e tapu sorgulama

e-Tapu Uygulaması

Her biri kurumsal yapı öncüsü olan devlet kurumları, çalışma sistemi konusunda ülke genelinde bütün halka hizmet verebilmek için, her zaman en gelişmiş programları kullanma gereği duymuştur. İnternetin en iyi ulaşım aracı olarak kabul edildiği bir dönemde bütün insanlar, sağlıklı ve doğru bilgiye ulaşmak için kurumsal sistemleri tercih etmişlerdir. Üzerine tapu olan ya da alım satım işinde işlem yapan herkes, tapu ve kadastro konusunda gerekli bilgileri E-tapu sorgulama yolu ile devlet ekranından izleyebilirler. Devlet şifresi bu ve bunun gibi bilgi alımında her zaman insanlar için anahtar görevi görürken, çok yoğun bir şekilde kullanılmasına rağmen sağlıklı bir sistem olup herkese hizmet verdiğini söylememiz mümkündür.

e-Tapu uygulaması ile yavaş yavaş tüm tapu müdürlükleri online olarak otomasyon sistemine geçerek hizmet vereceklerdir. Bu uygulama ile tapu müdürlüklerinden online randevu sistemi ile veya e devlet sistemi üzerinden tapu işelemlerinizi rahatlıkla yapabileceksiniz. E-tapu uygulaması ile artık tapu müdürlüklerinde saatlerce beklenmeyecek randevu alınan saatte gidip tapu işlemlerinizi halledebileceksiniz.

Randevu Nasıl Alınır?

1. Online Randevu Sistemi TAKBİS-ORS giriş yapınız. Online işlemleri belli gün ve saat aralıklarında alabilirsiniz. Almış olduğunuz randevuları inceleyebilir veya iptal edebilirsiniz.

2. Randevular seçilecek tarihte, uygun bir saat aralığında, TC Kimlik ve Tapu Senet Bilgilerine göre müdürlük kontenjanına göre alınır.

3. Online randevu alınırken TC Kimlik ve Tapu Senet bilgileri uyumu kontrol edilir ve eşleme durumunda randevu verilmektedir. Bu eşleştirme T.C. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü bilgisayar sistemi üzerinden yapılmaktadır. Bu nedenle randevu alma işlemi sırasındayanınızda muhakkak Nüfus Cüzdanı ve Tapu Senedi belgeniz yanınızda olmalıdır.

Randevu aldığınız saatten on beş dakika once başvuru yapmanız gereklidir. Gecikirseniz on beş dakika sonra randevunuz iptal olur.

Aynı yıl içerisinde TC Kimlik ve Tapu Senedi için alınan randevu 3 kere gerçekleşmez ise 1 yıl içinde yeni bir randevu verilmemektedir.

Bir TC Kimlik ve Tapu Senedi için alınan randevu başka bir TC Kimlik ve Tapu Senedi ile değiştirilememektedir.