E-devlet Emekli Maaşı Sorgulaması

E-Devlet dünyasının hayatımızdaki edindiği yer hiç kuşkusuz inkar edilemez. Çünkü milyonlarca Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşlarına zahmetsiz, sorunsuz bir hizmet sunma anlayışı ortaya çıktı. Üstelik herhangi bir kamu kurum ve kuruluşuna gitmeden oturduğunuz yerden 7 gün 24 saat boyunca hizmet alma şansı elde ettik. İlk kullanıma sunulan e-devlet ile şimdiki e-devlet arasında dağlar kadar fark bulunmaktadır. İlk etapta deneme amacı ile yayına başlayan site, sonrasında ise aklınıza gelebilecek her türlü işlemin internet ortamına aktarması ile gücüne güç kattı.

E-Devlet sistemi üzerinde aklınıza gelebilecek her türlü kamu kurum ve kuruluşu hizmet sunmaktadır. E-Devlet üzerinde en çok tercih edilen kurumlardan bir tanesi de Sosyal Güvenlik Kurumu ve hizmetleridir. Bu hizmetler daha çok 3 başlık altında aranmaktadır. 4a, 4b, 4c hizmetleri adı verilen bu hizmetleri, önceki adlarına göre sıralayacak olursak, 4a- ssk hizmet bilgisi, 4b- bağkur hizmet bilgisi, 4c ise yazımzın başlığı da olan e-devlet emekli maaş sorgulaması hizmet bilgisinden oluşmaktadır.

Böyle bir başlık için yapılabilecek sorgulama ise tabi ki e-devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Bunun için ise yine olmazsa olmazlarımız arasında yer alan e-devlet şifresine ihtiyacımız olacaktır. Yine diğer tüm yazılarımızda da ele aldığımız gibi bu şifreyi PTT şubeleri ve müdürlüklerinden ilk kez şifre alacaklar 2 TL, ikinci kez şifre alacaklar ise 4 TL hizmet bedeli ödemek zorunda kalacaklardır. Bu işlemden sonra kapalı bir zarf içerisinde şifre sizlere teslim edilecektir. Sonra bu şifre ile sisteme giriş yapmanız ve bilgileri eksiksiz ve doğru girmeniz gerekmektedir. Bu işlemden sonra ise sistem ilk kez giriş yapan vatandaşları otomatik olarak şifre değiştirme ekranına yönlendirecektir. Bunun sebebi ise kişisel bilgilerinizin güvenliğinin sağlanmasıdır. Bunun için ise pek çok güvenlik seçeneği sunulmaktadır. En çok tercih edileni ise e-devlet şifresi ile yapılan giriş işlemidir.

4C emekli maaşı sorgulaması yapmak için kişisel bilgilerinizi girmeniz ve ardından sisteme giriş seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır. Böylelikle emekli maaşınız ile ilgili tüm bilgilere kısa bir süre içerisinde; üstelik yerinizden kıpırdamadan öğrenebilirsiniz.

“E-devlet Emekli Maaşı Sorgulaması” için bir yorum

  1. kardeşim emekliyim ( 657 den) buay elime geçecek miktarı bilmek istiyorum ama inanınki bunu görmek ölümden beter. bu daha kolay birşekilde öğrenilemezmi.

Yorumlar kapalı.