E Devlet Mobil Hat Sorgulama

E Devlet Mobil Hat Sorgulama

GSM Hat Sorgulama işlemleri vatandaşlarımız tarafından muhakkak öğrenilmesi gereken bilgileri içermektedir. Adınıza açılmış olan hatlar çoğunlukla illegal işlerde kullanılıyor. Telefon dinlemelerde bu noktada başınızı yakacak sonuçlar doğabilir. Aynı şekilde hiç kullanmadığınız bu cep numarasının faturası ile yüzyüze kalabilirsiniz.

Bu sebeple üzerinize kayıtlı olan GSM hattı var mı mutlaka kontrol etmeniz ve varsa bunun kaydını adınıza geçirmeniz ya da kapattırmanız gerekiyor.

ÜZERİME KAYITLI OLAN HATLARI NASIL ÖĞRENEBİLİRİM ?

Daha önce BTK resmi internet sitesi üzerinden yapılan bu işlem artık edevlet sistemi üzerinden edevlet şifresi ile yapılmaktadır.

E Devlet Mobil Hat Sorgulama

Cep telefonu abonesi olmayanlar da bilgileri dışında adlarına cep telefonu hattı açılıp açılmadığını sorgulama imkânına kavuştu. GSM abonesi olmayanların da hat sorgulamasına imkân sunana Mobil Hat Sorgulama Sistemi e-devlet kapısı üzerinden hizmet vermeye başladı. Vatandaşların haberleri olmadan adlarına açılan cep telefonu hatlarının iptal edilmesini sağlamak için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından 2 Ocak 2013 tarihinden itibaren “İnternet Üzerinden Hat Sorgulama Hizmeti” kullanıma sunuldu.

Edinilen bilgiye göre, uygulama kapsamında haberi olmadan adına kayıtlı cep telefonu bulunanlardan gelen şikâyetler üzerine bugüne kadar çok sayıda abonelik iptal edildi. Uygulama başladıktan sonra BTK’ya, cep telefonu abonesi olmayanların da, haberleri olmadan adlarına cep telefonu hattı açılıp açılmadığını öğrenmek istedikleri yönünde talepler geldi. Bunun üzerine BTK, cep telefonu abonesi olmayanların da bu hizmetten faydalanmasını sağlayacak yeni bir çalışmayı hayata geçirdi.

BTK’nın çalışmasının ardından bugünden itibaren cep telefonu abonesi olmayanlar da bilgileri dışında adlarına hat açılıp açılmadığını sorgulama imkanına kavuştu. GSM abonesi olmayanların da hat sorgulamasına imkan sunan Mobil Hat Sorgulama Sistemi e-devlet kapısı üzerinden hizmet vermeye başladı.

Vatandaşların bilgisi olmadan adlarına açılan cep telefonu hatlarının farklı amaçlar için kullanılması nedeniyle, adına hat açılan vatandaşlar çeşitli sorunlarla karşılaşabiliyor ve mağdur olabiliyor. Bu tip hatların, dolandırıcılık, hırsızlık, terör gibi olaylarda kullanılması sonucu, hattın sahibi olarak gözüken, ancak bundan haberi olmayan vatandaşlar zor durumda kalabiliyor.