TC Kimlik No (Vatandaşlık No) Sorgulama

TC Kimlik No (Vatandaşlık No) Sorgulama

Bir çok devlet kurumunda işlem yapabilmek için T.c. kimlik numaranıza ihtiyaç duyabilirsiniz. T.c. kimlik numaranızı öğrenmek için e-devlet sitesini kullanabilirsiniz. Ayrıca var olan T.C. kimlik numaranızı da online işlemler altındaki T.C. kimlik numarası doğrula kısmından doğrulayabilirsiniz. Kimlik paylaşım sistemi sayesinde kimlik bilgileri kamu kuruluşları ile kamu hizmeti sunan kuruluşların paylaşımına açılmıştır. Kimlik paylaşım sistemi ile kimlik no sorgulama, kimlik bilgileri sorgulama ve nüfus kayıt örneği sorgulama gibi bir çok işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer memleketinizden uzak yaşıyorsanız ve memleketinizde neler olup bittiği konusunda haber almak istiyorsanız, e-devlet sitesine girdikten sonra menüdeki valilikler veya kaymakamlıklar seçeneklerinden seçim yaparak memleketiniz hakkındaki haber ve duyurulara ulaşabilirsiniz. Ayrıca bakanlıklar hakkındaki duyurulara ve haberlere ulaşmak için veya bakanlıkların herhangi birine dilekçe veya e-posta göndermeniz gereken durumlarda e-devlet sitesine girebilir ve işleminizi online işlemler kısmından kolayca ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Vatandaşlık Kimlik No sorgulamak için,  TC Kimlik No Sorgulama ekranında ki tüm alanları eksiksiz doldurunuz.

TC Kimlik Numarası: Onbir (11) Rakamdan oluşan, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından T.C. vatandaşlarına verilmiş kişiye özel 11 haneli vatandaşlık numarasıdır.

TC Kimlik No‘nuzu öğrenmek için ilk önce nüfusa kayıtlı olduğunuz il ve ilçeyi seçmeniz gerekiyor. Daha sonra sağ ve soldaki alanların size uygun olanını doldurarak TC No’nuzu öğrenebilirsiniz. Nüfusa kayıtlı olduğunuz  İl ,  İlçe ‘yi belirledikten sonra  Ad  ve  Soyad’ınızı giriniz. “Resim Doğrulama” bilgisini girdikten sonra  “Baba Adı”,  “Anne Adı”,  “Doğum Yılı”  ve  “Cinsiyeti”  belirttikten sonra “T.C. Kimlik No Sorgula”  butonuna tıklayınız.  Artık 11 haneli TC Kimlik No’suna sahipsiniz. E-DEVLET ile ilgili tüm işlemleriniz için bu numara gerekmektedir

Etiketler: , ,

Bu yazı için 11 yorum yapıldı:

 1. Arif balica diyor ki:

  Ssk

 2. mehmet ali diyor ki:

  ssk hesaplama

 3. ibrahim korkmaz diyor ki:

  POSTANEYE GİTTİM HİC E DEVLET ŞİFRESİ ALMADIM DEDİM AMA BENDEN 10 TL İSTEDİLER NASIL OLUYOR BU HİC ANLAMADIM

 4. Anonim diyor ki:

  zam gelmıstir

 5. cengiz palta diyor ki:

  ssk günüm nasıl öğrenebilirim

 6. fevzi günenç diyor ki:

  2000 öncesi emekliye ayrıldım. Bu tarihten sonra yeniden pirim ödenmesi gereken bir işte çalışmaya başladım. Sonraki dönemde yatırılan primlerin maaşımın artmasına katkısı olur mu? Lütfen e-posta adresime bilgilendirin.

 7. sidal diyor ki:

  yabancı vatandaşlık no sorgulaması yapabilirmiyim.

 8. maraz diyor ki:

  istanbulbul beşiktaşta ben bu gün aldım iki tl aldılar

 9. ayhan diyor ki:

  e devlet şifrem var birtürlü e devlet girişi bulamadım sayfada girişi tıklıyorum giriş yok bu nasıl iş böyle anlamadım girişi bulmak için ünüversitemi okuyalım

 10. mücahit AYDIN diyor ki:

  devlete borcum varmı ögrenmek istiyorum..

 11. murtaza mut diyor ki:

  devlete borcum varmı öğrenmek istiyorum

Yorum Yaz