İkametgah Değiştirme

İkametgah Değiştirme

E Devlet Sistemi üzerinden ikametgah değiştirme işlemlerinizi yapabileceksiniz. Bu proje sayesinde vatandaşlar ikametgah ilmuhaberi ile nufüs cüzdan sureti gibi işlemler için muhtara gitmemize gerek kalmayacak. İkametgah Değiştirme işlemi e devlet sistemi üzerinden yapılırsa muhtardan aldığımız ikametgah ilmuhaberi ve nufüs cüzdan sureti almak tarih olacak. İkametgah işlemini internet üzerinden yapamayan vatandaşlara yine muhtar yardımcı olacak.

Önemli Not: E Devlet Sistemi üzerinden adres değişikliği bildirim işleminizi yapabilmek için e devlet şifresi yeterli değildir. Adres değişikliği bildirim hizmetten yararlanmak için e-imza ya da m-imza ile kullanıcı girişi yapmış olmanız gerekmektedir.

İkametgah Değiştirme Projesine tüm il ve ilçeler dahil olacak. Herhangi bir devlet kurum ve kuruluşunda işlemi olan vatandaş istenilen belgeyi muhtardan alıp kuruma elden götürmek yerine, muhtarlıklara gelerek bilgilerin girilmesini isteyebilecek. Bu talep doğrultusunda istenilen belge internet üzerinden kuruma gönderilebilecek. Örnek verecek olursak, İş başvurunda bulunan vatandaş istediği ikametgah ilmühaberi ya da nufüs cüzdan sureti, muhtarlığa gelinerek bilgilerin girilmesi ile kuruma muhtar tarafından e devlet sistemi üzerinden gönderilebilecek. Aynı şekilde bir öğrencinin başka bir şehirdeki üniversite yurdunda kalması için gereken belgeleri mahalle muhtarlıkları, doğrudan üniversitenin yurduna internet ortamından sunacak. Bu uygulama hem muhtarların hem de vatandaşların çektiği sorunları bir ölçü azaltacak ve sahteciliğin de önüne geçilmiş olunacak.

Türkiye İkametgah Veri Tabanı Oluşturma Projesi ile muhtarların ve vatandaşların sorunu olan kırtasiyecilik ortadan kalkacak.

İkametgah değiştirme uygulaması ile muhtarların ve de vatandaşların çektiği sorunları bir nebze olsada  azalacak ve de büyük ölçüde sahteciliğin de önüne geçilmiş olunacak.

İnternet Üzerinden İkametgah Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Nüfus Hizmetleri Kanununun 5490 sayılı  50 nci maddesi ile adres değişikliği bildirimlerinin şahsen, posta ya da elektronik imza yoluyla yapılması öngörülmüştür.

Ev değişikliklerinde yapılması gereken işlemlerden birtaneside ikametgah değişikliği işlemidir. E-Devlet uygulaması başladıktan sonra bu işlem oldukça kolaylaşmıştır.

Öncelikle yapmanız gereken yeni evin faturalarını üzerinize almanızdır. Daha sonra üzerinize olan faturalardan biri ile yeni ikametgah adresinize bağlı olan nufüs müdürlüğüne müracaat etmeniz gerekir. Yeni ikametgah belgenizi bu şekilde temin edebilirsiniz.

İkametgah Değişikliği Yapmayanlara Verilen Cezalar Nelerdir?

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 68 inci maddesi gereğince, 2012 yılı için süresi içinde adres bildiriminde bulunmayanlar için 390 TL, gerçeğe aykırı adres beyanında bulunanlar için 782 TL idari para cezası uygulanması öngörülmüştür.

İkametgah Değişikliği Kaç Gün İçinde Yapılmalıdır ?

Yerleşim yeri adres değişikliği bildirimlerinin yirmi (20) iş günü içinde yapılması zorunludur.

 

Etiketler: , , , ,

Bu yazı için 12 yorum yapıldı:

 1. HALİS diyor ki:

  ÇOK İYİ OLMUŞ

 2. eren diyor ki:

  begenmedım

 3. evren diyor ki:

  ben yaklaşık 4 aydır ikametimin olmadığı bi ilde çalışıyorum
  sigoralı olarak
  ikametgah değişikliğinde para cezsı yemiş olur muyum

 4. selvinaz diyor ki:

  Ben yapamadim edevletten ikametgahi sisteme girmemis galiba

 5. göksel diyor ki:

  sorgulama yapabilmek istiyorum

 6. ZEYNEP AKSAKAL diyor ki:

  Merhaba,

  Bekarım ve Ailemin yanında yaşıyorum ama tüm faturalar babamın üzerinde. ikematgah adresimi nasıl değiştireceğim? Bütün faturalar Babamın üzerinde olduğu için nasıl işlem yapacağım?
  Tşk.

 7. mehmet diyor ki:

  burda para kaynağı bulmak için yapılmış
  çünkü ikametidegiştiren saten değiştiriyor lazımolmayan boşa cebinde ekmek parası olmayan gitsin ikametlen uğraş parayıda ver ondansora yutkun allah sonumuzu hayretsin

 8. bayram kalkan diyor ki:

  nevşehir hacırüştü mah demir hafız cad.no.70deki adresime 2006da nakil aldım ama muhtara bilgi vermedim şimdi verebilirmiyim cezası varmıdır yardımcı olursanız seviniririm.iyi geceler.

 9. bayram kalkan diyor ki:

  2006 nakil aldım muhtara kayıt yaptırmadım cezası varmı.

 10. Ilker diyor ki:

  Bn ogrencym ikametghm rizede.babamn izmirde ruhsat cikarmasi lazm ikametghmi izmire nasl alablrm

 11. MANİSA45 diyor ki:

  Arkadaşlar bende ikametgah cezası aldım ve torba yasası affı çıkacak diye bekliyorum bilgisi olan varmı acaba çıkacak mı yardımcı olursanız çok sevinirim….!

 12. MANİSA45 diyor ki:

  Arkadaşlar bilgisi olan varmı yardımcı olurmusunuz….?

Yorum Yaz