TC Kimlik No Sorgulama

TC Kimlik No Sorgulama

Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir süre önce vatandaşlarına dağıtmak üzere kimlik numaraları dağıttı. Asıl amaç devlet hizmetlerinde veya vatandaşın sorumlu olduğu bazı işlemlerde kullanılması için kolay bir sıralama oluşturmaktı. Nüfus müdürlüklerinde elektronik sisteme geçilmediğinde bu işlemler isim ve soy isim üzerinden yürütülüyordu.
Bir süre sonra isim benzerlikleri vatandaşlar arasında karışıklığa uğramaya başladı, elektronik ve internet sistemine geçildiğinde ise bu tarz karışıklıklar yerini kolay uygulamalara bıraktı. Her vatandaşın artık kendine özgü TC Kimlik Numarası var. Henüz anne karnından çıkmış yeni doğan bebekler bile kimliklerinde TC Kimlik Numarası taşıyorlar. Devlet işlerinin e-devlet adı verilen platforma aktarılması ile TC Kimlik Numaraları ile internet üzerinden devlet ile ilgili her işinizi çözme imkânı da size verilmiş bulunuyor.
Peki, kimliğinizi bir yerde unuttunuz ve TC Kimlik Numaramı internet üzerinden öğrenebilir miyim sorusu aklınıza geldi. TC Kimlik numarasını nasıl öğrenebilirim sorusu için Nüfus müdürlüğü sizin için Mernis projesini oluşturmuş bulunuyor. Kimliğe gerek olmadan Mernis Projesi sayesinde TC Kimlik Numaralarınıza ve aynı zamanda e-devlet sitesi aracılığı ile tüm bilgilerinizi görebiliyorsunuz. Yapmanız gereken tek şey internet sitemiz üzerinden TC Kimlik No Sorgula linkine tıklayarak sizi yönlendirdiğimiz sistemdeki bilgileri girmek. Bu bilgiler Anne ve Baba adı, ad ve soyad gibi sorulardan oluşuyor. TC Kimlik No Öğrenme sisteminde, herkesin sizin TC Kimlik Numaranıza ulaşmaması için bazı özel sorular da soruluyor. TC Kimlik No, mümkün olduğunca yabancı ellerden uzak tutulmalıdır. Tanımadığınız insanlar ile bilgilerinizi paylaşmayınız, aksi takdirde sizin TC Kimlik Numaranız kullanılarak isminize birçok işlem yapılabilir. Sitemiz üzerinde bulunan TC Kimlik Numarası öğrenme sistemi tamamen gizli ve Resmi Nüfus Müdürlüğü aracılığı ile gerçekleştirilmiş bulunuyor.

Etiketler: , ,

Bu yazı için 12 yorum yapıldı:

 1. ahmet apaydın dedi ki:

  ben ahmet

 2. ceyhun dedi ki:

  arac borcu

 3. ali güngör dedi ki:

  arac borcu 34gv 2525

 4. ismail dedi ki:

  ssk sorgula

 5. mehmet dedi ki:

  tc ile nerden bulunuyor…

 6. orhan ateş dedi ki:

  SSK HİZMET DÖKÜMÜ İSTİYORUM

 7. Mehmet dedi ki:

  70 02 2002 şımdı bın üçyüz gunum var ben nazaman emekli olurum ve kac yaşında teşekür

 8. selcuk dedi ki:

  toplam sıgorta günü

 9. ali dedi ki:

  ssk sorgu

 10. muhamme t yeniyol dedi ki:

  hizmet dökümü istiyorum

 11. hüseyin altuntaş dedi ki:

  tc kimlik no sorgulaması diye bişey i kaldı arkadaşlar.

 12. hasim dedi ki:

  annemin dulluk maaşını nasıl öğrenebılırız

Yorum Yaz