Yaklaşık 100 bin Bağ-Kur’lunun prim borcu silindi

Yaklaşık 100 bin Bağ-Kur’lunun  prim borcu silindi

 

Bağ-Kur’a prim borcu bulunduğu için, yakınları sağlık hizmeti alamayan Bağ-Kur’luların ödemesi gereken borçlar silindi.

Geçen hafta Meclis’ten geçen düzenleme ile bu kapsamdakilerin borcu affedilerek devlet milyonlarca liralık alacağından vazgeçti. Özellikle esnaf ve çiftçi olarak çalışan Bağ-Kur’lular bulunuyor.

 

BAĞ-KUR HİZMET ALANLAR

Bağkur’a 60 gün ve daha fazla prim borcu bulunanlar sağlık hizmeti alamıyorlar. Bu nedenle bu kişiler sigortası olan eş veya anne-baba gibi yakınları üzerinden sağlık hizmeti aldı. Ancak kendi sigortalı bulunduğu için kanunen başkaları üzerinden sağlık hizmeti almamaları gerekiyor. Uygulamada ise yüz binlerce kişi bu şekilde sağlık hizmetinden faydalandı.

yaklasik-100-bin-bagkur-lunun-prim-borcu-silindi

KİMLER BORÇLARI ÖDEMEYECEKLER

SGK da bu durumda olanları tespit ederek borç çıkardı. Ancak çıkarılan afla prim borcu olduğu için eş, anne veya babasının üzerinden sağlık hizmeti alanlar, kendilerine çıkarılan borçları ödemeyecekler.

 

Öte yandan devlet, yıllardır alamadığı sosyal güvenlik destek primlerinin (SGDP) peşine düştü. Meclis’ten geçen ve yaklaşık 600 bin kişinin borcunu yapılandıran düzenleme ile 1,5 milyar lira prim tahsilatı hedefleniyor.

 

 

Etiketler: , , , , ,

Bu yazı için 2 yorum yapıldı:

  1. ahmet aksoy diyor ki:

    sigortalılarında borcu siliniyomu

  2. veli güvenc diyor ki:

    ben aç kalıp bakur ödüyorsam herkes ödesin kardeşim. benim dürüst vatandaş olmam suç ozaman yesinler sıçsınlar afcıksın üçkagıtcının borcu silinsin .ozaman bakurunu düzenli ödeyene yüzde elli indirim yapılsın boçlar silinmesim bak ozaman nasıl ödüyolar bemim sucumne kardeşim böyle devlet anlayışı olmaz

Yorum Yaz