E devlet askerlik sorgulama

E-devlet askerlik sorgulama

Askerlik sorgulama servisi askerlik ile ilgili bütün işlemlerin yapılabildiği bir sistemdir. TSK askerlik ile ilgili sorgulamaları belirlemiş olduğu bu sisteme entegre ederek ülkemizde askerlik hizmeti ile ilgili olanlara kolaylık sağlamıştır. Ülkemizde her erkek birey vatan borcunu yapmak ile mükelleftir. Askerlik hizmeti zorunlu bir hizmet olduğu için bu görevi yapmak kutsal sayılmıştır.

Bir iş başvurusunda veya okul kaydında hepimizin ihtiyaç duyduğu bir belge var o da Askerlik Durum Belgesi. Özellikle askerlik sorunu olmayan eleman seçimi iş yerleri veya kurumlar tarafından vatandaşlara dayatılan bir şart. Ayrıca belli bir yaşa geldikten sonra okul kaydı gibi konularda da askerlik belgesi isteniyor.

Askerlik Süreleri Neye Göre Belirlenir?

Ülkemizde askerlik kanunlara göre şartları belirlenmiş ve zorunlu bir hizmet olarak sayılmıştır. Geçmişten bu güne irdelediğiniz zaman askerlik sürelerinin sürekli bir değişim içerisinde olduğunu görebilmekteyiz. 24 ay olduğu dönemlerden son dönemlerde kadar sürenin 12 aya kadar indirildiğini görebilmekteyiz tabi bu durum uzun dönem askerler için geçerlidir. Bu kavram üniversite okumamış veya en fazla 2 yıllık ön lisans mezunu olmuş adaylar ve daha altında eğitim almış adaylar için geçerlidir.

Bunun dışında 4 yıllık üniversite, yüksek lisasn ve daha üst eğitimlerde ise 5 buçuk ay kısa dönem askerlik veya yedek subaylık dediğimiz askerlik çeşitleri de bulunmaktadır. Burada meslek gruplarına bağlı olarak TSK personel istihdam edeceği zaman asker öğretmen, doktor asker gibi kavramları da ortaya çıkarmıştır. Bu kişiler görevlerini mesleklerini ifşa ederek 12 aylık zaman dilimi içerisinde tamamlarlar.
Peki, Askerlik yapıldı belgesi diğer adıysa Askerlik Durum Belgesi hangi site üzerinden yapılır. Bundan bir süre önce askerlik sorunu yok belgesini Asker Şubeleri üzerinden alabiliyorduk, bazı zamanlar bürokratik işlemlerden dolayı asker durum belgesi almak zaman alıcı ve sıkıcı bir hal alabiliyordu. Fakat bundan sonra askerlik durum sorgulama yöntemi devlet tarafından internet ortamına aktarıldı. Askerliğinizin ne durumda olduğunu e-devlet internet sitesi aracılığı ile gerçekleştirebileceksiniz. Peki, e-devlet sitesine giriş nasıl yapılır ve E-Devlet Askerlik Durum Sorgulama için gerekli şartlar nelerdir. Askerlik yapıldı bilgisine sahip olmak için e-devlet internet sitesine ait bir e-devlet şifresi bulundurmanız gerekiyor, aksi takdirde e-devlet askerlik sorgulama gerçekleştiremiyorsunuz. E-devlet şifresi nereden alınır ve şifre nasıl alınır sorusu ise oldukça kolay ve pratiktir.

Size en yakın PTT şubesi aramasını internet üzerinden gerçekleştirin ve ptt şubesine gidip bir e-devlet şifresi almak istediğinizi belirtin. E-devlet şifre ücreti bu sene güncel olarak 2 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Şifrenizi altıktan sonra e-devlet sitesine girip TC Kimlik No ve e-devlet şifresini girdiğiniz takdirde, devlet ile ilgili bütün işlerinizi site üzerinden halletme imkanınız oluyor. TC Kimlik NO ile Askerlik durumu öğrenme de bunlardan bir tanesidir. Askerlik Durum sorgulama ekranını bir internet cafe aracılığı ile çıkartabilir ve bilgi olarak sizden askerlik durumu belgesi isteyen iş yeri veya okula götürebilirsiniz.