Sabıka Kaydı Nerden Alınır?

Sabıka Kaydı Nerden Alınır?

Adli sicil kaydının bir diğer ismi olan sabıka kaydı neredeyse tüm iş başvurularının özellikle istenen belgelerinden bir tanesi. Durum böyle olunca sabıka kaydı nerden alınır sorusu fazlasıyla araştırılan konular arasında. Devletteki birçok sistemin internet ortamına aktarılmış olması, halkın sabıka kaydını da internetten kolayca öğrenebileceğine yol açabilmektedir. Maalesef ki sabıka kaydı internetten alınamamaktadır. Çünkü devlet bu sistemi internet ortamına geçirmeyi planladığında çok sayıda tepki almıştır. Bu tepkilerin nedeni ise kişinin sabıkalarını bir başkası kolayca öğrenebilmesi durumuydu.
Bu nedenden sabıka kaydı sadece devlet binalarına gidilerek alabilmek zamanı geçti artık e devlet şifresi olan herkes adli sicil kaydını turkiye.gov.tr adresinden alabilirler.

 

Sabıka Kaydı Nerden Alınır?

Sabıka kaydı almak isteyen kişiler kendilerine en yakın adliyeye giderek veya e devlet sistemi üzerinden adli sicil kaydını alabilirler. Sabıka kaydını alırken bu belgenin ne amaçla alındığına dair personele bilgi vermek zorundasınız. Bulunduğu bölgede adliye olmayan kişiler ise Kaymakamlığa giderek de sabıka kaydı alabilir. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız ise sabıka kaydı için konsolosluğa başvurması yeterlidir.

Sabıka kaydını Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları istediği zaman belirttiğimiz yerlerden alabilir. Sabıka kaydını bir başkası adına almak istiyorsanız noterde o kişi hakkında vekâletinizin bulunması gerektiğini unutmayınız.

 

Sabıka Kaydını almak için hangi belgeler gerekli?
Sabıka kaydını almak için sadece T.C. Kimlik kartınız yeterlidir. Bu kart ile beraber hangi amaçla sabıka kaydını alacağınızı belirtmeniz yeterlidir.

 

Sabıka Kaydı İçin Ücret Alınıyormu?
Bir başka merak edilen soru ise sabıka kaydı için ücret alınıp alınmadığı konusuydu. Sabıka kaydı için devlet 5TL ücret almaktaydı. Bu sayede de yılda 5 Milyon TL kar etmekteydi. Fakat yeni güncellemeyle birlikte “sabıka kaydı” için ücret alınmamaktadır.

 

 

SABIKA KAYDI ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

Etiketler: , , , , ,

Bu yazı için 19 yorum yapıldı:

 1. ibrahim mut diyor ki:

  Ise girerken isyeri sabika kaydı istedi nerden alabilirim.

 2. admin diyor ki:

  Sabika kaydınızı e devlet sisteminden veya en yakın adliyeden alabilirsiniz. Örnek (Avrupa yakası çağlayan adliyesinden, anadolu yakası için kartal adliyesi)

 3. rukiye diyor ki:

  18 yaşndan küçügm velim olmadan sabka kaydı çkarablrmym

 4. rukiye diyor ki:

  sabıka kaydının artık edevlet üzerinden alınabiliyor güzel bi gelişme bu.

Yorum Yaz