Bağkur Tarım Sigortası Hizmet Dökümü

Herhangi bir iş yeri olan bağlı bulunduğu güvence kurumu Bağkur için yapılması gereken işlemler, SGK bünyesinde yapılmakta ve büyük bir hizmet döngüsünü kapsamaktadır. Vatandaşlar Bağkur aracılığıyla gelecekteki sosyal yaşamlarını garanti altına alırlar. Bağkur’dan sanatkarlar, işyeri sahipleri ve esnaflar yararlanmakta olup cüzi bir prim karşılığı emekli olabilmektedir. Bağkur tarım sigortası ise çiftçilere özel olarak verilen bir hizmettir. SSK tarım sigortasıyla çiftçiye ait olan tarla, bahçe, hayvan güvence altına alınır. Çiftçiye özel olan bu sigortanın %50’si devlet tarafından karşılanmaktadır. Bu sigorta belirlenirken çiftçinin tarla ve hayvan sayısı dikkate alınır. Devlet desteği hepsine olmakla birlikte mülkün miktarına göre sigorta değişim gösterir.

Bağkur tarım sigortası sorgulama işlemlerinizi E-SGM uygulaması üzerinden hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. İnternet olan her yerden bu işlemi kolaylıkla yapabilir tarım sigortanız hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. E-SGM sistemine giriş yaptıktan sonra ilgili ekranda sizden TC kimlik numaranız, doğum tarihi, cilt numaranız ve doğduğunuz yer gibi nüfus bilgileriniz istenecektir. Eksiksiz bir şekilde bu bilgileri girerek Bağkur tarım sigortanızı sorgulayabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra sağ bölümde yer alan seçenekler kısmında hizmet bilgisini seçerek gelen alt kategorilerden 4B hizmet bilgisini seçmeniz yeterlidir. 4B hizmet bilgisi ekranı size tarım sigortası sorgulama işlemini getirecektir.

SSK tarım sigortalı kişi hastalık durumunda teşhis ve tedavi için sağlık kurumundan yararlanma yardımı bulunmaktadır. Gerekli tüm klinik muayeneler ve tedavisi bu sigorta kapsamında sağlanır. Ayrıca tedavi için gerekli olan ilaçlar ve iyileştirme araçları sağlanır. Ayakta yapılan tedaviler için ilaç ücretlerinin %20’sini kişi kendisi karşılamak durumundadır. Sağlık hizmetlerinden yararlanılabilmesi için en az 120 günlük prim ödenmiş olmalıdır. Bu sigorta kapsamında kişinin geçindirmekle sorumlu olduğu kişiler karısı veya çalışamayacak durumda olan kocası, 18 yaşını doldurmamış çocuklarıdır. Yüksek öğrenim yapan çocuklar için 25 yaşını doldurmamış olma şartı vardır.