E Devlet Meslek Kursu Sorgulama Nasıl Yapılır?

E Devlet Meslek Kursu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ev Hanımıyım Meslek Sahibi Olmak İçin Ne Yapmam Lazım?, Ücretsiz Devletin Meslek Kursu Sorgulama Programlarına Nasıl Ulaşılabilir?, Ücretsiz Meslek Edindirme Kursları?

Meslek kursu sorgulama işlemi internetten online olarak yapılabilmektedir. İnternetteki online sorgulama siteleri sayesinde “İşkur”un “Meslek Kursu Sorgulama” uygulamasını çalıştırabilirsiniz. Dolduracağınız birkaç alandan sonra sorgulama işlemini başlatabilirsiniz.

Meslek kursu sorgulama işlemi devletin kısayolu olan E-devlet sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Bildiğiniz gibi e-devlet sistemi içerisinde birçok devlet uygulamasını barındırıp sorgulama işlemi için halkın hizmetine sunulan bir projedir. Fakat e-devlet sistemine giriş için en çok kullanılan yöntem olan “E-devlet şifresi” kişiye özel olarak PTT’lerden 2 TL karşılığında alınmakta. Yani sisteme girip sorgulama yapmanız için ücret karşılığında şifre almanız gerekiyor. Fakat meslek kursu sorgulama işlemi için bu ücretlendirme geçerli değildir. E-devlet üzerinden meslek kursu sorgulama sayfasına girildiğinde sizden kimliğinizin doğrulanması istenmemektedir. Bu sayede hiçbir giriş yapmadan kolaylıkla sorgulamanızı gerçekleştirebileceksiniz. E-devlet meslek kursu sorgulama uygulamasına yandaki linkimizi tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

MESLEK KURSU SORGULAMA UYGULAMASI NASIL ÇALIŞTIRILIR?

 

Uygulamayı çalıştırmak için öncelikle size vermiş olduğumuz link ile sayfaya giriş yapın. Ardından karşınıza çıkan ekranda sorgulamak istediğiniz meslek kursunun il ve ilçesini seçin. Kurs türü, Meslek ve Başlangıç Tarihi gibi alanları da doldurduktan sonra “Ara” butonuna tıklayın. Karşınıza İşkur tarafından sağlanan meslek kursları listesi gelecektir. Bu listeden gözünüze çarpan bir kurs çıkarsa detayını öğrenmek için listenin sağında bulunan “Detay” yazısına tıklayın. Karşınıza seçtiğiniz kurs ile alakalı bir.ok bilgi gelecektir.

Eğer Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından sağlanan Meslek kursu sorgulama sayfasına ulaşmak istiyorsanız https://www.turkiye.gov.tr/kugm-meslek-kurslari-sorgulama adresinden giriş yapabilirsiniz. Fakat bu uygulama için E-devlete giriş yapmanız gerekecektir.