İkametgah Belgesi

İkametgah Belgesi

İkamet belgesi aklımıza gelebilecek pek çok iş başvurusunda olmazsa olmazlarımız arasında yer almaktadır. Bu belgeyi almak ise eskisine göre oldukça kolay ve zahmetsiz olmaktadır. Önceki gibi bu belgeyi almak için muhtarlığın yolunu tutmaya gerek yok. Nedenine gelecek olursak, hizmetin e-devlet portalı üzerine taşınmasıdır. E-Devlet sistemi üzerinden verilen binlerce hizmet arasında ikametgah belgesi de yerini aldı.

İkametgahın kelime anlamına gelecek olursak; insanların yaşamlarını sürdürebilmek için yaşadıkları menkul adresine denir. Her vatandaşın sisteme kayıtlı bir tek adresi vardır. Şahsi olmayan ticari işletmeler ve sanayi işletmelerinin ikametgah adresleri birden çok olabilir. Bu geçerliliğin dışında ise yazlıklar veya köyümüzdeki menkullerimizin adresini ikinci adres olarak gösterme şansımız bulunmaktadır.

İkametgah belgesi almak isteyen bir vatandaşın öncelikle e-devlet şifresine ihtiyacı olacaktır. Bu şifreyi ise herhangi bir PTT şubesinden rahatlıkla alabilirsiniz. Son zamanlarda eklenen altyapı ile artık PTT şubesine gitmeden e-devlet şifresi edinmek mümkün olmaktadır. Fakat dikkat edilmesi gereken nokta ilk şifrenin PTT’den alınması gerekmektedir. Sonra sisteme giriş yapmanız ve kişisel bilgiler kısmına telefon adresiniz ve e-mail adresini girmeniz gerekmektedir. Bu sayede şifrenizi unutmanız durumunda rahatlıkla yeni şifre edinebilirsiniz.

İkametgah belgesinde hangi bilgilerin olduğuna gelecek olursak, kişinin vilayeti, kazası, nahiyesi, köyü, mahallesi, adı-soyadı, baba adı, ana adı, doğum yeri, tarihi, medeni hali, işi, tabiiyeti, neden verildiği, ikametgah adresi, fotoğraf, nüfusa kayıtlı olduğu yerin mahallesi, köyü, ili, kazası, cilt no, belgeyi alacak kişinin imzası ve son olarak da muhtarın imzası yer almaktadır.

İKAMETGAH BELGESİ
Vilayeti
Kazası
Fotoğraf
Nahiyesi
Köyü
Mahallesi
Adı, Soyadı
Baba Adı
Ana Adı
Doğum Yeri, Tarihi
Medeni Hali
İşi
Tabiiyeti
Niçin Verildiği
İkametgahı
NÜFUS VE KÜTÜĞÜNE KAYITLI OLDUĞU YER
Vilayeti Hane No
Kazası Cilt No
Nahiyesi Sayfa No
Mahallesi/Köyü Ne Surette Verildiği
Sokak Verildiği Tarih
Hüviyetim hakkında tanzim edilen iş bu belgedeki suallerin cevaplarının doğru olduğuna ve tarafıma yapılacak herhangi bir kanuni tebligatı kabul edeceğimi bildiren ikamet senedidir. İMZA
Yukarıda fotoğrafı yapıştırılarak tasdik edilen………………………………………………………………İkametgahı tasdik olunur.

MUHTAR

Etiketler: , ,

Bu yazı için 4 yorum yapıldı:

 1. naci dedi ki:

  web siteniz gerçekten çok güzel

 2. berke dedi ki:

  İkametgah Belgesi örneği

 3. selehattin dedi ki:

  ssk sorgulaması

 4. koray dedi ki:

  ikametgah belgesini çıktı olarak alamıyormuyuz