imei kayıt hakkı sorgulama

E Devlet İmei Sorgulama

Günlük hayatta genelde kullandığımız her ürünün bir seri numarası bulunmakta. Fakat özellikle cep telefonlarında normal seri numarasının yanı sıra aynı bizdeki kişiye tanımlı Tc kimlik numarası sistemi gibi bir Imei numarası bulunmaktadır. Orijinal alınan cep telefonlarında herhangibir sıkıntı yaşanmazken kaça telefonlara yüklenen rastgele seçilen ımei numarası bazı sıkıntılar çıkarmaktadır.

Son zamanlarda artarak devam eden ve piyasaya hukuk dışı sürülen kaçak telefonlardan bazıları orijinallerinden ayırt edilemediği için bu tür telefon kullanıcıları mağdur olabilmektedir. Bundan ötürü kesinlikle internet üzerinden IMEI sorgulama hizmetlerini yerine getirerek telefonunuzun ve IMEI numarasının orijinal olup olmadığını tespit etmelisiniz. Bunun için birçok yöntem ve sorgulama sayfası yapılmıştır. Fakat güvenliğine inandığınız sayfaları seçmenizi ısrarla tavsiye ederiz. Bunlardan en bilindik olanı e-devlet sistemi üzerinden sorgulama yapmaktır.

Herkesin bildiği gibi kaçak olarak yurt içine sokulan telefonlar için kaçak IMEI numaraları girildiğinin tespit edilmesinin ardından telefon kilitlenmekte ve bir daha o telefon kullanılamaz hale getirilmektedir. İşte bu sebeple sizler de böyle kötü bir durum ile karşılaşmak istemiyorsanız kesinlikle bu sorgulama işlemini yerine getirmelisiniz.

CEP TELEFONUNUZDAN IMEI NUMARASININ NASIL ÖĞRENEBİLİRSİNİZ.

Cep telefonunuzun hangi ımeı numarası ile çalıştığını öğrenmek için *#06# tuşlarına basarak öğrenebilirsiniz. Bu numara ile IMEI sorgulama yaptırabilirsiniz.

ONLİNE İŞLEMLERDEN IMEI SORGULAMA

BTK ( bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu ) tarafından hazırlanan web sitesinden IMEI Sorgulama bölümünden telefonunuzdaki 15 haneli ımeı numarasını ve sistem güvenliğini sağlamak amaçlı bulunan karakter girişini yaparak bu ımeı numarasının kayıtlı olup olmadığının sorgusunu yapabilirsiniz.