Posta Kodu Sorgulama

PTT Posta Kodu Sorgulama ve öğrenme

Posta kodu sayesinde özellikle ulaşım ve teslimat işleri daha da kolaylaşıyor. Büyük şehirlerde uzunca adresi yazmak yerine birkaç basamaktan oluşan posta kodu sayesinde bulunduğunuz sokağa kadar ulaşılabilmekte. Bulunduğunuz yere ait olan posta kodunu birkaç yöntemle öğrenebilirsiniz.

  PTT POSTA KODU SORGULAMASI NASIL YAPILIR ?

Bulunduğunuz yere ait olan posta kodunu öğrenmenin en kolay yolu internettir. PTT’nin internet sitesinde “Posta Kodu Öğrenme” uygulaması bulunmakta. Bu uygulamaya girmek için aşağıdaki Ptt posta kodu sorgulama linkine tıklayarak sayfaya giriyoruz. Karşımıza çıkan ekranın üst bölümünde mavi renkli olarak yazılmış “Sorgulama” butonuna tıklıyoruz. Karşımıza posta kodu öğrenme formu çıkacaktır. Bu forma sırasıyla bulunduğunuz yerin il, ilçe ve mahalle adını seçme bölümünden seçiyorsunuz. Ardından sokak bölümünü doldurmanız gerekiyor. Sokak bölümünü doldurmak için mutlaka diğer bilgilerinde seçilmesi gerekmekte. Tüm alanları doldurduktan sonra “Sokak Sorgula (Street Search) butonuna tıklayın. Sayfanın hemen altında bulunduğunuz sokağın posta kodunu göreceksiniz.

 

Bu yöntem sayesinde kolaylıkla posta kodu sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bazı illerde 119 posta kodu öğrenme hizmeti bulunmaktadır. Sizin bulunduğunuz ilde eğer bu hizmet varsa 119’u arayarak ta sorgulama yapabilirsiniz. Ayrıca postane işyerlerinden ve dağıtıcılardan da posta kodunu öğrenmek mümkündür.

 PTT POSTA KODU SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.