmaya geldi. Bunun için ise www.turkiye.gov.tr internet adresine giriş yapmak gerekmektedir. Sonrasında uygun adımlar takip edilerek GBT sorulama yapılabilmektedir.

Etiketler: , ,

Bu yazı için 14 yorum yapıldı:

 1. levent kavak dedi ki:

  ceza

 2. rıza emrah ağtaş dedi ki:

  61831 nolu ehlıyetımın ceza sorgulamsını almak ıstıyorum

 3. mehmet akgün dedi ki:

  87624 nolu ehliyetimin ceza sorgulamasını almak istiyorum

 4. 31 l 09 20 dedi ki:

  plaka sahibi

 5. metin köse dedi ki:

  38025 nolu ehiyetimin ceza sorgulamasını istiyorum

 6. yıldırım özkan dedi ki:

  46900 nolu ehliyetceza sorgulamasını istiyorum lütfen

 7. trbilim.com dedi ki:

  sorgulama hangi adresten yapılıyor bulamadım.

 8. ozan sarı dedi ki:

  ehliyet gbt sini çıkaramıyorum belge no ve birin olarak aldığım yeri yazıyorum hata veriyor

 9. hasanhüseyin dedi ki:

  597182 nolu ehliyetimin ceza sorgulamasını almak istiyorum

 10. necdetbakan dedi ki:

  sürücü belgemde cezavarmı

 11. mevlüt dedi ki:

  cezam varmı

 12. AHMET dedi ki:

  367158 adana ehliyetimde kaç puanım var

 13. Metin dedi ki:

  ehliyetimi kaybettim numarasnı ögrenmek istiyorum ve mümkünse ceza puanınıda

 14. fevzi koç dedi ki:

  189646 nolu ehliyetimin ceza sorgulamasını istiyorum

Yorum Yaz