Ssk emeklilik sorgulama

Ssk emeklilik sorgulama

Türkiye Cumhuriyeti Devletinde sağlık hizmetleri ve sosyal güvence hizmetleri veren en büyük kamu kurumu Sosyal Güvenlik Kurumudur. Cumhuriyetin kurulmasından günümüze kadar geçen sürede milyonlarca vatandaşa sağlık ve sosyal güvence sağlamış bir kurumdur. Kamu kurum ve kuruluşları arasında en çok tercih edilen, hizmet alınan kurum SGK’dır.

SGK, 2000’li yıllara gelindiğinde; internet teknolojisinin gelişimi ile birlikte, sunduğu hizmetleri sanal ortama taşıdı. Kendi internet adresi ile Tüm Türkiye Cumhuriyeti Devletine 7 gün 24 saat hizmet ulaştırmaya başladı. SGK gibi diğer kamu kurumları da kendi adlarında internet adresleri kullanmaya başladı. Bu durum vatandaşlar açısından zor bir durum haline geldi. Çünkü her işlem için farklı farklı adresleri ziyaret etmesi ve tek tek kayıt olması gerekmekteydi .Bu nokta da ihtiyacı karşılamak için e-devlet sistemi devreye girdi. Tek bir şifre ile bütün kamu kurum ve kuruluşlarının verdiği hizmetleri 7 gün 24 saat internet adresi üzerinden almak mümkün hale geldi . E-Devlet sisteminin hayata geçirilmesi ile birlikte SGK hizmetlerini ve altyapısını e-devlet üzerine taşıdı.

Sizler için ele aldığımız bu yazımızda ssk emeklilik sorgulama işlemini e-devlet sistemi üzerinden nasıl yapabileceğinizi göstereceğiz. Öncelikle PTT şubelerinden veya müdürlüklerinden, 2 TL veya 4 TL ücret karşılığında bir e-devlet şifresi temin etmeniz gerekecektir. Bu işlemden sonra cep telefonundan, bilgisayardan, tabletler gibi internet bağlantısı olan elektronik cihazlardan www.turkiye.gov.tr internet adresine giriş yapmanız gerekiyor. Sonrasında ise sağ üst köşede yer alan arama motoruna gelerek ssk emeklilik sorgulama yazmanız ve ardından enter tuşuna tıklamanız gerekmektedir. Sonrasında arama sonuçları ekranda sıralanacaktır. En üst sırada yer alan linke tıklayarak, e-devlet şifrenizi ve Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızı girmeniz yeterli olacaktır. Bilgilerin eksiksiz ve doğru girilmesi durumunda 4a, 4b, 4c emekli aylık bilgisi sorgulama işlemi rahatlıkla yapılabilecektir.

Sorgulama sonrasında şu kişisel bilgilere ulaşabilirsiniz; ad, soyad, doğum tarihi, aylık başlangıç tarihi, 2000 öncesi gün, sigortalının en son çalıştığı sektör, ek ödeme tutarı, banka, soyad, sicil no, toplam gün, hisse oranı, alık tutar, birikmiş aylık tutar, kesinti tutarı, banka şube gibi bilgiler yer almaktadır.

Etiketler: , ,

Bu yazı için 6 yorum yapıldı:

 1. deniz diyor ki:

  ssk emeklilik hesaplaması yaptım para ile ssk emeklilik hesaplatanlara kanmayın arkadaşlar.

 2. karanfil-80li@hotmail.com diyor ki:

  e devlet emeklilik hesaplama işlemi

 3. gülsen diyor ki:

  ne zaman emekli olurum

 4. perihan yilmaz diyor ki:

  Sayin.salih yanar beymasimin henuz baglanip baglanmadigi bilgidine ulasamiyorum .Eksik olan evraklari dise postayla gonderdim şayet size ulasmadiysa bilgilenmek isterim .emeklilik islemlerimdeki aksakliklar varsa acil gidermek gayretindeyim lutfen beni bilgilendirin .hayirli calismslar diliyorum .
  Perihan yilmaz .almanya

 5. ibrahim diyor ki:

  ne zaman emekli olabilirim acabaa

 6. mustafa pak diyor ki:

  ssk pirimi

Yorum Yaz