E yolluk sorgulama

E-Yolluk Sorgulama

E yolluk uygulaması ile tayini başka bir ilçe veya ile çıkan vatandaşlarımız ne kadar yolluk alacaklarını öğrenebilecekler. E devlet üzerinden öğrenilen yolluk miktarında çeşitli değişkenler bulunmaktadır. Yolluk devlet memurlarına talep etmeleri halinde verilen bir ödenektir. Bu bakıma taşınma parası olarak da yorumlanabilen bu hizmette görev yeri değişikliği yani kararname ile yolluk talebinde bulunulabilmektedir. E yolluk uygulamasında muhasebe servislerinden ayrıntılı bilgiler almak mümkündür.

E Yolluk Hangi Hallerde ve Kimlere Verilir?

 

Yolluk veya harcırah olarak adlandırılan ve devletin geçici olarak görevlendirdiği personellerin bir yere atanmalarında, yer değiştirilmelerinde ve görev yönlendirilmelerinde, yeni görev yerlerine gidebilmeleri için devlet tarafından ödenen parayı ifade etmektedir.

Yasanın 6245 sayılı harcırah kanunu ve 14. maddesi gereğince memurun yol masrafı ve harcırahı verilmelidir. Burada önem arz eden durumlar söz konusudur. Eğer görevlendirilen memur yurt dışına çıkacak ise görevlendirme yazısı ve harcama talimatı ve geçici görev yolluğu bildirimleri istenir. Buna ek olarak kalınacak yere ait ücret ve faturalarında teslim edilmesi gerekmektedir. Yurt dışında görevlendirilecek devlet memurundan da bu belgeler istenmektedir.

E-Yolluk uygulamasından faydalanmak isteyen bir kişi yapılan bütün harcamaları ww.turkiye.gov.tr internet adresi üzerinden sisteme girişini yapmalı ve bu işlemin sonucunda bir çıktı alarak imzalı bir şekilde kuruma iletmelidir. Dileyen memur bu işlemi mail üzerinden de yürütebilir.

E Devlet E Yolluk Uygulaması

Yolluk uygulamasına giriş işlemini gerçekleştirmek için PT’den aldığınız e devlet şifresi ile sisteme girişinizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. E devlet sorgulamalar menüsünde bulunan Maliye Bakanlığı e yolluk uygulaması sekmesini tıklayarak yolluk uygulamasına giriş yapmış olacaksınız.

Yolluk hesaplaması yapılırken gidilen kilometre aile bireylerinin sayısı, eşin çalışıp çalışmadığı gibi bilgileri yolluk miktarının hesaplanmasını etkileyen en önemli değişkenler arasındadır. Aşağıdaki link aracılığı ile e yolluk uygulamasına giriş yapabilirsiniz.

E-Yolluk uygulamasından faydalanabilmek için öncelikle e-devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. Diğer yazılarımızda da değindiğimiz gibi bu şifreyi temin edebilmek için herhangi bir PTT şubesi veya müdürlüklerine gitmeniz gerekiyor. Eğer daha önce şifre alınmış ve şifre unutulmuş ise ve e-devlet bilgileri güncellenmiş ise kişi kendi şifresini sistem üzerinden alabilir.

E-Devlet şifresi PTT ve müdürlüklerden, ilk kez alacak vatandaşlar için 4 tl iken, ikinci kez almak isteyen vatandaşlar için 2 TL hizmet bedeli karşılığında alınmaktadır. Buradan temin ettiğiniz şifre ile www.turkiye.gov.tr internet adresine rahatlıkla giriş yapabilir ve ardından arama motoru bölümüne( sağ üst köşede yer alıyor.) e yolluk uygulaması yazmanız yeterli olacaktır. Sonrasında karşınıza gelen ekranda en üst sırada ilgili konu başlığı yer alacaktır. Bu başlığa tıkladıktan sonra sıra karşınıza gelen pencere de PTT şubeleri veya müdürlüklerinden aldığınız şifre ve Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını girdikten sonra sorgula seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır. Ardından basit ve anlaşılır bir tasarım nedeni ile hiç bir şekilde zorlanmadan rahatlıkla işleminizi yürütme şansını elde edeceksiniz.