HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) Başlıyor

HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) Başlıyor

 

HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) nedir?

Hızlı Geçiş Sistemi adı verilen HGS ilk olarak 17 Eylül’de uygulamaya başlanacak. Fakat 1 Ocak 2013 itibariyle KGS’nin yerini tamamen HGSalacak. İki tipli HGS olacak ilki Yapışkan tipli HGS’ler 5 liraya; İkincisi Kart tipli olanlar ise 15 liraya satılacak. PTT müşterilerine bu kartlar ücretsiz olarak verilecek. Fakat bu karta en az 60 liralık yükleme yapılması gerekecek ve bakiyesi 30 liranın altına düşenler ‘kara listeye’ alınacak. Yükleme miktarının bu kadar yüksek belirlenmesinin vatandaşı KGS kullanımından vazgeçiremeyeceği yorumlarına neden oluyor. Bir başka tahmin ise vatandaşın baskı yaparak yükleme miktarının düşürülmesini sağlayacağı yönünde. Bu değişiklik yapılırsa kısa sürede HGS’nin KGS’nin yerini alabileceği söyleniyor.

 

 

HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) Nereden Alınacak?

Tüm PTT şubeleri ile otoyol ve köprü girişlerine kurulan 29 PTT gişesinin yanı sıra yollar üzerindeki dinlenme tesisleri ve benzin istasyonlarından alınabilecek. Yine PTT Şubeleri başta olmak üzere kart satışı yapılan tüm noktalardan yükleme yapılabilecek. Ayrıca telefonlar aracılığıyla SMS yoluyla da yükleme mümkün olacak.

 

 

 HGS Geçiş İhlal Cezalarını Nereden Görebilirim? Hgs Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

HGS sistemine ait işlemler, HGS Borç Sorgulama PTT Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır, HGS’ ye ait geçiş ve ihlali ile ilgili olan bilgileri Karayolları Genel Müdürlüğü veritabanından görülemiyor. HGS ile ilgili hgs@ptt.gov.tr e-mail adresine, 444 17 88 PTT Çağrı Merkezine veya PTT Şubelerine başvurulması gerekmektedir.

HGS ile ilgili ayrıntılı bilgiye ve HGS geçiş ihlal cezalarına, http://hgsmusteri.ptt.gov.tr adlı internet sayfasından ulaşılabilmektedir.

 

 

Geçişler indirimli mi olacak?

 

HGS ile geçişler de OGS’de olduğu gibi yüzde 20 indirimli olacak. Böylece İstanbul Boğaz Köprüsü geçişi 4 lira 25 kuruş yerine 3 lira 40 kuruş olacak. 14- Ne zaman başlayacak?

17 Eylül’de ilk olarak İzmir – Çeşme, İzmir – Aydın Otoyolu ve İstanbul Boğaz Köprüsü’nde başlayacak. Türkiye genelinde geçiş ise bu yılın sonunda gerçekleşmiş olacak.

 

HGS’nin Başlama Tarihi ?

17 Eylül’de ilk olarak İzmir – Çeşme, İzmir – Aydın Otoyolu ve İstanbul Boğaz Köprüsü’nde başlayacak. Türkiye genelinde geçiş ise bu yılın sonunda gerçekleşmiş olacak.

 

HGS’nin avantaj ve dezavantajlar nelerdir?

OGS; otoyol ve köprülerden duraklamadan, yüzde 20 indirimli geçiş imkanı sağlar. Ancak alması zahmetli ve pahalıdır. 40 ila 60 lira bedelle alınır. Banka hesabında sürekli para bulundurmak gerekir. KGS; gişelerde durmak gerekir. OGS ve HGS’ye göre yüzde 20 daha pahalıdır. Ancak kartını almak 1 lira ile 5 liraya mal olur. Hesapta para bulundurmak gerekmez. Yükleme yapmak son derece kolaydır. HGS; hızlı ve yüzde 20 indirimli geçiş imkanı sağlar. OGS’ye göre almak daha kolay ve ucuzdur. 5 ve 15 lira olmak üzere iki türü vardır. Yükleme yapmak çok kolaydır. En büyük sıkıntısı asgari 60 liralık yüklemeler gerektirir; bakiyesi 30 liranın altına düşen ‘kara listeye’ girer.

 

HGS Bakiye Sorgulama için tıklayınız.

Etiketler: , , , , , ,

Bu yazı için 2 yorum yapıldı:

  1. aykan yasar diyor ki:

    yurd disindaki vatandaslar nasil yaralanaccak ? ve nedren alacak nasil olacak?

  2. hasan yilmaz diyor ki:

    Bu nasıl bit sistem devlet soyacak başka bir yol bulamadimi 30 lira asgari tutar bulunacak ve en az 60 tl yatacak düpedüz soygun bu .. 3 senede bir isim oluyor şehir dışında düğün bayram nedeniyle böyle saçma bir uygulama olmaz ….

Yorum Yaz