İkametgah Değiştirme

İkametgah Değiştirme

Adres değiştirme olarak da adlandırılan ikametgâh değiştirme işlemlerini gerçekleştirmek için yapılması gereken şey, bağlı olunan nüfus dairesine gitmektir. Ancak bu kadar zamanı olmayanlar için pratik bir şekilde adreslerinde gerekli değişiklikleri yapmalarını kolaylaştıran bir sistemin varlığından söz etmek gerekiyor. İkametgâh değiştirme işlemlerini yapmak için e devlet hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Kısa sürede işlemlerinizi online yaparak rahatınıza bakabilirsiniz.

E devlet sistemine giriş yaptıktan sonra Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, linkinden Adres Değişikliği Bildirimi bölümüne geçiş yapmanız gerekiyor. Ancak bu işlemi internet üzerinden yapmak için mobil imza ya da elektronik imza sahibi olmanız gerekiyor. E devlet sistemlerinde sunulan bu kolaylıkları tam anlamıyla elde etmenizi sağlayan seçenekleri iyi bir şekilde kullanmak ve ihtiyacınız olan adres değişikliğini yapmak için sistemin kolaylıklarından faydalanabilirsiniz. İkametgâh değiştirme özellikleri hakkında daha fazla bilgi almak için sitemizi ziyaret etmeye devam edin. Sormak istediğiniz soruları kısa sürede yanıtlayarak merak ettiğiniz tüm cevaplara ulaşabilirsiniz.

 

Önemli Not: E Devlet Sistemi üzerinden adres değişikliği bildirim işleminizi yapabilmek için e devlet şifresi yeterli değildir. Adres değişikliği bildirim hizmetten yararlanmak için e-imza ya da m-imza ile kullanıcı girişi yapmış olmanız gerekmektedir.

 

İnternet Üzerinden İkametgah Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Nüfus Hizmetleri Kanununun 5490 sayılı  50 nci maddesi ile adres değişikliği bildirimlerinin şahsen, posta ya da elektronik imza yoluyla yapılması öngörülmüştür.

Ev değişikliklerinde yapılması gereken işlemlerden birtaneside ikametgah değişikliği işlemidir. E-Devlet uygulaması başladıktan sonra bu işlem oldukça kolaylaşmıştır.

Öncelikle yapmanız gereken yeni evin faturalarını üzerinize almanızdır. Daha sonra üzerinize olan faturalardan biri ile yeni ikametgah adresinize bağlı olan nufüs müdürlüğüne müracaat etmeniz gerekir. Yeni ikametgah belgenizi bu şekilde temin edebilirsiniz.

İkametgah Değişikliği Yapmayanlara Verilen Cezalar Nelerdir?

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 68 inci maddesi gereğince, 2012 yılı için süresi içinde adres bildiriminde bulunmayanlar için 390 TL, gerçeğe aykırı adres beyanında bulunanlar için 782 TL idari para cezası uygulanması öngörülmüştür.

İkametgah Değişikliği Kaç Gün İçinde Yapılmalıdır ?

Yerleşim yeri adres değişikliği bildirimlerinin yirmi (20) iş günü içinde yapılması zorunludur.

 

Etiketler: , ,

Bu yazı için 13 yorum yapıldı:

 1. HALİS diyor ki:

  ÇOK İYİ OLMUŞ

 2. eren diyor ki:

  begenmedım

 3. evren diyor ki:

  ben yaklaşık 4 aydır ikametimin olmadığı bi ilde çalışıyorum
  sigoralı olarak
  ikametgah değişikliğinde para cezsı yemiş olur muyum

 4. selvinaz diyor ki:

  Ben yapamadim edevletten ikametgahi sisteme girmemis galiba

 5. göksel diyor ki:

  sorgulama yapabilmek istiyorum

 6. ZEYNEP AKSAKAL diyor ki:

  Merhaba,

  Bekarım ve Ailemin yanında yaşıyorum ama tüm faturalar babamın üzerinde. ikematgah adresimi nasıl değiştireceğim? Bütün faturalar Babamın üzerinde olduğu için nasıl işlem yapacağım?
  Tşk.

 7. mehmet diyor ki:

  burda para kaynağı bulmak için yapılmış
  çünkü ikametidegiştiren saten değiştiriyor lazımolmayan boşa cebinde ekmek parası olmayan gitsin ikametlen uğraş parayıda ver ondansora yutkun allah sonumuzu hayretsin

 8. bayram kalkan diyor ki:

  nevşehir hacırüştü mah demir hafız cad.no.70deki adresime 2006da nakil aldım ama muhtara bilgi vermedim şimdi verebilirmiyim cezası varmıdır yardımcı olursanız seviniririm.iyi geceler.

 9. bayram kalkan diyor ki:

  2006 nakil aldım muhtara kayıt yaptırmadım cezası varmı.

 10. Ilker diyor ki:

  Bn ogrencym ikametghm rizede.babamn izmirde ruhsat cikarmasi lazm ikametghmi izmire nasl alablrm

 11. MANİSA45 diyor ki:

  Arkadaşlar bende ikametgah cezası aldım ve torba yasası affı çıkacak diye bekliyorum bilgisi olan varmı acaba çıkacak mı yardımcı olursanız çok sevinirim….!

 12. MANİSA45 diyor ki:

  Arkadaşlar bilgisi olan varmı yardımcı olurmusunuz….?

 13. nazım1907 diyor ki:

  bende para cezası aldım yatırmadığım zaman daha büyük bi sıkıntı olur mu? bir de af gelecek mi bilgisi olan var mı yardımcı olursanız sevinirim

Yorum Yaz