İkametgah Değiştirme

İkametgah Değiştirme

İkametgah kelimesinin anlamı bir kimsenin veya vatandaşın yaşamını devam ettirdiği menkülün adresini ifade etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Devletinde çeşitli sebeplerden dolayı adres değişikliği yapmak isteyen vatandaşların yaptıkları adres değişikliğini il veya ilçe nüfus müdürlüklerine bildirmek zorundadır. Aksi durum söz konusu olursa çeşitli cezai işlemler bulunmaktadır.

Adres değişikli yapan bir kişi ikametgah adresini nasıl değiştirir sorusuna bu yazımızda birlikte cevap bulmaya çalışacağız. Çeşitli sebeplerden dolayı adres değişikliği yapmak isteyen bir kişi bu değişikliğini taşınma işleminden sonraki 20 iş günü içinde bildirmek zorundadır. Vatandaşların bu işlemi yapmak için iki seçeneği bulunmaktadır. İlk seçenekte nüfus müdürlüklerinin yolunu tutmak gerekiyor. İkinci seçenek de ise kamu işlemlerinde vazgeçilmezlerimiz arasına giren e-devlet sistemi bulunmaktadır. E-Devlet sistemini üzerinden ikametgah adres değişikliğinin yapılması ile birlikte büyük bir kolaylık sağlanmış oldu. Artık nakil işlemleri ile uğraşan vatandaşların bir de ikametgah adresi bildirimi gibi bir sorunu olmayacak. Bu sayede hem vatandaşlar rahatlıyor hem de devlet kurumları gereksiz yoğunluktan kurtarılmış oluyor. Adres değişikliği yapan bir kişi kendisine verilen yasal süre içerisinde bu değişikliği nüfus müdürlüklerine bildirmek zorundadır. Aksi durumda 480 TL gibi bir ceza ödemek zorunda kalacaktır. Üstelik bu kişinin gerçek dışı bir beyan yaptığı tespit edilirse cezai işlemler daha da ağırlaşacaktır.  Vatandaşın yaptığı beyanın gerçek dışı olduğu saptanırsa, 480 TL olan ceza yerine 963 TL ceza ödemek zorunda kalacaktır.

E-Devlet üzerinden adres değişikliği yapabilmek için öncelikle e-devlet şifresine ihtiyacımız olacaktır.  E-Devlet şifresi ise PTT şubelerinden ve bölge müdürlüklerinden rahatlıkla alınabilmektedir. Sonrasında ise alınan bu şifre ile www.turkiye.gov.tr internet adresine giriş yapması gerekmektedir. Ardından sağ üst köşede yer alan arama motoru bölümüne gelerek ikametgah değişimi başlığını yazmanız gerekmektedir.  Sonrasında ise arama sonuçlarına göre ilk sırada yer alan ilk başlığa tıklamanız yeterli olacaktır.  Sonrasında aldığınız şifre ve T.C. kimlik numarası ile sisteme giriş yapmanız gerekiyor. Yanlış girilmesi durumunda sorgulama yapılamayacaktır. Bu sayede e-devlet sistemine giriş yapabilirsiniz. Fakat adres değişikliği yapabilmek için ise daha güvenli yöntemler olan mobil imza ve elektronik imza güvenlik şifrelerini temin etmeniz gerekmektedir. Bu sayede rahatlıkla ikametgah değiştirme işlemini yapabileceksiniz.

 

Etiketler: , ,

Bu yazı için 14 yorum yapıldı:

 1. HALİS dedi ki:

  ÇOK İYİ OLMUŞ

 2. eren dedi ki:

  begenmedım

 3. evren dedi ki:

  ben yaklaşık 4 aydır ikametimin olmadığı bi ilde çalışıyorum
  sigoralı olarak
  ikametgah değişikliğinde para cezsı yemiş olur muyum

 4. selvinaz dedi ki:

  Ben yapamadim edevletten ikametgahi sisteme girmemis galiba

 5. göksel dedi ki:

  sorgulama yapabilmek istiyorum

 6. ZEYNEP AKSAKAL dedi ki:

  Merhaba,

  Bekarım ve Ailemin yanında yaşıyorum ama tüm faturalar babamın üzerinde. ikematgah adresimi nasıl değiştireceğim? Bütün faturalar Babamın üzerinde olduğu için nasıl işlem yapacağım?
  Tşk.

 7. mehmet dedi ki:

  burda para kaynağı bulmak için yapılmış
  çünkü ikametidegiştiren saten değiştiriyor lazımolmayan boşa cebinde ekmek parası olmayan gitsin ikametlen uğraş parayıda ver ondansora yutkun allah sonumuzu hayretsin

 8. bayram kalkan dedi ki:

  nevşehir hacırüştü mah demir hafız cad.no.70deki adresime 2006da nakil aldım ama muhtara bilgi vermedim şimdi verebilirmiyim cezası varmıdır yardımcı olursanız seviniririm.iyi geceler.

 9. bayram kalkan dedi ki:

  2006 nakil aldım muhtara kayıt yaptırmadım cezası varmı.

 10. Ilker dedi ki:

  Bn ogrencym ikametghm rizede.babamn izmirde ruhsat cikarmasi lazm ikametghmi izmire nasl alablrm

 11. MANİSA45 dedi ki:

  Arkadaşlar bende ikametgah cezası aldım ve torba yasası affı çıkacak diye bekliyorum bilgisi olan varmı acaba çıkacak mı yardımcı olursanız çok sevinirim….!

 12. MANİSA45 dedi ki:

  Arkadaşlar bilgisi olan varmı yardımcı olurmusunuz….?

 13. nazım1907 dedi ki:

  bende para cezası aldım yatırmadığım zaman daha büyük bi sıkıntı olur mu? bir de af gelecek mi bilgisi olan var mı yardımcı olursanız sevinirim

 14. szr279 dedi ki:

  BENİM MOBİL İMZAM VAR ADRES DEĞİŞTİRME ADIMLARININ TAMAMINI BAŞARILI Bİ ŞEKİLDE YAPIYORUM VE SON OLARAK İŞLEMİ ONAYLIYORUM HERHANGİ Bİ SORUN YOK İŞLEM BİTMEDEN ÖNCE BEYANINIZ PDF OLARAK KAYDEDİN DİYOR EKTEKİ PDF TE ADRES BEYAN FORMU FORM A BULUMAKTA BEYANI ALAN KURUM HANESİNDE İSE ULAŞTIRMA BAKANLIĞI İSMİ YER ALIYOR AMA YAPMIŞ OLDUĞUM DEĞİŞİKLİK HİÇBİR İŞE YARAMIYOR ADRES KAYIT SİSTEMİNE GİRİP KONTROL EDİYORUM DEĞİŞEN HİÇ BİR ŞEY YOK YİNE ESKİ ADRESİM GÖRÜNMEKTE YA SİSTEM HAZIR DEĞİL YADA YAPTIĞIM DEĞİŞİKLİK ONAYLANMIYOR YADA ONAY BEKLİYOR

Yorum Yaz