Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım?

Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım?

Emekli maaşı ile ilgili olarak bilgi almak isteyen vatandaşların önünde iki seçenek bulunmaktadır. Bunlardan ilki Sosyal Güvenlik Kurumunun kendi internet adresi iken, ikincisi ise e-devlet portalı üzerinden yapılan ne kadar emekli maaşı alırım sorgulamasıdır. 

Türkiye Cumhuriyeti Devleti Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden sorgulama yapmak isteyen bir kişi öncelikle www.sgk.gov.tr internet adresini ziyaret etmelidir. Bu ilk adımdan sonra ise SGK logosunun altında yer alan açılabilir menülere bakması gerekmektedir. Bu menülerde sizin de görebileceğiniz gibi soldan sağa doğru olmak üzere; duyuru, tescil, emekli, hizmet, ödemeler gibi menüler yer almaktadır. Burada bizi ilgilendiren menü ise emekli menüsüdür. Emekli menüsüne gelindiği zaman alt pencereler açılacaktır. Açılan bu pencerelerde 4a emekli aylığı, 4b emekli aylığı, 4c emekli aylığı ve 4c aylık kesintisi ile ilgili menüler yer almaktadır. Bilmeyen vatandaşlar için açıklayacak olursak; 4a- eski adıyla ssk, 4b- eski adıyla bağkur, 4c- eski adıyla emekli sandığını ifade etmektedir.

E-Devlet üzerinden emekli maaşı sorgulaması yapmak isteyen bir kişi ise öncelikle PTT şubelerinden veya müdürlüklerinden e-devlet şifresi temin etmelidir. Ardından ise internet bağlantısı olan herhangi bir yerden www.turkiye.gov.tr internet adresine giriş yapması gerekmektedir. Sonrasında e-devlet portalının sol üst köşesinde yer alan arama motoruna emekli maaş sorgulama gibi bir anahtar başlık yazması yeterli olacaktır. Sonrasında ise arama sonuçları sıralanacaktır. İlgili başlığa tıkladıktan sonra ise e-devlet giriş paneli karşınıza gelecektir. Burada yer alan güvenlik bölümlerine e-devlet şifresi ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti kimlik numaranızı girmeniz yeterli olacaktır. E-Devlet üzerinden yapacağınız bu sorgulama ile hangi bilgilere ulaşacağımız sorusuna gelecek olursak; sorgulama yapan kişinin adı ve soyadı, doğum tarihi, sicil no, aylık başlangıç tarihi, yıllara göre aylık bağlanma oranları, toplam gün, hisse oranı, en son çalıştığı sektör, ek ödeme tutarı, banka, banka şube, kesinti tutarı, birikmiş aylı tutar gibi pek çok bilgiye oldukça kısa bir sürede ulaşmak mümkün olmaktadır. Üstelik e-devlet şifresi edinmeniz durumunda 7 gün 24 saat olmak üzere dilediğiniz her yerden bu hizmetlere ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Etiketler: , ,

Bu yazı için 75 yorum yapıldı:

 1. ziya dedi ki:

  Maas.nekadar.alim

 2. Mustafa KILIÇ dedi ki:

  emekli olursam yaklaşık ne kadar net maaş bağlanır

 3. Ugurtan Lüleci dedi ki:

  Emekli maaşımdan yapılan kesintinin sebebini bilmek istiyorum, saygılar

 4. Leyla dedi ki:

  Eşim öldü ondan maaş allyorum birde benim özürlü kartı var vergi indirimden faydalana bilirmiyim öğrenmek istiyorum nereye baş vurmam gerekir teşekurler

 5. hamza dedi ki:

  Maasimi ogrenmek istiyoruum

 6. sevim cüre dedi ki:

  annemin maaşının son 2 yıl içerisinde ne kadar arttığını sağlık keseneklerinin ne olduğunu aylar halinde görmek istiyorum.

 7. ramazan dedi ki:

  1981 girişim var prim gün sayım 5035 1963 doğumluyum maaş ne kadar alırım yeni emekli oldum özel sektörde çalıştım

 8. kamil yücel dedi ki:

  EMEKLİ MAAŞIMI SORGULAMA YAPMAK İSTİYORUM

 9. Mehmet dedi ki:

  19 Nisan 2014 de emeklilik dilekçemi veriyoru maaşım nekadar olur

 10. nezir kürkçü dedi ki:

  ben 03.02.2014 te emeli oldum ne kadar maaş alabilirim

 11. yokki dedi ki:

  hiç bir işlem yapılmıyoo gıcık emekli maaşı öğrenmek istedim

 12. mustafa sayan dedi ki:

  maaşım nekadar

 13. ayhan ertekin dedi ki:

  emekli maaşımı ögrenmek istiyorum gercı 01.07.1986 ilk işe giriş tarıhım askerlık borclanmasını odedım 05.08.1969 dogumluyum 9585 hızmet gunum var 1.271,81 en son brutum kazanc toplamım 202.482 tl

 14. Mehmet Cavit DEDEŞAH dedi ki:

  Hiçbir linkten maaşımı öğrenemiyorum, hesaba yatan maaşım geçen aydan düşük, yukarıdaki linkler diyorsunuz hiçbiri çalışmıyor.

 15. emrah dedi ki:

  toprak mahsulleri ofisinden mahkeme kararıyla 590 gün aldım mahkeme karar verene kadar sigortama devam ettim şu anda 180 güne ihtiyacım var 590 günün hepsine ihtiyacım yok parasını ödeyip 180 gün alsam olabilir mi ?

Yorum Yaz