Emeklilik Sorgulama

Emeklilik Sorgulama

Emeklilik sorgulama işlemi birçok insanın araştırıp emekliliği hakkında detaylı bilgileri öğrendiği, kaç yaşında emekli olabileceğini, kaç yaşında primlerin yatırılmaya başlandığını ve kaç yaşına dek yatırılması gerektiği gibi bilgilerin öğrenildiği bir uygulamadır. Emeklilik sorgulama işlemi eski yıllar için büyük bir dertti. İnternetin pek yaygın olmadığı eski yıllarda insanlar emekliliğinin detayları öğrenmek için birçok devlet dairesi arasında gidip gelerek bilgi edinmeye çalışıyordu. Günümüzde ise hayatımızla ilgili birçok sorunun cevabını anında öğrenebildiğimiz bir bilgisayar uygulaması bulunuyor: İnternet. İnternetin yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanması sebebiyle T.C. Devleti de devlet uygulamalarını internet ortamına taşımaya karar verdi. İnternet uygulamaları sayesinde hem devletin üzerindeki iş yükü azalarak büyük bir zarardan kurtulanacak hem de halkın zahmete girip yorulmasını engelleyerek vatandaşa büyük bir hizmet sunmuş olacak.

Emekliliğiniz hakkında bilgi edinebilmeniz için sizle iki tane uygulama linki paylaşacağız. Emeklilik sorgulama işlemi için primlerin ne zaman yatırılmaya başlandığını, hangi aylar ne kadar yatırıldığını, toplam ne kadar yatırıldığı gibi bilgileri öğrenmek istiyorsanız Sosyal Güvenlik Kurumu’nun E-SGM Hizmet sorgulama ekranını açıp sorgulamayı başlatmanız gerekiyor. E-SGM Ekranına https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Eğer sadece ne zaman emekli olabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız SGK’nın “ne zaman” adlı uygulamasını çalıştırmanız gerekiyor. “Ne zaman emekli olurum?” uygulamasında kimlik bilgileriniz, hizmet başlangıcınız ve özel birkaç konu hakkında bilgi verdikten sonra ne zaman emekli olabileceğinizi ücretsiz olarak öğrenebileceksiniz. “Ne zaman emekli olurum?” uygulamasına gitmek için ise http://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/ internet adresini ziyaret edin.

Etiketler: , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. ahmet koç diyor ki:

    nezaman emeki olabilirim

Yorum Yaz