E Randevu (Sürücü Belgesi)

Bildiğiniz gibi eski ehliyetler artık piyasadan kalkacak. Gerçekten yeni Türkiye’ye bu basit ehliyet belgeleri hiç yakışmıyordu. Avrupa ve diğer ülkeler ile kıyaslanma yaptığında en kötü ehliyet belgesi bize aitti. Yeni ehliyet belgesi şu anki ehliyet belgesinden daha vasıflı olacak. Öncelikle çipli ehliyet belgesi kimlik yerine kullanılabilecek ve şu anki kimliklerden bile vasıflı olacak. Yeni Çipli Ehliyet üzerindeki çip sebebiyle daha kullanışlı olacak ve sahte ehliyet üretebilme şansını neredeyse sıfırlayacak. Ayrıca hepimizin yaptığı gibi ehliyet PVC kaplama gibi bir işleme gerek duymayacak kaliteli bir malzemeden yapılacak.

Yeni Ehliyet Belgesi ne zaman alınmalı?

Emniyet müdürlüğü daha önceden ehliyetini almış vatandaşlar için 5 yıl içerisinde yeni çipli ehliyet yenileme zorunluluğu getirdi. Eğer ehliyetinizi yeni aldıysanız ve eski tipli bir ehliyet ise, bunun için sizlere 2 yıl mühlet verilecek. Bu süre zarfında ehliyet yenileme gerçekleşmezse bir daha sürücü kursuna gitmeniz gerekecek. Ehliyetimi yenilemezsem ceza alır mıyım sorusu böylece yanıtlanmış oldu. Yeni Ehliyeti nasıl alabilirim durumu ise Emniyet Müdürlüğü tarafından oldukça kolay şekilde internet üzerinden gerçekleşiyor.

Öncelikle Emniyet Müdürlüğü Ehliyet Yenileme sitesine giriyorsunuz ve kendinize e randevu sürücü belgesi denilen randevuyu alıyorsunuz. Böylece ehliyet için sıra bekleme eziyeti de ortadan kalkmış oluyor. İnternet sitesinden randevu aldığınızda sizden götürmeniz için bazı evraklar isteniyor. Bu evraklar arasında Eski Sürücü Belgesi, Nüfus Cüzdanı, Sürücü Sağlık Raporu, 15 Türk Lirası yenileme bedeli miktarının bankaya yatırıldığına dair makbuz, 2 adet yüzün göründüğü yeni vesikalık fotoğraf, Kan grubu belirten belge. Böylece yeni ehliyet ne kadar sorusunun da cevabı belli olmuş oldu. Yeni ehliyetler sadece 15 lira karşılığında verilecek. Ayrıca yeni ehliyet için beklemeyeceksiniz, hiçbir kargo ücreti ödemeden evinize kadar gelecek.