T.C. kimlik kartı ile e-devlet girişi

T.C. kimlik kartı ile e-devlet girişi

Devletin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşlarına sağladığı en güzel hizmetlerden bir tanesi de e-devlet portalıdır. Devlet ile vatandaşı bir araya getiren bu sistem, hem zaman, hem de maddi yönüyle büyük bir kazanç sağladı. Maddi yönden hem devlet hem de vatandaş kazanç elde etmiş oldu. Geliştirilen e-devlet sistemi www.turkiye.gov.tr internet adresi üzerinden hizmet vermeye başladı. İlk etapta 22 adet hizmet ile yola başlatan sistem tahminlerden fazla ilgi gördü. Bundan sonrası ise çorap söküğü gibi geldi. Sistem her gün gelişti ve bugünkü konumuna geldi.

Kamu kurumlarının sunduğu hizmetlere tek noktadan hızlı ve güvenli erişim sağlandı. Sistem en son haliyle 28 milyon 184 bin 704 aktif kullanıcı, 1522 adet hizmet ve bu hizmetleri vatandaşlara sunan 252 adet kurum bulunmaktadır.

T-C-kimlik-karti-ile-e-devlet-girisi

 

 

 

 

 

E-Devlet sistemine giriş yapmak isteyen bir kişi öncelikle Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlık Doğrulama Sistemi aracılığı ile girişe izin vermektedir. Bu sistemde vatandaşların sisteme giriş yapabilmesi için 5 adet seçenek sunulmuştur. En solsan başlayacak olursak; e-devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza, T.C. kimlik kartı ve son olarak internet bankacılığıdır.

Sizler için ele alacağımız bu yazımızda dördüncü sırada yer alan T.C. kimlik kartı ile yapılan giriş işlemi hakkında bilgi vereceğiz. Öncelikle bu hizmetten faydalanabilmek için sisteminizde Java eklentisi olması gerekiyor; yok ise pencerenin altında yer alan link üzerinden kısa süre içerisinde indirebilirsiniz.

T.C. Kimlik Kartı Nedir?

Yakın bir gelecekte kanuni olarak nüfus cüzdanının yerine geçecek olan, vatandaşlık kartı olarak kullanımına başlanacaktır. Şu an için pilot il seçilen Kırıkkale ilinde ikamet eden vatandaşlara verilmektedir. B kartı temin eden vatandaşlar iki şekilde sisteme giriş yapabileceklerdir. Birincisi standart kart okuyucu ile giriş yapmak, ikincisi ise tuşlu kart okuyucu ile yapılan giriş seçeneğidir. Sizlerde kendinize uygun olan bu iki yöntemde birisini seçerek ve ardından sonraki adımları takip ederek, t.c. kimlik kartı ile e-devlet girişi yapabilirsiniz.

Eğer bu yöntem size zor ve yorucu gelirse, vatandaşlar tarafından en çok tercih edilen e-devlet şifresi ile giriş yapabilirsiniz.

Etiketler: , ,

Bu yazı için 48 yorum yapıldı:

  1. idris yalçınkaya diyor ki:

    e devlet şifresini 3 ayda bir deyişmesi lazım yoksa giriş yapılamaz bidaHA ŞİFREYİ KABUL ETMİYORSA PTT ŞUBELERİNDEN YENİSİNİ ALMANIZ LAZIM…

  2. admin diyor ki:

    Sayın İdris bey edevlet şifrenizi 3 ayda bir değişmeniz gerekmektedir.

  3. sema diyor ki:

    Ben yurtdisinda yasiyorum. e-devletten nasil kendimle ilgili bilgi alabilirim.

Yorum Yaz