Dul Maaşı Sorgulama

Dul Maaşı Sorgulama

Dul maaşı sorgulama işlemleri ile ölen eşten maaş kalıp kalmadığını, kaldıysa  ne kadar maaş alacağınızı öğrenebilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan bu sorgulama işlemlerinde kişiler belli şartları taşımaları halinde dul ve yetim maaşı sorgulamalarını gerçekleştirebilirler. Sosyal Devlet anlayışının bir teleli olan bu ödenek  emekli maaşı alan eşinin vefatı üzerine halk arasında bilinen dulluk maaşı şeklinde ödenmektedir.

Bu maaşta asıl amaç emekli olan veya emeklilik şartlarını tamamlamış kişilerin vefatından sonra kalan kişilerin maddi olarak yaşamlarını idame ettirebilecekleri bir maddi imkanın sağlanmasıdır. E Devlet hizmetleri SGK üzerinden yapılan bu düzenleme ile kişilerin ilgili kurumlara bildiride bulunması gerekmektedir. Dul maaşı sorgulama işlemlerinde birinci dereceden yakın kişiler bilgi elde edebilirler.

Dul maaşını alabilmek için bayanların kayıtlı oldukları il/ilçe sınırları içindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurmaları gerekmektedir. Bütün işlemler Bütünleşik Sosyal Yardım Sistemi üzerinden yapılır. Sistemde dosyası olanların durumu güncellenerek mütevelli heyetine gönderilir. Dosyası bulunmayan bayanların hane ziyareti yapılarak sosyal inceleme raporu düzenlenir ve mütevelli heyetine gönderilir.

Her hangi bir işte çalışabilecek özelliğe sahip olamayan kadınlar için bu sistem birçok bayanın madur olmasını önlemektedir. Eşlerinden boşanmayı düşünen ve ayrıldıktan sonra ekonomik sıkıntı çekeceğini düşünen ve bu yüzden eşleri yaptığı zulme dayanan bayanlar artık bu sistem ile içleri rahat ederek boşanabilir. Dul bayanlara verilen bu güvence çok verimli bir çalışma olmuş ve bayanların mağduriyetleri de giderilmiştir.

Dul kadının hem eşinden hem babasından aylık alabilmesinin önkoşulu, çalışmaması ve emekli olmamasıdır.  Son Yargıtay Kararından yararlanmak için ise koca veya ana-babasından en az birisinin 6.8.2003 gününden önce vefat etmiş olmasıdır.

       DUL MAAŞI KİMLERE VERİLİR.

1- Kadının eşinin vefat etmesi,

2- Kadının sosyal güvencesinin olmaması,

3- Kadının başka biri ile ilişkisinin olmaması,

4- Kadının muhtaç olması şartları aranmaktadır.

 

PTT Dulluk Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT dulluk maaşı sorgulama işleminin yapılması için kişilerin PTT üzerinden başvuru yapması gerekmektedir. Bu şekilde maaşın bağlanıp bağlanmadığını öğrenebilmektedir.