TC Kimlik no ile mahkeme sorgulama

TC Kimlik no ile mahkeme sorgulama

Artık e-devlet sistemine bağımlı kalmadan dava dosyası sorgulayabiliyoruz. Sadece TC kimlik numarasını kullanarak mahkeme durumu takip edilebiliyor. Bu kapsamdan kullanılan site UYAP ile mahkeme sorgulama işleminin yanı sıra yargıtay dosya sorgulama işlemi de yapabilirsiniz. UYAP yani Ulusal Yargı Ağı sistemi sayesinde kişiler, TC kimlik numaralarıyla adli ve idari yargı, adli tıp kurumları dosyalarına dair sorgulama yapabiliyor. Bunların yanında mahkeme telefon numaraları, danıştay dosya sorgulama gibi pek çok işlemi yapma imkanına sahipler. Adalet Bakanlığı tarafından hayata geçirilen UYAP projesi sayesinde avukat veya vatandaş, davalı veya davacı fark etmeksizin sorgulama yapma olanağı sunuluyor.

UYAP üzerinde yer alan vatandaş bilgi sistemi aracılığıyla mahkemeniz hakkında tüm ayrıntılara ulaşabilir ve takibini yapabilirsiniz. Mahkeme dosya sorgulama işlemini e-devlet üzerinden yapma imkanına da sahipsiniz. Sisteme TC kimlik numaranızı kullanarak giriş yaptıktan sonra davanın görülmekte olduğu mahkeme bilgileri, dosya numarası, avukat bilgileri ve duruşma günlerine dair ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz. Eğer duruşmanız yapıldıysa duruşma sonucuna ve tanıklarla ilgili bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Danıştay dava sorgulama sistemini kullanarak mahkemede görülen davalarınızın sorgulanması işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu sorgulama 4 farklı şekilde yapılmaktadır. Birincisi evrak numaranızı kullanarak sorgulama yapmaktır. Bu sorgulama için evrak yılı ve evrak numarası girilir. İkincisi ise esas numarasıyla dava sorgulamak olup daire kodu seçilip esas yıl ve numara girilerek sorgulama gerçekleştirilir. Üçüncüsü ise geldiği esas numarasıyla sorgulamaktır. Mahkeme türü seçilip ardından geldiği esas yılı ve numarası girilerek sorgulama yapılır. Dördüncüsü ise geldiği yer karar numarası kullanmak olup esas numarasıyla sorgulama işlemiyle aynıdır sadece karar numarası girilir. Tüm bu işlemleri yapabilmek için kesinlikle e-devlet şifreniz olması gerekiyor.

Etiketler: , ,

Bu yazı için 46 yorum yapıldı:

  1. mustafa almatopu dedi ki:

    mahkeme günümü ve zamanıni öğrenmek istiyorum

Yorum Yaz