Yerleşim Yeri Belgesi

Yerleşim Yeri Belgesi

Nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüğü’nün yeni uygulamasının yürürlüğe girmesiyle artık ikametgah belgesi tarihe karıştı. Yürürlüğe giren yeni uygulamada artık ikametgah belgesi yerine yerleşim yeri belgesi kullanılacak. Yeni uygulamanın üzerinden bir hayli zaman geçmesine rağmen hala çok sayıda vatandaşın yerleşim yeri belgesi uygulamasından haberi yok. Bu yazımızda edevlet sitemiz üzerinden yerleşim yeri belgesi hakkında kapsamlı bilgilendirme yapacağız.

Yerleşim yeri belgesi nasıl alınır ?

Bilindiği üzere daha önce isteyen her vatandaş bağlı olduğu mahallenin muhtarından ikametgah belgesi alabiliyordu. Ancak, yeni sistemle artık ikametgah belgesi kaldırılıp yerine yerleşim yeri belgesi geldi. Yerleşim yeri belgesi nüfus müdürlüklerinden ücretsiz olarak alınabiliyor. Ancak, bu durum belgenin sadece nüfus müdürlüklerinden alınabileceği anlamına gelmiyor. Muhtarlıklarda belirli kriterleri taşımaları halinde yerleşim yeri belgesi verebiliyor. Muhtarlıkların yerleşim yeri belgesi verebilmeleri için ilk olarak bilgisayar ve internet alt yapısını kurmaları gerekli. Gerekli alt yapıyı oluşturan muhtarlar otomasyon sistemine bağlanarak vatandaşlara yerleşim yeri belgesi verebiliyor.

Nvi yerleşim yeri belgesi

Nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüğü tüm muhtarlıklara bir yazı göndererek yeni sistem hakkında bilgiler verip, bilgisayar ve internet alt yapısı kurmayan muhtarlıkların belgeyi veremeyeceğini iletti. Nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüğü yazısının ardından tüm muhtarlar harekete geçerek bilgisayarlı sisteme geçme gayreti içerisine girdi. Çünkü bu belge muhtarların gelir kaynaklarından bir tanesi. Ancak yeni sisteme geçiş hiçte düşünüldüğü gibi olmadı. Yerleşim yeri belgesi uygulamasıyla birçok vatandaş mağdur olup, hem ekonomik açıdan hemde zaman açısından yıprandı.

Yeni uygulama yerleşim yeri belgesi ne gibi sonuçlara yol açtı ?

Yeni sistem yerleşim yeri belgesi uygulaması birçok problemi de beraberinde getirdi. Yeni uygulama özellikle kırsal kesimlerde ve köylerde vatandaşlara adeta eziyet haline geldi. Öyle ki, ülkemizdeki bir çok kırsal kesimde ve köyde internet alt yapısı mevcut değil. Durum böyle olunca muhtarlar vatandaşları mecburen nüfus müdürlüğüne yönlendiriyor. Vatandaşların köylerde bulunmayan nüfus müdürlüklerine gitmeleri hem ekonomik açıdan, hem zaman açısından mağduriyet yaşamalarına neden oluyor. Yeni uygulamalar yürürlüğe girmeden önce çok iyi analiz edilmeli ve vatandaşların yaşayabilecekleri olası mağduriyet durumları yaşanmadan önce ortadan kaldırılmalı.

Etiketler: , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. SAFFET dedi ki:

    EHLİET SORGULAMA

Yorum Yaz