SSK Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır?

SSK Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır?

Ssk askerlik borçlanması sadece SSK’lı iştirakçilere ait bir borçlanmadır. Emekli sandığı ve bağkur’lu olan iştirakçiler bu borçlanmadan yararlanamaz. 

Askerliğini yapmış askerlikten önce sigortalı olan kişiler emeklilik yaşını doldurmuş fakat prim gün sayısında eksiklik varsa ssk askerlik borçlanmasından yararlanabilir. Şayet askerlik hizmetinden önce ssk’lı olmayan bir kişinin ilk sigortalı olduğu tarihten itibaren askerlik yaptığı süre kadar sosyal güvenlik sistemi geriye çekilecektir.Yani ssk askerlik borçlanması yapan kişinin emeklilik süresi borçlanılan ay kadar geriye götürülür.

SSK Askerlik borçlanması kısmi olarakta yapılabilmekte örneğin 18 ay veya 15 ay askerlik yapmış kişiler  1-18 ay , 1-15 ay  2-3-4… ay kadarda borçlanma yapabilirler.

 

 

SSK Askerlik Borçlanması Başvurusu Nereye Yapılır?

SSK askerlik borçlanması yapan sigortalılar SGK İl Müdürlüklerinden matbu askerlik borçlanması talep dilekçesi doldurarak askerlik şubelerine onaylatarak bu belgeyi SGK İl Müdürlüklerine vermeleri gerekiyor.

SSK Askerlik Borçlanması Nasıl Hesaplanır?

SSK Askerlik Borçlanma hesabı yapılırken günlük kazancın beşte biri ile borçlanılacak gün sayısının çarpımı askerlik borçlanması bedelini verir.

SSK Askerlik Borçlanması Ödeme Süresi

Askerlik borçlanması yapan kişi tebliğ edilen günden itibaren 6 ay içerisinde bu borcu peşin veya taksitli şekilde ödemesi gerekir. Altı ay içinde askerlik borçlanmasını ödemeyen kişilerin borçlanma süresi hizmetten sayılmaz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.