SGK Sorgulama

SGK Sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu kısa yazılış şekli ile SGK, bazı bireylerin çeşitli sebeplerden dolayı ekonomik sıkıntı içerisine girmelerini engelleyen uygulamadır. Riskten dolayı geliri ve kazançları azalan vatandaşların başkalarına muhtaç olmadan yaşama ihtiyaçlarını gidermek amacı ile kurulmuş sistemdir. Bununla birlikte sosyal riskler sonucunda çıkan zararı da devlet karşılamaktadır. Hastalık ve kaza gibi durumlarda hastanelerden faydalanabilir ve sonunda emekli maaşı alabilirsiniz. Ayrıca bireylerin gelirinin veya kazançlarının azalış göstermesi sonucunda ekonomik açıdan problem yaşamalarını engelleyen çok geniş kapsamlı bir kurumdur. Tüm bu özelliklerine ek olarak Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK); hastalık, işsizlik ve yaşlılık gibi sebeplerden dolayı geliri olmayan kişilere telafi ve hizmet amacı ile sosyal olarak yardımda bulunarak büyük ölçüde destek sağlamaktadır. SGK nın temel ve büyük hedefi, tüm vatandaşlara hiçbir kimseye gereksinim duymadan özgür bir şekilde yaşamını sürdürebilmesi için, gerekli olan tüm yardımları gerçekleştirmektir. Sosyal bir devlet olan Türkiye’ de SGK kavramı, sosyal devlet ve sigortacılık tanımları ile birbirine eş değer bir yapıya sahiptir. Bu bağlamda kişilerin SGK hizmetlerinin tamamından faydalanabilmesi için öncelikle SGK primlerini yatırmış olmaları gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumuna yatırılan bu primler sonucunda sigortalı kişiler belirli şartları sağladıktan sonra emekli olmaya hak kazanmış olurlar.

SGK sorgulamayı SGK nın resmi sitesinden ve e-devlet aracılığıyla kolay bir şekilde yapabilirsiniz. SGK hizmet dökümünüze ulaşmak için e-devlet sitesine girerek TC Kimlik Numaranızı ve e-devlet şifrenizi doğru bir şekilde girmeniz yeterlidir. Böylece SGK sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz. SGK sorgulama işlemiyle hizmet dökümünün çıktısını alabilirsiniz.

SGK Hizmet Dökümü

SGK hizmet dökümü, hizmet bilgilerinizin bulunduğu bir belgedir. Ayrıntılı olarak değinilirse, SGK hizmet dökümü; çalışmış olduğunuz tüm yıllar boyunca yapmış olduğunuz hizmet bilgilerinizi, çalışma bilgilerinizi içeren bir belgedir. SGK hizmet dökümünün çıkması ile birlikte SGK da yer alan bilgilerinizi, tarihlerine uygun olarak inceleyebilme imkanına sahip olursunuz. Ayrıca emekli olmak için ne kadar sürenizin kaldığını ve şartların ne olduğunu da bu hizmet dökümü sayesinde kolaylıkla öğrenebilirsiniz. SGK hizmet dökümüne SGK nın resmi sitesinden ya da e-devlet ile ulaşabilirsiniz.

 

SGK Sorgulama İçin TIKLAYINIZ..

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz

Hobiler