Sgk, Ssk Prim Borç Affı

Sgk, Ssk Prim Borç Affı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’nın bugüne kadar yaptığı en kapsamlı af yasası” olarak diye de adlandırılan 6111 sayılı yasa ile SSK’ya ait geriye dönük borçlara af yada indirim uygulanacak.

SGK, SSK vergi affı nasıl uygulanacak

1. SGK ve SSK alacaklarının anaparasında kesinlikle indirim olmayacak.
2. Anapara üzerinden TEFE/ÜFE artış oranlarına göre, yeni bir faiz oranı hesaplanıyor. Bu faiz tutarı, daha önce birikmiş olan faizin yaklaşık dörtte birine inicek. Yani birikmiş gecikme faizi ve zammının, yaklaşık dörtte üçü affedilicek.
3. SGK ve SSK primleriyle ilgili birikmiş gecikme faizi ve gecikme zamları siliniyor.
4. Bu şekilde yeniden hesaplanan yani bir kısmı af edilerek yeniden belirlenen toplam borca da “yıllık yüzde 5 faiz” uygulanmak suretiyle, 18 taksit ve 36 ayı bulabilen bir vade sağlanıyor.

Bağkur prim affı hakkında merak edilenler

SGK VE SSK’lı vergi ve prim borcunu düzenli ödemeyenler, zor duruma düşecekler.

1- SGK ve SSK prim borç taksitlerini, bir yıl içinde “en fazla iki kez” süresinde ödememe veya eksik ödeme hakkı veriliyor. Bir yıl içinde üç veya daha çok taksit ödenilmediğinde, vergi ve prim borçları ile ilgili yapılandırmadan yararlanma hakkı kayboluyor. Bir veya iki taksit ödemesinin aksatılması veya eksik ödenmesi durumunda,ödenmeyen veya eksik ödenen taksit tutarlarının son taksiti izleyen ayın sonuna kadar, geciken her ay ve kesri için yüzde 1.40 oranında belirlenen gecikme zammı ile birlikte ödenmesi gerekiyor (Bkz. 6111 Sayılı Yasa Md.19/1-a).

2-Torba Yasa’dan yararlananların, birikmiş ssk vergi ve ssk prim borçlarını vadesinde düzenli ödemeleri de tek başına çözüm değil.
Aynı dönemde 2011 (ve taksit ödeme sürelerine göre) izleyen yıllarda tahakkuk eden (Gelir V, Kurumlar V., stopaj, KDV, ÖTV gibi) normal vergilerini ve primlerini de düzenli ödemeleri gerekiyor.
* Taksit ödeme süresince, bu vergi türleri ile ilgili verilen beyanname üzerine tahakkuk eden vergileri, her bir vergi türü itibariyle ve
* Taksit ödeme süresince, tahakkuk eden sigorta primlerini;
çok zor bir durum olmaksızın bir takvim yılı içinde ikiden fazla vadesinde ödememeleri yada eksik ödemeleri durumunda, yapılandırılan borçlara ait kalan taksitlerini ödeme hakkını kaybediyorlar (Bkz. 6111 Sayılı Yasa Md.3/9 ve 14/3).
Vergi yapılandırmasından sonra vergilerini düzenli ödemeyenlere SSK prim affı hakkı veya bağkur prim affı hakkı kayboluyor bilginize.

 

 

Etiketler: , ,

Bu yazı için 12 yorum yapıldı:

 1. ömer kır dedi ki:

  selamunaleyküm 2013 bağkur prim borç affı cıktımı beni bilgilenirirseniz çok memnun olurum teşekkurler

 2. yunus dedi ki:

  abamin ssk da 1000 gunu var ssk afina giriyormu giriyorsa nereye nasil basvuru yapaca geriye kalan bocu nasil odreim saygilar

 3. ibrahım ak dedi ki:

  sgk prim borçlarını nezaman peşin yada taksitle ödeyebilirim.

 4. ibrahım ak dedi ki:

  selam, 1999 da çiftçi bağkuru yaptırmıştık. prim bedeli ödemedik numaram varmıdır, borcun tamamını ödeyip günümüz olabilirmi olursa nasıl nereye başvurmamız gerek.

 5. mustafa dedi ki:

  1996 ile 2008 yıllarındasigortasız çalıştım ve işten ayrıldıktan sonra dava açtımve kazandım.sigorta pirimlerimişirket şimdiaffa göre ne şekilde ödeyecek.ne ceza alır

 6. Hatice genç dedi ki:

  55 Yaşımdayım sgk geriye dönük ödeme yapıyorum 250 gün görülüyor.afdan faydalanabilirmiyim.

 7. nadir celik dedi ki:

  ssk isveren prim borcu affi varmi.nezaman yapilanadirmalar basliyacak ve sartlari neler.bilgilerinizi bekliyorum.tesekkurler.

 8. ferhat dedi ki:

  istegebaglı ssk lılar üvey evlatmı bakura af var neden istegebaglıya yok 2003 yapılandırması bozulanlara bir dafaya mahsus af çıkarsa inanınki memnun oluruz saygılarla

 9. Yunus ESER dedi ki:

  6111 nolu yasa kapsamındaki torba yasasından faydalanmama rağmen borcumu imkansızlıklar nedeniyle ödeyemedim yeniden böyle bir kolaylık sağlanırsa evimi satıp ödiyeceğimden emin olabilir maliye bakanı çünkü ben evi satamasam yok pahasına maliyenin satacağı malum.Yalnız şunu iyi bilsinlerki Zalimin zulmü varsa Mazlumunda ALLAHI.CC.var.Hakkımı helal etmem.

 10. sedat demir dedi ki:

  Bu Kriz Ortamında uzun süredir, işci (SSK)Primlerini Ödeyemedik. Birikdi. Hükümet Acilen Bir (SSK) Prim Affı Çıkarmalı,ki Borcumuzu Ödemeye Çalışalım.(Şirket Gayrimenkullerini, Satacagız.)Yoksa, Bu Prim Faizleriyle Kesinlikle Ödeyemiyecegiz. Bu Yüzden (SSK, PRİM AFFI) İstiyoruz. İktidara Duyurulur.

 11. ali yıldırım dedi ki:

  sedat demir kardeşimin fikrine aynen bende katılıyorum

 12. hüsnü erdogan dedi ki:

  Selâm.2005 de çiftçi bagkur lu oldum.1 veya 2 kere yaptırdım.af varmı.bilgilerinizi bekliyorum…

Yorum Yaz