E-Devlet Araç Borç Sorgulama

Araca Ait Eski ve Güncel Borçları Sorgulama

a- Araç Plakası , T.C. Kimlik Numarası veya Vergi Kimlik Numarası ve Araç Tescil Tarihi bilgilerine sahip olmalısınız.

b- İnternet Vergi Dairesi linkini tıklayınız.

c- Açılan pencerede MTV Sorgulama ve Ödeme linkini tıklayın.

d- Yeni penceredeki kutucukları altlarında yazdığı şekilde dordurup plakadan araç borç sorgulama işlemini tamamlayınız.

 

Ruhsat Bilgilerini Sorgulama (Araç Sahibi)

a-Bunun için PTT şubelerinden 2 TL karşılığında vatandaşlık şifrenizi edinebilirsiniz. Eğer kaybederseniz tekrar şifre talebinde bulunabilirsiniz ancak ücret  4 TL civarı olacaktır. Not: Şifrenizi kimseyle paylaşmamalısınız.

b-Araç plakası ile ruhsat sahibin adını soyadını, ikametgah adresini vb kişisel özel bilgileri internet ortamında sorgulayamazsınız. Ancak araç rengi, modeli ,trafiğe çıkış tarihi, motor özellikleri gibi ruhsatta yer alan bilgileri öğrenebilirsiniz.

c- turkiye.gov.tr adresini ziyaret edip , e-devlet  şifrenizle ve tc kimlik bilgilerinizle siteye giriş yapabilirsiniz. Daha sonra araç işlemleri kısmında sorgulama yapabilirsiniz.

 

 

E Devlet Trafik Cezası İşlemleri

Arabanız var ve cezası yok diye biliyorsunuz fakat kesin emin olmak adına, illaki muhtarlığa gitmeniz gerekmektedir. Çünkü trafik cezası faturaları ev adresinize postalanması yerine, muhtarlıklara gönderiliyor, böylece yıllar yıllar önceden ödenmeyen trafik cezası faturası ile karşılaşabilmeniz mümkün. İste bu durumdan kurtulamak için, e-devlete PTT’den aldığınız e-devlet şifresi ile giriş yaprak üzerinize trafik cezasının olup olmadığını, eğer ceza varsa bu cezayı nerede ve ne zaman işlediğinizi detaylı bir şekilde görmenizi sağlıyor ki buda muhtar muhtar dolaşmaktan çok daha iyidir.

 

”E-devlet” üzerinizde bir dava varsa, davacı ve davalıyı görebilir, dava hakkında son durumları güncel olarak e-devlet üzerinden  mahkeme dava sorgulama işlemlerinizi öğrenebilirsiniz. E devlet uygulamalarınında birçok kazanıma dahil olması gerekli belirlemelere karşılık vermesi durumundan dolayı insanların birçok yönüyle kazanıma dahil olabileceği dahil olduğu noktalara karşılık verdiği durumlar e devlet içinde yaygındır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.