SRC Sorgulama

SRC Sorgulama

SRC Belgesini Kimler Almalı?

Genel adı mesleki yeterlilik belgesi olan bu belgeyi kamyon, kamyonet, çekici, yarı römork, tanker v.b. araçları kullanan sürücüler almak zorundadır.  Ayrıca, yolcu taşımalarında kullanılan otobüs, minibüs, otomobil ve okul taşıtı kullanan sürücüleri de bu belgeyi edinmek zorundadırlar.

SRC belgesi; diğer bir adıyla mesleki yeterlilik olan bu belgeyi almak isteyen bir kişi öncelikle Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının yetki verdiği özel kuruluşlara başvuruda bulunup, ardından yeterli görülen eğitimi alan ve bu kurs sonunda 100 not sistemi üzerinden en az 60 alan kişiler SRC dediğimiz mesleki yeterlilik belgesini almaya hak kazanırlar.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılan bu sınavlar 3 aylık dönemler halinde yapılmaktadır. Bu sınav sonucunda SRC 1 belgesini alan bir kişi, SRC 2 belgesini; SRC 3 belgesini alan bir kişi de SRC 4 belgesini almaya hak kazanmış sayılır.

SRC belgesi almak isteyen bir kişinin hangi evraklara ihtiyacı vardır?( SRC1, SRC 2, SRC 3, SRC 4 belgeleri için)

 1. 1 adet kimlik fotokopisi
 2. 1 adet ehliyet fotokopisi
 3. 1 adet diploma fotokopisi
 4. 4 adet vesikalık fotoğraf

SRC 5 belgesi için ise 1 adet kimlik fotokopisi, 1 adet ehliyet fotokopisi, 2 adet veikalık fotoğraf gerekmektedir. SRC 5 belgesini almak isteyen bir vatandaş, öncelikle SRC 3 veya SRC 4 belgesini almak zorundadır.

25.02.2003 yılından önce ehliyet alan vatandaşlar özel duruma tabi olup, sınavsız SRC belgesi almaya hak kazanmışlardır.

SRC belgesini sorgulamak isteyen bir kişi bu işlemi e-devlet sistemi üzerinden bir kaç dakika içerisinde kendisi yapabilir.  Bunun için öncelikle e-devlet şifresi adı verilen bir şifreye ihtiyacı olacaktır. Bu şifreyi ise herhangi bir PTT şubesi ve müdürlüklerinden rahatlıkla temin edebilir. Ayrıca 2 TL ücret ödemesi yapması gerekmektedir. Hizmet bedelinin verilmesinden sonra kişiye zarf içerisinde şifresi verilecektir. Sonrasında bu şifre ile www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapmalıdır. Anasayfa da sağ üst köşede yer alan arama motoruna gelip tıklamalı ve buraya src sorgulama yazması ve ardından enter tuşuna tıklaması yeterli olacaktır. Açılan ekranda en solda yer alan e-devlet şifresi ile giriş bölümünde sizden istenilen kişisel bilgilerin doğru girilmesi sonucunda src sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Etiketler: , ,

Bu yazı için 33 yorum yapıldı:

 1. Kenan iyibilenler dedi ki:

  SRC İÇİN BAŞ VURMUŞTUM BENİMLE BAŞ VURAN ARKADAŞLARA ULAŞMIŞ BEN NERDEN NASIL ALACAĞIMI BİLMİYORUM 4sene kadar oldu.

 2. HAKAN AKGÜL dedi ki:

  src borcumu öğrenmek istiyorum

 3. önder şahin dedi ki:

  src sorgulama

Yorum Yaz