e bordro sorgulama, e bordro, ebordro

E-Bordro Sorgulama

E-Bordro sorgulama işlemi turkiye.gov.tr adresi üzerinden tüm Türkiye Cumhuriyeti Devletine hizmet sunan kurumlardan bir tanesi olan Maliye Bakanlığı e-bordro hizmeti üzerinden verilebilmektedir. Üstelik herhangi bir zahmet ve sıkıntı çekmeden rahatlıkla sorgulama işlemi yapılabilmekte ve görüntülenen belgenin çıktısı herhangi bir yerden alınabilmekte ve gerekli yerlerde ve işlemlerde kullanılabilir. Bu işlem ile ilgili olarak sorgulama yapabilmek için öncelikle e-devlet şifresi almanız gerekmektedir. Bu şifreyi alabilmek için öncelikle e-devlet şifresi edinmeniz gerekmektedir. Bu şifreyi ise herhangi bir PTT şubesinden veya müdürlüklerinden rahatlıkla edinebilirsiniz. Ardından temin ettiğiniz bu şifre ile birlikte T.C. kimlik numarası ile birlikte sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Arama motoruna e-bordro sorgulama yazdıktan sonra arama sonuçlarında en üst sırada yer alan linke tıklamanız gerekmektedir. Sonrasında ise açılan ekranda ”Henüz kimliğinizi doğrulamadınız” uyarısı ile karşı karşıya kalacaksınız. Sonrasında ise alt başlıklar halinde girişin ne şekillerde yapılacağı sıralanmıştır. Onun altında ise ”Kimliğimi şimdi doğrula” seçeneği yer almaktadır. Bu seçeneğe tıkladıktan sonra PTT şubesinden temin etiğiniz e-devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası ile birlikte sisteme giriş yapabilirsiniz.

 Kimliğimi şimdi doğrula dedikten sonra bir sonraki pencere ile karşılaşacaksınız. Burada  adet giriş seçeneği sıralanmıştır. Soldan sağa doğru sıralayacak olursak; e-devet şifresi ile yapılan giriş, mobil imza, elektronik imza, T.C. kimlik kartı, internet bankacılığı gibi seçenekler yer almaktadır. Büyük bir ihtimalle herkes gibi sizde e-devlet şifresi ile giriş yapacaksınız. Çünkü diğer yöntemler e-devlet şifre ile giriş işleminden daha zor ve zahmetli olmaktadır.  

Yukarıda bahsettiğimiz şekilde sisteme giriş yaptıktan sonra üçüncü bir ekran ile karşı karşıya kalacaksınız. Burada yer alan ekranda e-bordro sorgulaması için iki seçenek yer almaktadır. Üst sırada yer alan seçenekte yıl bilgisi istenmektedir. Alt seçenekte ise ay seçeneği yer almaktadır. Bu interaktif bilgileri seçtikten sonra sorgula seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır. Bu basamaklar ile birlikte e-devlet e-bordro sorgulama işlemi yapılabilmektedir.

E-Devlet üzerinden alabileceğiniz hizmetler e-bordro ile sınırlı değildir. Bunun dışında aklınıza gelebilecek hemen her konuda sorgulama işlemi yapılabilmektedir.