Online Tüketici Şikayet sorgulama

Online Tüketici Şikayet sorgulama

Genel olarak bilgi ve bilgi paylaşımı  ve bilgiye erişim konusundaki uygulamalar aslında devlet kurumlarının da bu konuda destekledikleri uygulamalardandır.Bütün kurumlar bir günde hizmet verdiği vatandaş sayısını neredeyse yarı yarıya indirmekle beraber bu konuda kendi kendilerini rahatlatmaktadır. Bu alanda en çok öne çıkan ve kullanıcılara da büyük çerçevede zaman ve emek tasarrufu sağlayan bir uygulama olan edevlet uygulamasıdır.

 
Bu uygulamada bir çok alanda sorgulama yapabilir ve kurumlarda sıra beklemeden bir çok bilgiye internetin olduğu heryerden rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bu alandaki bir çok uygulama yine bu açıdan hizmet vermekte ve bu konuda kullanıcılara her açıdan kolaylıklar sunmaktadır. E devlet uygulama alanının bu konuda hizmet veren bir alanı olan ”Tüketici Şikayet sorgulama” uygulaması da bu yönde hizmet veren bi uygulama alanıdır.  Tüketici Şikayet Sorgulama işlemlerinize turkiye.gov.tr adresinden e devlet şifresi ile ulaşabilirsiniz. Bu alan daha çok tüketici şikayetleri ve bu konudaki bilgi ve görüşler üzerinden bir bilgi erişimi sağlamaktadır ve bu konuda kullanıcılara bir çok açıdan hizmet sağlamaktadır.

 

 

Günümüzde en çok kullanılan bir alanı olarak bilgisayar ve internet  bilgisayar ve internet bir çok konuda bize hizmet sunmakta ve bu hizmetler hayatımızın devamı ve kolaylığı konusunda vazgeçilmez bir konumda bulunmaktadır. Son Zamanlarda yapılan araştırma ve anketler internetin bu konudaki hizmetleri ve bu alandaki genel  kullanıcıya sunduğu kolaylıklar konusunda elle tutulur somut veriler sunmaktadır. Bu alandak faydalanılan bir alan olan bilgi erişimi ve paylaşımı konusunda bir çok hizmet genel olarak sunulmakla beraber söz konusu hizmet ve uygulamalar çeşitli alanlarda olmaktadır.

 

 

Bu konuda hizmet sunun bir internet uygulama alanı olan e-devlet hizmeti de bize bilgi paylaşımı ve erişim konusunda bir çok açıdan hizmet vermektedir.Bu alanların çeşitliliğine baktığımızda ise karşımıza sağlık konusundan vergi konusuna emeklilik konusunda sosyal alandaki bir çok konuda bize bilgi erişimi ve paylaşımı konusunda hizmet verdiği görülmektedir. Bu alandaki bir uygulama da ” Tüketici Portali – Tüketici Şikayeti Uygulaması olup bize bu konuda sorgulama ve bilgi erişimi konusunda hizmet vermektedir. Genel olarak tüketici şikayetleri ve bu alandaki diğer bir çok bilgi erişimi bize ”Tüketici Portali – Tüketici Şikayeti Uygulaması”nın hizmeti olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

 

Tüketici Şikayeti Nasıl Yapılmalıdır ?

 

Satın alan kişilerin 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’dan kaynaklanan uyuşmazlıklarının çözüm yerleri; tüketicinin mal veya hizmeti satın aldığı veya tüketicinin ikametgahının bulunduğu yerdeki Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri ile Tüketici Mahkemeleri dir.

 

Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri illerde Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, ilçelerde Kaymakamlık bünyesinde oluşturulmuştur

 

Tüketici Mahkemeleri ise İstanbul, İzmir, Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Samsun, Konya, Mersin ve Kayseri illerinde kurulmuştur. Bu iller dışındaki il ve ilçelerde başvurular Tüketici Mahkemesi sıfatı ile Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvuru yapılmalıdır. Bu mahkemelerde açılacak davalar her türlü resim ve harçtan muaf tutulur.

 

2012 yılı için değeri 1161,67-TL’nin altında bulunan uyuşmazlıklarda Tüketici Sorunları Hakem Heyetine başvurulması mecburidir. Bu heyetin vereceği karar her iki tarafı bağlar. Taraflar bu karara 15 gün içinde Tüketici Mahkemesine itiraz edebilme hakkına sahiptir.

 

2012 yılı için değeri 1161,67-TL. ve üzerindeki uyuşmazlıklarda ise Tüketici Sorunları Hakem Heyetine başvurulabileceği gibi doğrudan Tüketici Mahkemesine’de başvuru yapılabilir. Bu değer ve üzerindeki uyuşmazlıklar için Hakem Heyetinin vereceği karar bağlayıcı olmayıp delil niteliği taşıdığından, taraflarca benimsenmemesi halinde yine Tüketici Mahkemesine başvuru   yapılması gerekecektir.

 

Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Sorgulama İçin Tıklayınız.

 

Etiketler: , , , , , ,

Bu yazı için 2 yorum yapıldı:

  1. hülya ilhan diyor ki:

    iyi günler.tv den berrak su arıtıcı(70tl kapıda ödemeli)aldım.ürün sorunlu çıktı.içerisinde sadece kullanma talimatı var,ve garanti belgeli bölüm tarihsiz.sevis telefonu falanda yok.ben aldıgım yeri aradım ürün sorunlu servis numarası yok dedim.üretici firmanın danışma hattı(02124381888) var sadece dedim orayı arayın dediler servis numarası vermediler bana.orayı aradım cvp veren yok.ben bişey imzalamadım alırken.bu durumda ne yapmam lazım.yardımcı olurmusunuz?

  2. mustafa asım çakın diyor ki:

    19 aralık 2013 tarihinden bu yana faturalı vodafone red tarifesi kıllanıyorum faturam aylık 49 tl dir.şubat ayında bana 211 tl fatura geldi itiraz ettim bana dedilerki ”bu ay ödemişolarak gösrerelim diğer ay iki faturayı birden 98 tl alalım” dediler tamam dedim bu ay bana 166 tl fatura yansıttlar yine itiraz ettm 16 martta ve benim hattımı fatuamı ödemeğim için kapattılar kesinlikle faturamı aşmadım kim kullanmadğı faturayı öder ki ? 4 aylık faturayım 3 aydır bana fazla fatura yansıyor yolda başıma bi iş gelse arama yapamasam kim werecek bunun hesabını ?
    tekrar vodafone müşteri temsilsini arıyorum müşteri temsilcisine erişimi kapatmışlar ben bundan şikayetçiyim gereğini yapılmasını bilgilerinize sumarım

Yorum Yaz