E-Konsolosluk

Fahri Konsolosluklar

Dışişleri Bakanlığı tarafından Türkçe, Fransızca, İspanyolca, İngilizce ve Almanca olarak hazırlanan bu site, bazı konsolosluk işlemlerinin internet üzerinden yapılabilmesine olanak sağlıyor.

Pasaportunuzu yenilemek veya süresini uzatmak istiyorsanız; vatandaşlık, nüfus veya doğum işlemleri yapmanız gerekiyorsa; vize başvurusunda bulunacaksanız bu site size faydalı olacaktır.

E-konsolosluk sayfalarını kullanarak bu gibi işlemler için size yardımcı olabilecek bilgi notlarına erişebilir, hangi işlem için ne kadar harç ödemeniz gerektiğini öğrenebilir ve mevzuatın izin verdiği kadarıyla bazı işlemleri interaktif olarak gerçekleştirebilirsiniz.

İnteraktif işlem başvurularında bulunmak için e-Konsolosluk’a üye olmanız gerekiyor.

E-Konsolosluk kullanılarak internet üzerinden gerçekleştirilebilecek bazı işlemler şöyle sıralanabilir: doğum tescili, evlilik tescili, pasaport süresinin uzatılması, 18 yaşından küçüklerin anne veya baba pasaportuna kaydedilmesi, askere karar aldırma, yedeklik yoklama bildirimi, vekâletname, dövizle askerlikte taksit ödemeleri, muvafakatname, feragatname, yaşam belgesi, ikametgâh belgesi, nüfus ve aile cüzdanı tercümesi, ölüm tescili, vize başvurusu, imza ve mühür tasdiki…

Ayrıca siteyi kullanarak dünya üzerindeki Türk derneklerinden haberdar olabilir ve pek çok yabancı ülkede faaliyet gösteren Türk işyerlerinin adreslerine, telefonlarına ulaşılabilirsiniz.

Genel olarak son yılların en çok kullanılan uygulamalrı hakkında bir değerlendirme yapılacak olduğunda kuşkusuz bunların internet ve bu alandaki uygulamalar olduğu görülecektir. Bu konuda internetin genel bilgi paylaşımı konusunda son yıllarada da özellikle bu alanda artış da göz önüne alınarak insanların ihtiyac duyduğu bilgileri bula bilme ve bu bilgilere ulaşabilme konusunun önemli olduğu gerçeği ön plana çıkmaktaıdr. Bu konuda akredite edilmiş bir site ve uygulama alanı bu yönde hizmet vermekle birlikte kullanıcılara bu yönde oldukça kolaylık sağlamaktadır.

Bu uygulamarın son zamanlarda en çok kullanılan ve kullanıcılara bu yönde hizmet veren bir uygulama alanı olan e-devlet  uygulaması bu konuda oldukça iddialıdır.bu uygulamanın bir alanı olarakFahri Konsolosluklaralanı devletin para ödemeden konsolosluk hizmeti veren konsolosları sorgulama konusunda hizmet vermektedir. Vize ve diğer işlemlerle ilgili online bilgi alabiliriz. Fahri konsolosluklarda çoğu zaman maaş almadan çalışan ve bu konuda bir öz veri gösteren iş adamları ve bu alandaki diğer uygulanmalar sorgulanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.