T.C. kimlik kartı ile e-devlet girişi

T.C. kimlik kartı ile e-devlet girişi

 

E-Devlet sistemi, internet ortamında son yıllarda yapılan en yararlı uygulama gibi gözüküyor. Bu uygulamaların bir taneside şu an Bolu ilinde kullanılan T.C. Kimlik Kartı ile e-devlet girişi. İnternetin günden güne daha da fazla gelişmesiyle birlikte bu gibi uygulamaların da sayısı artıyor ve gelişiyor. Devlet tarafından devlet dosyalarının internete atılması için belli bir altyapı süreci oluştu. Altyapı tamamlanınca tam 22 e-devlet uygulaması halkın hizmetine açıldı. Kısa süre içerisinde popüler olan e-devlet geliştirilmeye devam edildi ve bu  uygulamaların üzerine birçok uygulama daha eklenerek hayatımızı kolaylaştıran araçlardan biri haline dönüştü. İnternet altyapısıyla hizmet vermekte olan E-Devlet sistemine farklı giriş yöntemleri bulunuyor.

T-C-kimlik-karti-ile-e-devlet-girisi

E devlet girişi tam 4 yöntemle sağlanabiliniyor. E devlet girişi için öncelikle bu sistemin resmi internet sitesine olan giris.turkiye.gov.tr adresine girin. Göreceğiniz gibi karşınıza çeşitli doğrulama yöntemleri çıkacak;

 

E devlet girişiE-Kimlik Kartı ile e-devlet girişi: Bu yöntem T.C. Kimlik kartı bulunan kişiler için geçerlidir. Şuanda (2013) T.C. Kimlik Kartları sadece Bolu’da yaşayan vatandaşlarımızda bulunmaktadır. Ayrıca bu yöntemle giriş için bilgisayarınızda birkaç yazılım (sitede belirtilmiş) bulunmalıdır.

E-Kimlik Kartı herhangi bir bilgisayara, bir aparat vasıtası ile bağlanabilen bu dijital kart sayesinde, kullanıcılar online bankacılık işlemlerinden elektronik imzaya, e-sağlık hizmetlerinden vergi ödemesine kadar herşeyi yapılabiliyor. Kartı, aparat vasıtası ile bilgisayara bağladıktan sonra tek yapılması gereken e-devlet web sitesinden pin numaranız ile giriş yapmanız. Böylece bütün işlemlerinizi, güvenli bir kanal üzerinden, şifreli olarak gerçekleştirebiliyorsunuz.

 

 

 

E devlet girişiElektronik İmza: Elektronik imza sayesinde de giriş yapabilirsiniz. Bilgisayarınızda java programı bulunması gerekli.

 

E devlet girişiMobil İmza: T.C. Kimlik numaranız ve GSM numaranız sayesinde bu yöntemle e-devlete giriş yapabilirsiniz. Bu sistemi kullanabilmeniz için operatörünüzün Avea ya da Turkcell olması gerekiyor. Mobil imzanın nasıl alınması gerektiği ekranda belirtilmiş.

 

E devlet girişie-Devlet Şifresi: E-Devlet şifresi bu sisteme girmek için en çok kullanılan yöntemdir. Bu yöntemde T.C. Kimlik numaranızı bilmeniz ve size özel olarak verilen e-devlet şifrenizi öğrenmeniz gerekmektedir. E-devlet şifresini size en yakın PTT şubesinden alabilirsiniz. Bu şifre sadece size özel verilmektedir. Şifreyi öğrenmenin ücreti ise 2 TL’dir.

 

E-Devlet Kapısı ALO 160 ile çağrı merkezi kurmuştur. 160 ile sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

 

 

Etiketler: , , , ,

Bu yazı için 45 yorum yapıldı:

 1. ibrahim yılmaz diyor ki:

  maaşımı ne kadar oldunu bilmek istiyorum

 2. yusuf sağlam diyor ki:

  emekli olduktan sonra çelışmaya devam ettim kendimi tekrar sigortalı gösterdim dvelet maaşımdan 160 tl kadar kesinti yaptı isten ayrıldıktan sonra muhasebecimizle konusup ayrıldım diye imza verdim ama devlet maaşımdan hala 160 tl yi kesiyor ne yapmalıyım

 3. nuh kose diyor ki:

  e devlet şiresiyle giriş yapamıyorum yardımcıolurmusunuz

 4. mahmut şahin diyor ki:

  e devlet şifrem olmuyor sistem kabul etmiyor ne yapabilirim

 5. abdullah sevil diyor ki:

  bankamı değiştirmek istiyorum

 6. mehmet yaman diyor ki:

  e devlete kesinlikle şifremi doğru yazdığım halde giremiyorum.sorun nerden kaynaklanıyor…

 7. hamdi yılmaz diyor ki:

  e devlet girişi çok zor oluyo t c kimlikle ve şiferyle.neden acaba ?

 8. hamdi yılmaz diyor ki:

  TC kimlik kartım ve şifremle e devlete giremiyorum devamlı tc kimlikle yazısı çıkıyo karşıma.yardımcı olurmunuz.lütfe

 9. mustafa diyor ki:

  beyin cerhahiden randevu almak istiyorum

 10. Emre KURTALAN diyor ki:

  e devlete kesinlikle şifremi doğru yazdığım halde giremiyorum.yeni şifre almam gerekiyormu? nerden alabilirim

 11. admin diyor ki:

  Emre bey yeni e devlet şifresi almanız gerekmektedir bu durumda. Daha önce aldığınız yerden alabilirsiniz. SSK ve SGK sorgulamaları ile ilgili bir işlem yapacaksanız, sgk.gov.tr adresinden bu işlemi şifresiz olarak yapabilirsiniz.

 12. Filiz diyor ki:

  Benim ananemin adina elektrik borcu cikmis. Ananem 88 yasinda Alzheimer hastasi önceden kücük kizi bakiyordu atti. kiracilar kullandiklari halde ananemde borc görünüyor. simdi ananemin velayeti annemde annem bakiyor.ptt ye gitmis e sifre almak icin ananemden vekalet istiyorlarmis.Ananem kendi kizini bile tanimiyorki nasil vekalet versin.internet üzerinden ananemin kimlik nosu ile islem yapabilmem icin ne yapmaliyim. annemde bilgisayardan anlamiyor ben takip etmek zorundayim.sizin imkaniniz varmi bana sifre vermek icin.bilgi verirseniz Email adresime sevinirim.

 13. Murat Sağlam diyor ki:

  2 yıl önce aldıgım E devlet şifremi önceleri kullanıyordum ama şimdi şifremi kabul etmiyor. Ne yapmalıyım?

 14. admin diyor ki:

  Murat bey e devlet şifrenizi yeniden PTT şubesinden almanız gerekmektedir.

 15. münevver manar diyor ki:

  edevlete giremiyorum şifreyi kabul etmiyor yardımcı olurmusunuz

Yorum Yaz

Devlet ve Politika