E-Devlet Giriş

E Devlet Giriş - 13.09.2017 - , ,
E-Devlet Giriş

Devlet ile vatandaşın karşılıklı sorumluluklarını takip edebildikleri dijital ortam olan e-devlet sitesi birçok işlemin kısa sürede ve kolaylıkla yapılmasına olanak sunuyor. E-devlet sitesine giriş için ise öncelikle resmi adres üzerinden ana sayfadaki yönlendirme kullanılarak her vatandaşa ait olan bilgiler ile giriş işleminin yapılması gerekiyor.

E-devlet giriş işlemi 4 şekilde yapılabiliyor. Bu yöntemlerin birincisi oldukça kolay edinilebilen e-devlet şifresi kullanılarak giriş işlemini gerçekleştirmek. TC kimlik numarası ile birlikte kullanılan e-devlet şifresini PTT merkezlerinden birkaç lira karşılığında kimliğinizi göstererek alabilirsiniz. Diğer bir yöntem ise, mobil imza kullanarak e-devlet giriş işlemini gerçekleştirmek. Mobil imza kullanabilmek için öncelikli olarak GSM operatörlerinin sunduğu mobil imza hizmetine öncelikle başvurmak ve onay alınması halinde mobil imzanızı kullanmaya başlayabilirsiniz. Sisteme girişte ise TC kimlik numarası ve telefon numarası ile işlem gerçekleşiyor. Elektronik imza yöntemi ile e-devlet sistemine girmek mümkün. Elektronik imzaya sahip olmak için ise Bilgi teknolojilerei ve iletişim kurumunun yetkilendirdiği kurumlara başvurmak gerekiyor. elektronik imza ile TC kimlik numaranızı kullanarak sisteme giriş yapabilirsiniz. Son yöntem ise TC kimlik kartı ile giriş yapmak oluyor.

Alternatif olarak sunulan bu yöntem için biraz daha beklemek gerekiyor zira proje olarak görülen TC kimlik kartları nufüs cüzdanlarının yerini henüz almadı ve kullanımına başlanmadı. Birçok imkan sağlayacak bu kartların önümüzdeki günlerde yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.